11 sonuçtan 1 - 11 arası gösteriliyor
Cuma, 06 Mayıs 2011 14:10
ABD Ortadoğu’daki ayaklanmalar sürecinde islamcı güçlerle işbirliğine girdi. İslamcılar büyük politikada daha ılımlı bir hatta otururken, tabandaki radikallik sürüyor. Suriye ve Mısır’da islamcılar, hıristiyanlara karşı insan kaçırmaya varan eylemler düzenliyor. Bugün ise bir katedral kuşatılacak.

Kuzey Afrika ve Ortadoğu’daki halk hareketleri, devrimci güçlerin zayıflığı ve emperyalizmin hızla inisitiyatifi ele geçirmesiyle birlikte birçok ülkede ılımlı islamcı bir yeniden yapılanmaya doğru gidiyor.

Perşembe, 12 Mayıs 2011 15:12
Körfez Ülkeleri İşbirliği Konseyi diye bir yapılanma var. Konsey, Basra Körfezi etrafında kümelenmiş, bir kısmı birbirine kan bağıyla da bağlı kralların yönettiği Sünni Arap petrol zengini devletlerin oluşturduğu bir birlik.

Konseyin üyeleri Bahreyn, Kuveyt, Umman, Katar, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri. Yani hepsi Basra Körfezi etrafında kümelenmiş ülkeler.

Konsey, Salı günü beklenmedik bir biçimde Ürdün, ve hatta Atlantik okyanusu kıyısındaki Fas’ı da üye olmaya davet etti.

Haliyle herkes, “Basra Körfezi nire, Fas nire” diye sordu.

Salı, 24 Mayıs 2011 18:45
Siz daha "devrim mi değil mi" diye tartışadurun... Mısır'ın devrimcileri, "devrim dersleri" almakla meşgul bu aralar. Hem de en büyük devrimcilerden!

Arap coğrafyasında son dönemde yaşanan değişimlerin birer devrim olup olmadıkları çok tartışıldı. Başlarda hemen herkes, Mübarek-Bin Ali gibi iktidarların devrilmesini birer devrim olarak görmüş ve selamlamıştı.

Zamanla birçok kesim sürece kuşkuyla bakmaya başladı. Mısır’da isyan günlerine katılmış olanlar, kısa sürede “iş bir karşıdevrime mi dönüşüyor?” tartışması başlattılar.

Pazartesi, 02 Mayıs 2011 22:54
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin "Şu an şeriat geleceğini sanmam. AK Parti de istemez, artık çok paraları var" dedi. Tekin bu sözleri ile ne Türkiye'yi ne de komşu İran'ı anlamadığını gösterdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, konuk olduğu bir radyo programında "yeni CHP" ile ilgili soruları yanıtladı. "Dindarlara yönelik mesajınız var mı?" sorusuna Tekin'in verdiği yanıt oldukça ilginçti. Tekin, AKP'nin artık zengin olduğunu ve şeriat istemeyeceğini iddia etti.

Pazar, 22 Mayıs 2011 10:30
Suriye’de son iki günde yapılan gösterilerde 46 kişi hayatını kaybetti. İki aydır süren protestolarda toplam ölü sayısı ise 850’yi buldu.

Suriye’de yaklaşık 2 aydır süren protestolarda bilanço ağırlaşmaya devam ediyor. Beşar Esad yönetimine karşı ‘reform ve özgürlük’ talepleriyle toplanan kitlelere Cuma namazı sonrasında polis saldırdı. Birçok kentte çıkan olaylarda 46 kişi hayatını kaybederken, yüzlerce kişi yaralandı.

Salı, 03 Mayıs 2011 00:19
Bülent Arınç, El Kaide lideri Usame Bin Ladin'in öldürülmesinin olumlu olduğunu ancak "11 Eylül'ün ardından 10 yıl geçmesine neden göz yumuldu" sorusunun tartışılması gerektiğini söyledi.

