20 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Perşembe, 20 Ocak 2011 15:20
İslamcı basın, Tunus'ta diktatör Bin Ali'ye karşı halk ayaklanmasını, "laikliğe başkaldıran müslümanlar" olarak sunmaya çalışıyor. Oysa laik Tunus toplumunun başkaldırısında kadınların rolü küçümsenmeyecek boyutlardaydı.

Tunus, biçimsel olarak laik ve batı yanlısı rejimiyle Arap devletleri arasında Türkiye'yi en fazla andıran ülkelerden biriydi. Tunus halkı, sebze sattığı arabasına zabıtalarca el konulunca kendini belediye önünde yakan üniversite mezunu işsiz Muhammed Buazizi'nin bu jestiyle ayağa kalktı ve diktatör Bin Ali'yi ülkeden kovdu.

Çarşamba, 05 Ocak 2011 09:39
Star gazetesi yazarı İslamcı feminist Hidayet Şefkatli Tuksal, adını vermek istemediği bir cemaatte, kadınların nefislerini terbiye etmek için kocalarına genç eş alıp aynı evde yaşadıklarını söyledi.

Hidayet Şefkatli Tuksal, HABERTÜRK’e yaptığı açıklamada, kendi gözleriyle tanık olduğu olayı şöyle anlattı: “Bir akrabam vasıtasıyla tanıştım. Tesadüfen evine gittim. Baktım evde genç bir hanım. Sonradan öğrendim kendisine kuma almış. Akrabamdan da öğrendiğime göre cemaatte hanımlar nefis terbiyesini öyle yapıyorlar. Kocalarına genç bir eş alıyorlar.

Cuma, 21 Ocak 2011 22:10

AKP iktidarının ikinci senesinde, dönemin cumhurbaşkanı kamusal alanı gerekçe göstererek bir toplantıya Erdoğan’ın eşini davet etmeyince Erdoğan, “tutturmuşlar bir kamusal alan... Dünyanın hiçbir gelişmiş ülkesinde böyle bir kavram yok” demişti.

Pazar, 30 Ocak 2011 10:00
Mısır’ın yakın tarihindeki gelişmeler, başta Arap dünyası olmak üzere tüm bölgenin şekillenmesinde önemli rol oynadı.

Mısır’da protestolar artarak sürüyor. İngiliz sömürüsünden kurtulduğundan beri bölgenin en büyük gücü olan ve son 60 yılında sadece 3 lider gören Mısır’ın son yüzyılındaki gelişmeler bölgedeki tüm siyasal dengelere ışık tutuyor.

Çarşamba, 26 Ocak 2011 18:10
AKP'li Hüseyin Çelik, Kılıçdaroğlu'nun AKP'nin Hizbullah'la ilişkili olduğunu söyleyerek, AKP'li milletvekillerinin Hizbullah derneklerini ziyaret etmesini gündeme getirmesine yanıt verdi: "Bütün derneklere illegal muamelesi yaparsanız yasadışılığın alanını genişletirsiniz."

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun AKP'nin Hizbullah'la işbirliği içinde olduğuna dair iddialarına bir yanıt veren AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, "Eğer bütün derneklere illegal muamelesi yaparsanız yasadışılığın alanını genişletirsiniz" dedi.

Hüseyin Çelik, "Sayın Kılıçdaroğlu Hizbullah meselesinde de çuvallamıştır, duvara toslamıştır" şeklinde konuştu.

Pazartesi, 31 Ocak 2011 14:41
AKP hükümeti, Mısır’daki gösterilerin yedinci gününde sessizliğini koruyor. Hükümetin, İsrail’in bölgedeki en önemli müttefiki olan Mübarek rejiminin geleceği konusunda, ABD’nin daha açık bir tavır belirlemesini beklediği yorumları yapılıyor.

AKP hükümeti, Mısır’daki olaylarla ilgili henüz resmi bir değerlendirme yapmış değil. “Millet iradesi” söylemini sık sık kullanan AKP'liler, Mısır’daki halk hareketi karşısında sessizliklerin korumayı sürdürüyor.

Cuma, 28 Ocak 2011 17:26
Mısır’da eylemlerin dördüncü günü, en büyük kalabalıklara sahne oldu. Artık tehdidi ciddi biçimde hissetmeye başlayan Mübarek hükümeti, başta iletişimi kısıtlamak olmak üzere her türlü baskıyı artırıyor. Müslüman Kardeşler de eylemlere katılma kararı aldı, gösteriler Sina Yarımadası’na kadar yayıldı.

4 gündür halkın sokaklarda olduğu Mısır’da Cuma namazı sonrasında yapılan eylemler, önceki günlere göre daha büyük kalabalıklara sahne oldu. Birçok kentte gösteriler yaşandı, polis eylemcilere gaz bombaları ve tazyikli suyla müdahale ederken, eylemciler ise taşlarla karşılık verdiler. Polis, yer yer plastik ve gerçek mermilerle de göstericilere saldırdı.

Pazartesi, 17 Ocak 2011 11:12
Cepheleşme çağrısının imzacılarından Asaf Güven Aksel, Ali Kenanoğlu ve Merdan Yanardağ, cepheleşmeyle ilgili sorularımızı yanıtladılar.

