28 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Çarşamba, 03 Ağustos 2011 19:09
"İşte Esad yönetiminin vahşeti" denilerek servis edilen görüntülerde aslında islamcı muhaliflerin katlettiği Suriyeli askerlerin olduğu ortaya çıktı.

Suriye lideri Beşar Esad, babası Hafız Esad'ın da yaptığı gibi bir kez daha ülkede Müslüman Kardeşler'in kültürel başkenti olarak bilinen Hama'daki muhalefet hareketini şiddetle bastırmaya çalışıyor. İki tarafın da silahlı olduğu çatışmaların en kritik ayağı ise, propaganda savaşı.

Salı, 16 Ağustos 2011 15:39
Libya'da muhalifler arasındaki ayrılık sürerken, islamcı kanat yeni dönemin anayasasını çoktan hazırladıklarını, devlet başkanını da belirlediklerini duyurdu.

Geçtiğimiz hafta Ulusal Geçiş Konseyi Başkanı Abdül Mustafa Celil, muhaliflerin hükümeti olarak görev yapan yürütme komitesini feshetmiş ve Başbakan Mahmud Cibril'e yeni bir hükümet kurma görevi vermişti.

Salı, 16 Ağustos 2011 11:31
Somali’de başlayan açlık, Türkiye’deki İslamcı “sivil toplum” örgütlerinin bu ülkeye dönük bir “yardım seferberliği” başlatmasına neden oldu. Ancak İslamcıların geçmişteki yardım yolsuzlukları hafızalardaki yerini koruyor.

Somali’de başlayan açlık felaketi büyük bir trajediye neden oldu. Dünyanın dört bir yanından Afrika’nın bu yoksul ülkesine destek yağıyor. Bu destekler arasında, buram buram iki yüzlülük kokan ABD yardımları da yer alırken, Türkiye’de hükümet, Diyan İşleri Başkanlığı, Kızılay ve İslamcı kuruluşlar aracılığıyla bir “yardım seferberliği” başlatılmış durumda.

Cumartesi, 06 Ağustos 2011 16:48
Mısır'da son dönemde islamcı güçler "istikrar" adına "devrim" sürecini ileri taşımaya çabalayan kesimleri siyasi olarak sıkıştırırken, yeni anayasa tartışması da şeriat meselesi etrafında dönüyor.

Mısır geçtiğimiz hafta İslamcı örgütlerin gövde gösterilerine ve sol ve liberal grupların organize ettiği, ayaklanma günlerinde eylemcileri öldüren ve işkence eden polis ve askerlerin yargılanması talebiyle Tahrir’de süren çadırlı eyleme saldırıya sahne oldu.

Pazar, 14 Ağustos 2011 19:59
Türkiye, AKP iktidarı öncülüğünde Suriye’ye yönelik olası bir askeri müdahalenin baş aktörü olmaya doğru sürüklenirken, konu İslamcı çevrelerce çeşitli açılardan tartışılıyor. “Saldıralım, pay kapalım” diyen de var, “oyuna gelmeyelim” diyen de…

AKP iktidarı, emperyalist planlar çerçevesinde Esad yönetimine tehditler savurup, kamuoyunu Suriye’ye yönelik bir dış müdahalenin parçası olmaya hazırlarken İslamcı çevrelerden bu girişimlere farklı tepkiler geliyor. Baas karşıtlığı tepkilerin ortak yönü olsa da, AKP’nin Suriye’ye müdahalesi noktasında farklı değerlendirmeler ortaya çıkmış durumda.

Salı, 30 Ağustos 2011 14:22
İstanbul Maltepe'de bulunan Süreyyapaşa Hastanesi'nin Başhekimi İrfan Yalçınkaya, hastane personeline tamamen dinsel içerikli bir bayram mesajı iletti. Hastanenin internet sitesinde yer verilen yazılar ise, sitenin bir hastaneye değil islamcı bir yayına ait olduğunu düşündürüyor.

Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. İrfan Yalçınkaya, bugün hastane personeline gönderdiği ve hastanenin internet sitesinde de yer verilen bayram mesajında tamamen dinsel içerikli ifadelere yer verdi. Mesajdaki ifadeler gönderenin bir devlet hastanesinin başhekimi değil, bir imam olduğunu düşündürüyor:

Pazartesi, 15 Ağustos 2011 17:05
Kızılay Başkanı Tekin Küçükali sağlık sorunlarını gerekçe göstererek görevini bıraktı. Kızılay Başkanı'nın tam da AKP ve İslamcı derneklerin Somali'ye yardım kampanyaları organize ettiği bir dönemde görevden ayrılması soru işaretleri yarattı.

Kızılay Başkanı Tekin Küçükali, çalışma arkadaşlarına veda mektubu göndererek istifa etti. Veda mektubunda istifanın nedenine dair bir bilgi yer almadı.

Cuma, 26 Ağustos 2011 20:43
Nijerya'nın başkenti Abuja'da bulunan Birleşmiş Milletler binasında meydana gelen patlamada en az 16 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Patlamanın bomba yüklü bir araç kullanılarak gerçekleştirildiği ancak hangi kişi ya da örgüt tarafından düzenlendiğinin henüz belli olmadığı belirtildi.

Patlamanın meydana geldiği 3 katlı BM binasında normalde yaklaşık 400 kişinin çalıştığı belirtilirken, patlama sırasında binada kaç kişinin bulunduğu açıklanmadı.

Çarşamba, 31 Ağustos 2011 22:26
CIA'nın Libya'da Kaddafi güçlerine karşı savaşmak üzere Afganistan'dan 1500 savaşçı taşıdığı iddia edildi.

