24 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazartesi, 28 Şubat 2011 09:30
Mısır’da Hüsnü Mübarek’in devrilmesinin ardından yeni dönem yönetime talip olan hareketler, siyasi partilerini kuruyor. Dört İslamcı parti de yeni kurulan partiler arasında. Partilerin tümünün, yeni dönemin "çoğulculuk" ve "demokrasi" söylemine bir biçimde ayak uydurduğu görülüyor.

Mısır’da Hüsnü Mübarek’in devrilmesinin üstünden yalnızca 17 gün geçti. Bu süre zarfında dört ayrı İslamcı grup siyasi parti kurduğunu ilan etti.

Salı, 15 Şubat 2011 18:29
BDP lideri Selahattin Demirtaş, yargıda yaşananları "Kemalist elitler, siyasetçiler yargıdan tasfiye olurken dinci, siyasal, İslamcı elitler ve siyasiler yargıya egemen oluyor" şeklinde yorumladı.

BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada Başbakan Erdoğan’ın Mısır halkını destekleyen açıklamasıyla ilgili olarak, Erdoğan'ın, olayların üzerinde bir hafta geçmesinden ve ABD Başkanı Barack Obama'nın telefonundan sonra bu konudaki görüşlerini dile getirdiğini hatırlattı.

Cuma, 04 Şubat 2011 14:31
Hayata ve Mısır'a dinin penceresinden bakanlar, insanlığın ortak kurtuluş mücadelesinde dinin bir kenara bırakıldığını görmek için bu fotoğraflara bakmalılar.

Önce Tunus'ta, sonra Mısır'da halk özgürlüğünü elde etmek için ayaklanınca, Türkiye'deki İslamcılar olayları Tunus'ta laikliğe karşı müslümanların başkaldırısı, Mısır'da da İslamcı uyanış olarak nitelediler. Oysa Tunus'taki eylemlerde kadınlar önemli rol oynamışlar, Bin Ali'ye karşı olduğu kadar laikliği savunmak adına da birçok eylem yapılmıştı.

Cumartesi, 05 Şubat 2011 11:57
Ortadoğu halklarının isyanına farklı bir açıdan bakan Marksist sosyolog Slavoj Žižek'in makalesini sayfalarına taşıyan Taraf, bazı bölümleri almamayı tercih etti. Atılan kısımlar gazetenin bölgedeki gelişmeleri ABD gözlüğüyle değerlendirdiğinin açık göstergesi.

Marksist sosyolog Slavoj Žižek'in 1 Şubat'ta İngiliz gazetesi Guardian'da yayınlanan "Devrimci Arap Ruhu Neden Korkutuyor?" başlıklı yazısını iki gün sonra sayfalarına taşıyan Taraf gazetesi, Žižek'e keyfi sansür uyguladı.

Cumartesi, 12 Şubat 2011 18:05
Mısır’daki halk isyanının gelmiş olduğu nokta üzerinden Batı basınında “Türkiye modeli” tartışmaları başlatıldı. Türkiye basınında da özellikle yandaş köşe yazarlarının iştahla katıldıkları bu tartışmada konu Mısır’ın geleceğinden ziyade Türkiye’nin siyasi olarak neye benzediği ve “benzemesi gerektiği”…

Emperyalist güçlerin Mısır’da ordu, Müslüman Kardeşler ve Mübarek rejiminden arta kalanlar arasında sağlanan uzlaşmaya dayalı yeni bir rejim kurulmasını zorladığı giderek belirginlik kazanırken, Batı basınında bu sürecin kolaylaştırılması adına sık sık “Türkiye modeli” tartışılmaya başlandı.

Pazartesi, 28 Şubat 2011 09:30
Türkiye’de siyasal islamın sembol ismi Necmettin Erbakan dün hayatını kaybetti. Erbakan’ın Milli Nizam Partisi'nden Saadet Partisi'ne uzanan siyasal yaşamı incelendiğinde din eksenli siyasetin Türkiye’deki genel seyrini izlemek de mümkün oluyor.

Türkiye’deki siyasal islamın sembol ismi olan Necmettin Erbakan dün bir süredir tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Erbakan’ın, Milli Nizam Partisi'nden Saadet Partisi'ne uzanan siyasal yaşamı dikkatle incelendiğinde Türkiye’de siyasal islamın gelişimini ve din eksenli siyasetin genel seyrini izlemek mümkün.

Cuma, 18 Şubat 2011 13:29
Atilla Kart, birkaç hafta önce ABD Büyükelçiliği’ne bilgi veren “XXX”lerden bahsediyordu. Şimdi ise makam odasında ABD Büyükelçiliği’nden yetkililerle görüştü, “Amerika’ya karşı bizim ideolojik saplantımız yok” dedi.

Tarih 20 Ocak 2011...

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, bir basın açıklaması yaparak Wikileaks belgelerinde ortaya çıkan rezaletlerin üzerine gidilmesi gerektiğini söyledi ve hükümeti eleştirdi.

Cuma, 25 Şubat 2011 11:09
DSİP'in öncülüğünde oluşturulan "Irkçılığa ve Milliyetçiliğe DurDe!" adlı girişimin hayli popüler Facebook sayfasındaki haber seçimi, AKP'cilerin yaptıklarının bilinçli ve sistematik olarak gözardı edildiğini düşündürüyor.

