23 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cumartesi, 30 Temmuz 2011 11:29
Mısır'da İslamcı hareketler dün Tahrir Meydanı'nda yaptıkları mitingle, elden gitmekte olan devrimi ileriye götürmek için eylemlerini halen sürdürmekte olan sol eğilimli hareketlere yanıt olarak "İstikrar" diye haykırdı.

Mısır'da "devrimin" Mübarek'in devrilmesi dışında doğru düzgün hiçbir kazanım bırakmadan eskisine benzer bir rejimin kurulması süreciyle devam etmesi nedeniyle, ayaklanmanın asıl gücü olan yoksullar öfkeli.

Pazar, 24 Temmuz 2011 12:50
Norveç'te en az 92 kişiyi öldüren katliamın ardından batı medyası hemen "islamcı terörist" aramaya başlamıştı. Katilin Avrupa'nın "yetiştirdiği" bir siyasi akımın, neo-nazizmin parçası olması, yeni bir tartışmayı başlatmaya aday.

Norveç'te düzenlenen çifte saldırılarda ölenlerin sayısı en az 92'ye yükseldi. Saldırıları düzenlediği düşünülen Anders Behring Breivik, neo-Nazi bir Norveçli. Breivik'in İngiltere aşırı sağı ve Avrupa genelindeki diğer başka islam karşıtı örgütlenmelerle de bağları olduğu belirlendi.

Pazartesi, 11 Temmuz 2011 16:30
16 Temmuz Gençlik hareketi, olası bir Suriye müdahalesi için kamuoyu yaratmaya çalışıyor. 16 Temmuz, son dönemde AKP'nin Ortadoğu politikalarına yardımcı olacak açılımlarıyla dikkat çeken İslamcı hareketin, Suriye konusundaki son hamlesi. Peki nedir bu 16 Temmuz?

16 Temmuz Gençlik Hareketi adını alan ve internet sitesinde AGD Üniversite Komisyonu Anadolu Ahde Vefa Derneği Daru'l-Hikme Genç Gönüllüler Genç İHH Genç Öncüler Genç Özgür-Der Gerçek Hayat Dergisi Hür Beyan Hareketi İhtiyar Dergisi İstanbul Gençlik Kurtuba Dergisi Mavera Gençlik Hareketi Mazlumder Milli Türk Talebe Birliği Sadakat Dergisi Vera Dergisi Yolcu Dergisi Özgür Açılım Şehrengiz Dergi

Perşembe, 07 Temmuz 2011 16:40
ABD, insansız savaş uçakları ile hem Somali'yi hem de Afganistan'ı vurdu. İki ayrı saldırıda aralarında çocukların da bulunduğu onlarca kişi hayatını kaybetti. Afganistan, Pakistan, Yemen, Irak, Libya ve Somali aynı anda ABD tarafından bombalanıyor.

ABD, uluslararası hukuku ve ülkelerin egemenliklerini hiçe sayarak istediği zaman Afganistan, Pakistan, Yemen, Irak, Libya ve Somali'yi vurmaya devam ediyor. Saldırılarda çoğunlukla insansız savaş uçaklarını kullanan ABD'nin dünkü hedefinde Afganistan ve Somali vardı. Saldırılarda onlarca kişi hayatını kaybetti.

Pazartesi, 25 Temmuz 2011 21:53
Suriye’de Başbakan Adel Safar liderliğinde pazar günü yapılan kabine toplantısında, siyasi partiler kanununda değişiklik yapılarak yeni partilerin önü açılması kararlaştırıldı.

Hazırlanan kanun tasarısında, partilerin kurulması, kaynakları, hakları ve sorumluluklarına ilişkin temel ilkelere yer verildi.

Kanun tasarısında partiler için belirlenen bazı ilkeler şöyle:

- Anayasaya, demokrasinin ilkelerine ve hukuk devletine bağlı olmak özgürlüklere, temel haklara, insan haklarına ve Suriye Arap Cumhuriyeti tarafından imzalanan anlaşmalara saygılı olmak,

Çarşamba, 20 Temmuz 2011 15:13
Somali’de açlık yaşandığı resmen ilan edildi. Birleşmiş Milletler’in açıklamasına göre, Afrika Boynuzu’nu vuran ve 10 milyon kişiyi etkileyen kuraklık, Afrika’nın fakir ülkelerinden Somali’de açlığa yol açtı. Yüzbinlerce insanın açlık ve hastalık nedeniyle ölmesinden endişe ediliyor.

BM açıklamasında, Somali’nin güneyindeki Bakul ve Aşağı Şabelle bölgelerinde açlık yaşandığı resmen ilan edildi.

Her iki bölge de İslamcı Şabaab militanları tarafından kontrol ediliyor.

Cumartesi, 09 Temmuz 2011 19:33
Sudan'ın ikiye bölünmesinden sonra, Yemen için de bölünmeden söz ediliyor. Güney'deki Aden'de rejimin varlığı hissedilmezken, bölünme yanlıları kadar ülkenin bütünlüğünü savunanlar da bulunuyor.

Yemen bayrağı kırmızı, beyaz ve siyah boyuna şeritlerden oluşuyor. Ülkenin güneyindeki liman kenti Aden’de, Güney Yemen’in sosyalist dönemde kullandığı üzerinde mavi üçgen ve kızıl yıldız olan bayrak dalgalanıyor.