Pakistan'da yayınlanan The Nation gazetesinde bugün yayınlanan bir haberde, Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı'nın (CIA) Afganistan'ın Mezar-ı Şerif kentinden 1500 savaşçıyı Libya'da Kaddafi güçlerine karşı savaşmak üzere götürdüğü iddia edildi.

Pazartesi, 29 Ağustos 2011 11:00
Suriye muhalefeti zaten silahlıydı ama, Libya'da Kaddafi'nin NATO müdahalesiyle devrilmesinden sonra cesaretlenen bazı gruplar, açıktan silahlı ayaklanmayı savunmaya başladı.

Suriye'deki muhalif Devrimci Konsey lideri, İngiltere'den yayın yapan El Şark El Avsat gazetesine, Esad rejiminin artan şiddetine karşı tek çözümün silahlı ayaklanma olduğunu söyledi.

Suriye Koordinasyon Komiteleri'nin Devrimci Konseyi lideri Muhammed Rahhal, Pazar günü gazetede yer bulan açıklamalarında konseyin, Suriye devrimini silahlandırma kararı aldığını söyledi.

Cumartesi, 06 Ağustos 2011 10:30
Somali'de kıtlık halkı perişan ediyor. Son 3 ayda 29 binden fazla çocuk öldü. Ancak kıtlığın altında yatan, kuraklık gibi doğal afetler değil. Bunlar tetikleyici sebepler. Asıl sebep, uluslararası kapitalizmin ülkenin tarım sektörünü çöküntüye uğratmış olması.

Somali'de durum vahim. Doğa Afrika'nın bu ülkesi, bir kez daha kıtlıkla karşı karşıya. Özellikle ülkenin güney kısmını vuran kıtlık nedeniyle yüz binlerce kişi başkent Mogadişu'ya doğru bir yolculuğa çıktı. Kilometrelerce yolu yürüyerek giden Somalililer, yolda çok sayıda yakınlarını kaybettiler. Mogadişu'ya varanların oluşturduğu mülteci kamplarında da yiyecek sıkıntısı var.

Cuma, 05 Ağustos 2011 14:26
Libya'da muhalif güçler arasında ayrılıklar giderek derinleşiyor. Bu defa 17 Şubat Devrimi Koalisyonu, üst düzey çok sayıda ismin görevden alınmasını istedi. NATO katliamları devam ederken, bugün yapılan bir saldırıda Muammer Kaddafi'nin oğlu Hamis'in 31 kişi ile birlikte öldürüldüğü iddia edildi.

Libya'da Ulusal Geçiş Konseyi'nin Genelkurmay Başkanı olan Abdülfettah Yunus'un öldürülmesinden bu yana muhalifler arasındaki çelişkiler giderek artıyor. Son olarak 17 Şubat Devrimi Koalisyonu hareketi, bir liste yayınlayarak Konsey yönetimindeki bazı isimlerin istifasını istedi.

Çarşamba, 31 Ağustos 2011 17:07
Bosna’ya bir ziyaret gerçekleştiren Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu için Bosna Hersek'in Reis-ül Uleması (Başmüftü) Dr. Mustafa Ceriç, “Allah onu tarih yazması için yaratmıştır. Onun söylediklerine inanın” dedi.

Saraybosna’da bir camide kıldırdığı namazın ardından cemaate yaptığı konuşmasında Çeriç, Dışişleri Bakanı Davutoğlu’na övgüler yağdırdı. Bugünün mutluluk duyacakları bir gün olduğunu belirten Çeriç, “Çünkü Türk Dışişleri Bakanı aramızdadır. Bu tarihi hep hatırlayın. Saraybosna’da asırlarca beklediğimiz gün hep bugündü. Türkiye’deki tüm kardeşlerimizin bayramı şerifleri mübarek olsun” dedi.

Salı, 09 Ağustos 2011 19:31
AKP "Ramazan'da kan dökülmez" deyip Suriye'yi sıkıştırmaya koyulduğu sırada, Türkiye'nin de parçası olduğu NATO, Libya'da korkunç bir katliam yaptı. Libya'da bir köyde 33'ü çocuk 85 kişi NATO uçaklarınca atılan bombalar sonucunda öldürüldü.

NATO dün akşam Libya'da bir köyü bombaladı. Saldırıda 85 köylü öldürüldü. Libya hükümetinin açıklamasına göre Batı Libya'daki Zlitan şehrinin 10 kilometre güneyinde bulunan Macer köyü, NATO uçakları tarafından muhalefet güçlerinin, Libya hükümetinin elinde bulunan Zlitan'a girmesini kolaylaştırmak amacıyla bombalandı. Katliamda 12 aileden 33 çocuk, 32 kadın ve 20 erkek yaşamını yitirdi.

Salı, 09 Ağustos 2011 13:54
Suriye muhalefeti, sonunda "Komutanlar sivilleri öldürme emrine uymayan askerleri öldürüyor" yalanını bir yana bırakarak, Hama'da tankların girmesinden önce muhalefetin katliam yaptığını itiraf etmek zorunda kaldı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, bugün Suriye'de. Davutoğlu, aslında bu ziyareti Türk hükümeti adına değil, batılı devletlerin domine ettiği "uluslararası kamuoyu" adına yapıyor. Yalnızca Türk basını değil, dünya basını da Davutoğlu'nun Suriye ziyaretini, Irak işgali öncesinde Saddam'a yapılan uyarı ziyareti benzetmesi yapıyor.

Pages