12 Eylül Anayasa Referandumu sonrasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından referanduma ‘Evet’ oyu verdiği için kutlanan ve ‘Yetmez ama Evet’ kampanyasını yürüten DSİP, bir yandan da ‘Irkçılığa ve Milliyetçiliğe DurDe!’ adlı bir girişim üzerinden de örgütlenmeye çalışıyor.

Salı, 08 Şubat 2011 13:36
Cumartesi Anneleri ile görüşen Erdoğan, Metris'te gözaltındayken ayakları soğuk su ile dolu bir kovada tutularak işkence gördüğünü söylemişti. Can Dündar, bugünkü köşesinde, kayıp yakınlarının önünde işkence edebiyatı yapan Erdoğan'ın bu ifadesini çürüttü.

Erdoğan, haftasonu her hafta Galatasaray meydanında kayıpları için toplanan Cumartesi Anneleri ile görüştü. Yakınlarının akıbetini öğrenmek için yıllardır her Cumartesi günü aynı yerde buluşan Cumartesi Anneleri, bugüne kadar defalarca polis şiddetine maruz kaldı. Bizzat Erdoğan tarafından "maşa" olmakla suçlandı.

Çarşamba, 02 Şubat 2011 13:24

Türkiye sağının ve Milli Görüş’ün parti kongrelerinde ve programlarında dilinden düşürmediği “başkanlık sistemi” tartışmasına AKP, anayasa reformundan sonra hız verecekmiş gibi görünüyor. Esas olarak federal bir sistem olan başkanlık sistemi, Amerikan yönetim tarzı öykünmesinden çok daha fazlasını, idelojik bir anlamı içeriyor.

Perşembe, 03 Şubat 2011 09:30
Bir yandan AKP’nin Ortadoğu’daki ayaklanmalara model olduğunu öne süren islamcılar, diğer yandan ayaklanmaların Türkiye’ye sıçramasından korkuyor.

Tunus’ta başlayan ve daha sonra Mısır’da da etkili olmaya başlayan halk hareketlerine dair islamcı basında birbiriyle çelişkili haberler çıkmaya devam ediyor. Diktatörlüklere karşı gelişen halk hareketlerinin AKP’den etkilendiğini savunan bir çok muhafazakâr ve liberal kalem, AKP’nin, bu hareketler için bir model teşkil ettiğini savunuyorlar.

Pazar, 20 Şubat 2011 12:25
Mehmet Metiner'in dinci gericilikten, Kürt liberalliğine, oradan da "ılımlı muhafazakâr demokratlık" ve "Erdoğan seviciliği"ne uzanan yolculuğu, bugününü anlamak için birçok ipucu barındıyor.

Son zamanlarda tartışma programlarında "AKP tarafı"nı temsil eden, özellikle Erdoğan'ı her konuda, hatta bazen kendine rağmen canhıraş savunması ile hükümet mensuplarını dahi şaşırtan Mehmet Metiner, şu günlerde kendisine yönelik suikast iddiaları ve Tayyip Erdoğan'ın kendisini tutuklanan Odatv yazarı gazeteci Soner Yalçın ile mukayese eden açıklamaları ile tekrar gündeme oturmuş durumda.

Perşembe, 24 Şubat 2011 13:43
Bir süre olaylara temkinli yaklaşan ABD, Ortadoğu’daki isyan dalgasını lehine çevirmek için harekete geçmiş durumda. Ülkenin Bahreyn’de attığı adımlar, bu doğrultuda yapılan ince ayarı gösteriyor.

soL’da daha önce yaptığımız bir analizde, ABD’nin Ortadoğu’da hiçbir ülkede devrimci bir öznenin damgasını vuramadığı, bu yanıyla siyasi doğrultusu belirsiz kalmış olan hareketleri lehine çevirme çabasıyla inisiyatif aldığını yazmıştık.

Pazar, 13 Şubat 2011 10:20
Mübarek’in önceki günkü istifasının ardından dün Cezayir’in başkenti Cezayir’de 10.000 kişilik bir protesto gösterisi düzenlendi. Yemen'de de protestolar vardı.

Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’in Mısır halkının kitlesel gösterilerine dayanamayarak istifa etmesinin ardından, dün Cezayir’de de protesto gösterileri düzenlendi. Yaklaşık 10 bin kişinin katıldığı gösterilerde Cezayir halkının temel talepleri dile getirilirken, polis gösteriye müdahale etti.

Pazar, 06 Şubat 2011 11:13
Erzurum'daki üniversite oyunlarını işini ehli olmayan muhafazakâr kafaya teslim eden AKP, ülke açısından büyük skandala imza attı. Yabancı sporculara İslam propagandası yapanların ise, İlhan Cihaner'in üzerine gitmesinin engellendiği İsmailağa Cemaati üyeleri oldukları ortaya çıktı.

AKP’nin uzun süre büyük reklamlarla pazarladığı Erzurum’daki 2011 Üniversite Oyunları, tam bir skandala dönüştü.

Pages