ABD Başkanı Barack Obama'nın El Kaide lideri Usame Bin Ladin'in Pakistan'da ABD askerleri tarafından öldürüldüğünü duyurmasının ardından AKP cephesinden olayı olumlayan mesajlar geldi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin ve Milli Savunma Bakanı Vecsi Gönül yaptıkları açıklamalarda Bin Ladin'in öldürülmesinin mutluluk verici bir haber olduğunu dile getirdiler.

Perşembe, 05 Mayıs 2011 22:05
Batılı ülkeler son birkaç yıldır Afrika kıtasıyla daha yoğun ilgileniyor. Bu ilgi, eskiden olduğu gibi, hayra alamet değil. Peki amaç ne? Sıkça dillendirilmeye başlanan "koruma hakkı" ne anlama geliyor?

Libya’nın emperyalist güçler tarafından bombalamasından önce 2011 senesinin başında yapılan Londra Konferansı aynı zamanda uluslararası müdahalelerde bir süredir kullanıla gelen “koruma hakkı” meselesinin operasyonalize edilmesinin bir vesilesi oldu.

Pazartesi, 02 Mayıs 2011 19:26
ABD Başkanı Barack Obama, 11 Eylül saldırılarının sorumlusu olarak gösterilen El Kaide lideri Usame Bin Ladin’i Pakistan’da düzenledikleri bir operasyonla öldürdüklerini açıkladı. Bin Ladin'in ABD için en gerekli zamanda "doğması" kadar ABD için en uygun zamanda "öldürülmesi" de dikkat çekti.

11 Eylül’ün hemen ardından NATO kararıyla gerçekleştirilen Afganistan müdahalesinin başlıca gerekçesi, Bin Ladin’in izini sürerek, “İslamcı teröristi” ele geçirmekti. Bin Ladin’in Afganistan’da olduğu iddiasının işlendiği bu dönemde, özellikle ABD kamuoyunu korkutmak için Bin Ladin’in Afganistan’dan Batı dünyasına tehdit yağdırdığı videolar ya da ses kayıtları yayınlanırdı.

Cumartesi, 21 Mayıs 2011 11:10
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın başlattığı “Demirel-sol el ele” tartışması sürüyor. Bugün AKP’de cisimleşen sağ, Demirel’e karşı neredeyse Deniz Gezmiş’i bile sahiplenmeye çalışır görünürken, işin doğrusu, AKP’nin “babası” Demirel’in izinden gittiği.

Süleyman Demirel, “CHP ile yakınlaştığı” gerekçesiyle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından son dönemde özellikle miting kürsülerinde sert bir biçimde eleştiriliyor. Demirel’in “ikinci milli şef” halinde geldiğini iddia eden Erdoğan, “Otur oturduğun yerde, 87 yaşındasın hala ortalığı karıştırıyorsun” demişti.

Pazartesi, 16 Mayıs 2011 19:39
Son yıllarda AKP'yle iyi ilişkiler kurarak batıya uzlaşma sinyalleri veren, son aylarda ise AKP'yle neredeyse "aile" samimiyeti görüntüsü veren Suriye yönetimi, muhalefetin eylemleriyle birlikte AKP'nin rolüne "uyanmış" görünüyor.

“Arap Baharı” olarak adlandırılan hareketlenmenin son durağı, Suriye oldu. Suriye’de halkın Esad rejimine karşı eylemlere başlamasından kısa süre sonra, dış destekli silahlı islamcı gruplar boy göstermeye başladı.

Pazartesi, 16 Mayıs 2011 17:26
Gülen cemaati, uluslararası bir kuran sempozyumu düzenledi. Tam bir bilim karşıtlığının yapıldığı sempozyumdaki tebliğ sunulan bazı başlıklar şöyle: “tefekkür ve mucize arı”, karınca ve enformasyon teorisi arasındaki ilişki”, “nuraniyet ve kuantum”.

Sızıntı, Yeni Ümit ve Hira adlı islamcı dergiler, İstanbul’da “Uluslararası Kur'an ve Bilimsel Hakikatler Sempozyumu” düzenlediler.