Asaf Güven Aksel (Yazar)
- Artık tüm Türkiye sürekli AKP'yi konuşuyor. Toplumda "nasıl kurtulacağız bunlardan" sorusunu soran, ama yanıt veremeyen çok insan var. Nasıl gidecek AKP? Cepheleşme ne işe yarayacak?

Pazartesi, 17 Ocak 2011 10:02

Türkiye yeni yıla Hizbullah Ana Davası’nda yaşanan tahliyelerle girmiştir. Yargıtay 9. Ceza Dairesinin, tutukluluk sürelerini kısaltan 5271 sayılı kanunun yürürlüğe girmesiyle, yüzden fazla kişinin işkencelerle öldürülmesi emrini veren Hizbullah örgütünün lider ve tetikçi kadrosu adeta alay edercesine serbest bırakılmıştır.

Pazar, 16 Ocak 2011 21:33
Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı tarafından düzenlenen Büyük Alevi Kurultayı sona erdi. Kurultayda yapılan konuşmalarda ve sonuç bildirgesinde AKP hükümetine dönük tepkiler yer aldı.

Büyük Alevi Kurultayı, Hacı Bektaş-ı Veli Anadolu Kültür Vakfı tarafından Anadolu Gösteri ve Kongre Merkezi’nde düzenlendi. Kurultaya, yurt dışı ve yurt içinden çok sayıda Alevi örgütü temsilcisi ve siyasi parti temsilcileri katıldı. Adana Savcısı İlhan Cihaner de kurultay da yerini aldı.

Cuma, 14 Ocak 2011 11:54
Eski MİT'çi Osman Nuri Gündeş, Gülen cemaatinin Orta Asya'daki okullarında CIA ajanlarının "öğretmenmiş gibi" çalıştıklarını iddia etmişti. Bu iddiaya yeni bir kanıt, eski FBI çalışanı araştırmacı Sibel Edmonds'tan geldi. Edmonds, bir ABD Dışişleri Bakanlığı çalışanından iddiayı teyit ettirdi.

Eski MİT görevlisi Osman Nuri Gündeş, geçtiğimiz ay piyasaya sürülen kitabı “İhtilallerin ve Anarşinin Yakın Tanığı”nda, Fethullah Gülen okullarıyla ilgili bir iddiayı dillendirerek gündeme oturdu.

Çarşamba, 26 Ocak 2011 21:48
AKP'li milletvekillerinin Hizbullah'ın derneğini ziyaret ettiği iddiası önce "şiddetle yalanlandı". Fotoğraflar ortaya çıkınca da AKP'liler "Mustazaf-der sivil ve yasal bir dernek" dediler. Elleri kelepçeli olarak sıraya dizilen BDP'li belediye başkanlarının fotoğrafı ise hala akıllarda.

Hizbullahçıların tahliye edilmesi ve ardından skandal bir biçimde ortadan kaybolmaları gündemin üst sıralarındaki yerini korurken, AKP Batman Milletveli Ahmet İnal'ın 2010 Ağutos'unda Mustazaf-Der'i ziyaret ettiği ortaya çıktı.

Cuma, 21 Ocak 2011 15:55
Yazar Michel Chossudovsky, Tunus'taki olaylarla ilgili analizlerde IMF'nin ve ülkenin batıya bağımlılığının rolüne dair vurgu yaptı.

Tunus'ta işsiz gençlerin başlattığı, işsizlik ve yoksulluğa son vermek isteyen halk kesimlerinin de katılımıyla Cumhurbaşkanı Zeynel Abidin Bin Ali'nin ülkeden kaçması ile mevcut yönetimin devrildiği ayaklanma, tüm dünyanın dikkatini üzerinde topladı.

Salı, 18 Ocak 2011 15:28
Tunus’ta hükümet açıklansa da, halkın tepkisi bitmiş değil. Ancak sürece dair bazı ayrıntılar netleşiyor. Bin Ali’yi gözden çıkaran ABD, ordunun ipleri eline almasını istiyordu, fakat halk hareketinin gücü herkesin hesabını bozdu.

Bazen sembolik anlamı büyük eylemler, kitlesel hareketlenmeleri tetikleyebiliyor. 17 Aralık’ta üniversite mezunu 26 yaşındaki işsiz genç Muhammed Buazizi kendini yaktığında, kimse bunun da böylesi bir eylem olacağını, ardından hükümeti devirecek bir halk hareketini tetikleyeceğini bilmiyordu.

Salı, 18 Ocak 2011 14:29
Çerkezköy'de yapılan panelde, solda cepheleşmenin neden gerektiği tartışıldı. Paneli çok sayıda parti, sendika ve dernek temsilcisi izledi.

Tekirdağ Çerkezköy’de “Solda Cepheleşme ve Türkiye” paneli TKP MK Üyesi Kurtuluş Kılçer ve Gazeteci Yazar Merdan Yanardağ’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Panele katılan siyasi parti, sendika, dernek temsilcileri ile vatandaşlar ülkenin içinde bulunduğu durumdan duydukları rahatsızlığı dile getirerek, birlikte mücadele edilmesi gerektiğini söylediler.

Pages