Salı, 05 Temmuz 2011 12:00
Davutoğlu, bugünkü Bingazi'yi, Kurtuluş Savaşı'nın Ankara'sına benzetti. Oysa iki kent ve iki hükümet arasındaki farklar, saymakla bitmeyecek kadar çok. İşte o farklardan 7 tanesi...

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, seçimin ardından Arap Baharı'na hızlı bir giriş yaptı ve bölgedeki çok sayıda ülkeyi ziyaret etmek üzere yurtdışına çıktı. İlk adresi Libya'da artık Kaddafi hükümetini değil, Bingazi'deki muhalif Ulusal Geçiş Konseyi'ni Libya halkının temsilcisi olarak tanıyacaklarını söyleyen Davutoğlu, Bingazi'yi Kurtuluş Savaşı döneminin Ankara'sına benzetti.

Salı, 19 Temmuz 2011 14:25
Türkiye'ye dair ilerici bilinen iki yabancı yazarın girdiği polemik, dışarıda Türkiye'nin ne kadar az ve yüzeysel bilindiğinin bir kanıtını oluşturdu.

Uluslararası basında ilerici tavırlarıyla tanınan iki isim, Ramzy Baroud ve Shabnam Dana, Türkiye'nin geldiği noktayla ilgili polemiğe girdiler. İki yazarın yürüttüğü tartışma, Türkiye'nin dışarıdan ne kadar yüzeysel tanındığını ortaya koydu.

Cumartesi, 30 Temmuz 2011 20:36
Venezuela'da sosyalist hükümet milyonlarca insanın açlıkla baş başa kaldığı Somali'ye gıda ve para yardımı gönderdi. Daha önemlisi iktidar partisi halka bir günlük ücretlerini Somali'ye gönderme çağrısı yaptı.

Geçtiğimiz Çarşamba günü Venezuela, Afrika tarihinin en korkunç krizlerinden birini yaşayan Somali'ye 50 tonluk gıda desteği yolladı. Bölgedeki uluslararası girişimlere 5 milyon dolarlık destek gönderen Venezuela, ayrıca önümüzdeki hafta, gıda üretimini artırabilmek amacıyla teknisyenler ve tarım uzmanlarından oluşan bir ekip de yollayacak.

Cuma, 29 Temmuz 2011 14:54
İsrail askerleri Filistin'deki bir mülteci kampında bulunan Cenin Özgürlük Tiyatrosu'na baskın düzenledi. Norveç'te 92 gencin ölümü dünyayı sarsarken Gazze'de çocuklara ve bir tiyatroya yapılmış olan bu saldırıya dünya ilgisiz kaldı.

Baskın Çarşamba günü sabaha karşı 3:00'da yaşandı. 50 İsrail askeri Cenin Özgürlük Tiyatrosu'na saldırdı, sahneyi ateşe veren ve binanın camlarına taşlar atan birlikler, teknisyen ve site rehberi Adnan Naghnaghiye ve tiyatro müdürü Bilal Saadi'yi tutukladılar.

Perşembe, 28 Temmuz 2011 14:49
Fehmi Koru bugün yazdığı köşe yazısında Breivik'in "sağcı-milliyetçi katil" olarak nitelendirilmesine itiraz etti. Koru, Breivik ile komünizm ilişkisine de değiniverdi.

Norveçli Anders Breivik'in geçtiğimiz Cuma günü imza attığı katliam tartışılmaya devam ediyor. Cihan Haber Ajansı, Zaman gazetesi ve Habervaktim gibi İslamcı yayın kuruluşları öncelikle Breivik'in İsrail ve MOSSAD ile bağlantısı üzerine altı oldukça boş haberleri piyasaya sürmüştü.

Çarşamba, 20 Temmuz 2011 17:12
BDP'nin desteği ile bağımsız aday olan ve Diyarbakır'dan milletvekili seçilen Şerafettin Elçi ile Altan Tan DTK'nın tek taraflı özerklik ilanına muhalefet ediyor.

Demokratik Toplum Kongresi tarafından 14 Temmuz'da tek taraflı olarak ilan edilen özerklik kararına Diyarbakır Bağımsız Milletvekilleri Şerafettin Elçi ve Altan Tan muhalefet ediyor.

Salı, 26 Temmuz 2011 14:11
Erdoğan'ın da aralarında olduğu, NATO üyesi ülkelerin tüm liderleri, uluslararası mahkemelerde yargılanmalı. İşte yargılanmalarını gerektiren 10 sebep:

1- Lahey Uluslararası Adalet Divanı Yönetmeliği'nin 3. Maddesi'nin bir fıkrası savaş suçu kriterlerinden birini açıklıkla ifade ediyor:

"Savunmasız şehirlere, kasabalara, köylere veya evlere hangi araçla olursa olsun saldırılması, buraların bombalanması."

Pazartesi, 25 Temmuz 2011 20:05
Mısır'da devrimin çalındığını gören halk, eylemlerini sürdürüyor. Rejim, eylemlere giderek daha büyük şiddetle karşılık veriyor. Cumartesi günü pusuya düşürülen eylemcilerden yüzlercesi yaralandı. Asıl sorun ise, devrimci bir örgütlenmenin yokluğunda girilen siyasi tıkanıklık.

Mısır'da kış aylarında Mübarek'in iktidarı terk etmesiyle sonuçlanan eylemler sırasında göstericilere işkence eden ve bazılarını öldüren güvenlik görevlilerinin bir türlü gerekli cezaları almamaları, halkı öfkelendiriyordu.

Pages