10 sonuçtan 1 - 10 arası gösteriliyor
Salı, 26 Nisan 2011 17:11
Suriye'deki muhalif hareketin 130 bin üyesiyle en büyük Facebook grubunun yöneticisi, Müslüman Kardeşler'in İsveç yöneticisi çıktı. Fidayeddin Tarif es Seyid İsa, kendini başka türlü göstermeye çalışsa da tam bir islamcı gerici.

Özellikle İran’daki isyanlar sırasında gündeme oturan Facebook ve Twitter gibi sosyal ağlar, son dönemde Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki hareketlenmelerde de çok kullanıldı.

Salı, 12 Nisan 2011 14:32
Senelerdir dünyanın her tarafını bombalamak için bahane olarak kullandıkları El Kaide, şimdilerde batılı ülkelerde masaya oturulabilecek ve Mısır’daki yeni süreçte yer alabilecek bir özne olarak tartışılıyor.

11 Eylül 2001’de İkiz Kuleler uçak saldırısında yıkıldığında, dünya için yeni bir savaş dönemi açılıyordu. Ne saldırının öncesi bir barış dönemiydi, ne de bu saldırı olmasa başka bir bahane bulunamayacaktı ne var ki, 11 Eylül’le birlikte emperyalizmin yeni söyleminin merkezine “islami terörizm” oturdu.

Bunun aktörü ise, her türlü şeytaniliğin atfedildiği bir örgüttü: El Kaide.

Salı, 12 Nisan 2011 14:56
Sosyalizme karşı verilen kirli savaşta yardımlarından sıkça yararlanılan radikal-islamcılar, aralarının ABD’nin işgal planları doğrultusunda bozulduğu yılların ardından bugünlerde tekrar emperyalizmle dostluk tazeliyorlar.

Globalresearch sitesinde yazar Michel Chossudovsky tarafından tekrar gündeme getirilen bu konu bir süredir, uluslararası kamuoyunda da tartışılmaktaydı.

Çarşamba, 27 Nisan 2011 11:30
ABD’nin Guantanamo Üssü’nde 5 yıldan fazla bir süre boyunca ‘El Kaide üyesi’ olduğu şüphesiyle hapsedilen bir Libyalı, şu anda Libya’daki Kaddafi karşıtı muhalefetin savaşçılarından ve ABD ile arası pek sıkı fıkı.

Ebu Süfyan İbrahim Ahmet Hamuda bin Kumu, Libyalı eski bir tankçı asker. ABD’nin 1980’li yıllarda Afganistan’daki solcu yönetime ve Sovyetler Birliği varlığına karşı milyarlarca dolar para akıtarak palazlandırdığı İslamcı örgütlerden El Kaide’ye 1990’ların başında Afganistan’a giderek katılmış.

Cuma, 15 Nisan 2011 11:30
NATO’nun bir numaralı düşman ilan ettiği radikal-islam ile Arap dünyasında yaşanan süreçteki işbirliğine ilişkin her gün yeni bir bağlantı ortaya çıkıyor. Senelerce "islam korkusu" yayanlar, şimdi islamcılarla mesut ilişkilerini gizlemiyor.

Batı Libya'da, vaktiyle Irak'ta kendisine karşı savaşmış El Kaide bağlantılı islamcı güçleri destekliyor.

Cuma, 08 Nisan 2011 10:30
ABD'de cemaat okulları hakkında başlatılan soruşturmanın medyaya yansıması üzerine cemaat internetten propaganda atağına geçti. Çeşit çeşit site kuran cemaat, İngilizce yazılarda "Türkiye'de cemaat üyesi olduğu anlaşılan kişiler öldürülüyor" gibi iddialarda dahi bulunuyor.

Yakın zamanda ABD’de cemaat okullarına karşı yürütülen soruşturmanın iyice ayyuka çıkmasıyla birlikte cemaat de internetten bir karşı-saldırı başlatmış durumda. Cemaatçiler İngilizce yayın yapan yeni internet siteleri kurarak, okullar hakkında yapılan tartışmalara şekil vermeye çalışıyor.

Cumartesi, 30 Nisan 2011 10:30
Suriye’de yönetim karşıtlarının düzenlediği gösteriler altıncı haftasını geride bırakırken, Müslüman Kardeşler de bugün Öfke Günü adıyla düzenlenen gösterilere desteğini açıkladı. Batı basınında çıkan haberlere göre ülkede bugün 48 kişi öldü.

Bazı insan hakları örgütlerine ve görgü tanıklarına dayandırılan haberlere göre, isyanın merkezi Dera'da 32, Humus'ta 15 ve Lazkiye'de 1 kişi, güvenlik güçlerinin göstericilere ateş açması sonucu hayatını kaybetti.

Muhalifler, bugün Cuma namazı sonrasında gösteriler düzenlenmesi için hafta başından beri çalışma yapıyordu.

Pazartesi, 25 Nisan 2011 18:35
Gözlerin yeniden Suriye’ye dönmesine neden olan “kanlı Cuma”dan sonra bugün de Ceble ve Dera’dan ölüm haberleri geldi. Bu kentlerde toplam 18 kişinin öldürüldüğü iddia ediliyor. Yemen'de ise güvenlik güçlerinin göstericilere ateş açması sonucu 10 kişinin yaralandığı bildiriliyor.

Suriye'nin Dera kentinde 5 kişinin, Sünnilerin yoğun olarak yaşadığı Ceble’de ise 13 kişinin güvenlik güçleri tarafından öldürüldüğü bildiriliyor.

Dera’da güvenlik güçlerinin kentte rastgele ateş açtığı ve binaların çatılarına keskin nişancıların yerleştirildiği de iddialar arasında.

Cumartesi, 09 Nisan 2011 10:30
İnsani Yardım Vakfı, Mavi Marmara faciasının yıl dönümünde Gazze’ye tekrar filo göndermek için hazırlık yapıyor. Tarihin seçim öncesine denk gelmesi, “seçim yatırımı mı?” sorusunu gündeme getirirken, Mavi Marmara meselesinde yaşananlar da şüphe uyandırıyor.

31 Mayıs 2010 tarihinde İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) öncülüğünde Gazze’ye “insani yardım” ulaştırmak için yola çıkan filo, İsrail tarafından sert bir saldırıya uğramış ve saldırıda 9 kişi hayatını kaybetmişti. İHH, katliamın yıldönümünde Gazze’ye yeni bir filo göndermeye hazırlanıyor.

Cumartesi, 23 Nisan 2011 16:35
Kendisini Filistin mücadelesine adayan İtalyan gönüllüsü Vittorio Arrigoni'nin öldürülmesinin ardından yaşamına ve nasıl öldürüldüğüne dair çok yazı yazıldı. Bunlardan birisini, Remzi Barut imzalı makalenin tercümesini veriyoruz.

PalestineChronicle.com isimli internet sitesinin editörü olan Remzi Barut'un Global Research'te çıkan İnsan Kalmak: Vittorio Arrigoni'nin kahramanlık mirası başlıklı yazısı şöyle: