802 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazartesi, 19 Nisan 2010 14:43
Dünyada yurtdışına en fazla göçmen yollayan ülkeler arasında nüfusunun yüzde 9’unu göçe veren Türkiye ilk sırada.

Türk Alman Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfı’nın (TAVAK) tespitlerine göre dünyada yurtdışına göç veren ülkelerin arasιnda Türkiye üçüncü sırada yer alıyor. TAVAK’a göre yurtdιşιna en fazla göç veren ülkeler arasιnda 1 milyar 300 milyon nüfusu ile, Amerika başta olmak üzere birçok başka ülkede yaşayan Çinlilerin sayιsι 55 milyonu geçmiş bulunuyor.

Perşembe, 08 Nisan 2010 10:30
Liberaller ve dinciler, Türkiye'nin devlet geleneğine saldırmak için sık sık Sovyet benzetmesi yapıyor. Bu saldırının bir örneğini Zaman gazetesinden Mehmet Kamış verdi. Peki Türkiye Sovyetler'e ne kadar benziyor?

Türkiye'deki değişimi övmek için ülkenin geçmişine küfretmeyi adet edinen dinci, gerici ve piyasacı kalemler, bunu yaparken cehaletlerini gizlemeyi beceremiyorlar. Son olarak Zaman gazetesinden Mehmet Kamış, dünkü yazısında AKP'nin Anayasa paketini savunmaya çalışırken bu değişiklik ile "son Sovyet sistemi"nin biteceğini iddia ederek bunun bir örneğini sergiledi.

Cumartesi, 17 Nisan 2010 10:30
Süratle hayata geçirilen özelleştirmeler ve ABD'nin bölgede “küçük ortağı” olmak konusunda Özal'ı aratmayacak politikaları ile Turgut Özal'ın en önemli siyasi mirasçısı durumuna gelen AKP döneminde, Türkiye Özal'ı daha çok hatırlıyor...

17 yıl önce bugün ölen eski Cumhurbaşkanı Turgut Özal, bir dizi tören ve etkinlikle anılacak. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın konuşmalarında sık sık andığı ve felsefesinden ilham aldıklarını belirttiği Özal, AKP hükümetleri döneminde adeta yeniden keşfedildi. Özal'ı anma etkinlikleri buna paralel olarak daha görkemli hale geldi.

Salı, 20 Nisan 2010 10:30
BBC tarafından 28 ülkede yürütülen araştırmaya göre, ABD ve AB karşıtlığı birçok ülkede azalırken Türkiye’de artıyor.

BBC tarafından 28 ülkede, yaklaşık 30 bin kişiye uygulanan ankette ülkelerin tüm dünya üzerinde söz sahibi olmasının olumlu karşılanıp karşılanmadığına yönelik sorular yer aldı. ABD’nin dünya ülkeleri üzerindeki etkisi, araştırmanın yürütüldüğü 28 ülkenin 20’sinde genel olarak olumlu karşılandı.

Pazartesi, 12 Nisan 2010 12:53
Türkiye, 1997 yılında limanlarını özelleştirmeye başladı. O tarihten bugüne, ülkemizin en önemli limanlarında devlet kontrolü özelleştirme süreci nedeniyle gevşerken, devredilen limanlarda kontrol tamamen sermayeye geçti. Limanların özelleştirmesi ile büyük bir kamu zararı oluştu.

İki yıl önce ihalesi yapılan Samsun Limanı'nın, Danıştay'dan onay çıkmasının ardından 31 Mart'ta alıcı Ceynak Lojistik ve Ticaret A.Ş.'ye devredilmesi, 1997 yılından bu yana özelleştirme portföyünde olan limanları yeniden gündeme getirdi.

Salı, 27 Nisan 2010 15:20
Ermenistan Dışişleri Bakanı Nalbandyan, Türkiye ile yeni görüşmeler için bir gerek görmediğini söyledi. Nalbandyan ilişkilerin önkoşulsuz tesis edilmesi gerektiğini de belirtti.

Ermenistan Dışişleri Bakanı Nalbandyan, Türkiye ile yeni görüşmeler için bir gerek görmediğini söyledi. Son dönemi bir “kum saati”ne benzeterek “Düşen her kum tanesi ile biz ve uluslararası toplum, Türkiye’ye olan güvenimizi kaybediyorduk” diyen Nalbandyan, Türkiye’den güven verici sözler ve fiiliyat görürsek karşılıksız bırakmayız” mesajını da verdi.

Salı, 13 Nisan 2010 18:39
Kuveyt’te yayımlanan Al Rai gazetesi, ABD kaynaklarına dayanarak İsrail’in, Lübnan’daki Hizbullah örgütüne Scud füzeleri sağlanması konusunda, Türkiye aracılığıyla Suriye’yi uyardığını yazdı.

İsrail’in, Türkiye aracılığıyla, Suriye’yi uyardığı öne sürüldü. Kuveyt’te yayımlanan Al Rai gazetesi, ABD kaynaklarına dayanarak İsrail’in, Lübnan’daki Hizbullah örgütüne Scud füzelerinin sağlanması konusunda Türkiye’nin aracılığıyla Suriye’yi uyardığını öne sürdü.

Başbakan Erdoğan'ın ağızından Türkiye'nin Suriye ile İsrail arasında aracılık yapacağı açıklanmıştı.

Perşembe, 22 Nisan 2010 14:45
Yedioth Ahronoth gazetesinin internet sayfasındaki haber, Türkiye’nin İsrail’de düzenlenen Akdeniz Öğrenci Konferansını boykot ettiğini yazdı.

Akdeniz’deki öğrenciler arasında 'diyaloğu pekiştirmek' amacıyla kurulan Akdeniz Öğrenci Temsilcileri Ağı'na bu yıl ev sahipliği yapacak İsrail’de, İsrail Ulusal Öğrenci Birliği’nin davetleri geri çevrildi. Yedioth Ahronoth gazetesinin konuyla ilgili yaptığı haberde yapılan davetlerin birçok ülke tarafından geri çevrildiği belirtildi.

Pazartesi, 26 Nisan 2010 10:30
Yiğit Bulut uzun süredir “Türkiye fırsatı kaçırmamalı” diyerek gerçekleşmesi için “çırpındığı” projenin adını koydu: Emperyal bir Türkiye istiyorum.

Habertürk gazetesinde yazmakta olan Yiğit Bulut, Cumartesi günkü “Emperyal bir Türkiye istiyorum” başlıklı yazısında bir süredir dile getirdiği “güçlü Türkiye” projesini bir kez daha tartıştı.

Çarşamba, 28 Nisan 2010 15:29
Türkiye ile Suriye'nin ortak tatbikatı İsrail'de endişe yarattı. Bugün Jerusalem Post gazetesinde, Türkiye'nin Suriye'ye transfer edebileceği gerekçesiyle Türk ordusuna "ileri askeri platform satışlarının ihtiyatla değerlendirildiği" belirtildi.

Jerusalem Post, Türkiye ve İsrail’in aralarındaki bağları yeniden tesis etme girişimlerine rağmen İsrail "Savunma Bakanlığı Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığındaki hükümetin artan İslamcı eğilimlerinden kaygı duyduğu için Türk ordusuna ileri askeri platform satışlarını ihtiyatla değerlendirmeye karar verdi” diye yazdı.

Perşembe, 01 Nisan 2010 15:35
Ermenistan Emniyet Genel Müdür 1. Yardımcısı Poghosyan, ortak sınırın açılması halinde Türkiye’den Ermenistan’a “yeni bir uyuşturucu akımı”nın olabileceğini söyledi.

Ermenistan Emniyet Genel Müdür 1. Yardımcısı Hunan Poghosyan, sınırın açılması konusunda yürütülen tartışmalarına yeni bir iddiayla katıldı. Poghosyan, sınırın açılması durumunda y"eni bir uyuşturucu akımı"nın olabileceğini söyledi.

Cuma, 30 Nisan 2010 00:05
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığında gerçekleşen Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı sona erdi. Toplantıyla ilgili "Türkiye-Irak-ABD üçlüsü mekanizmasındaki çalışmalar değerlendirildi" denildi.

Cumhurbaşkanı başkanlığında gerçekleşen MGK toplantısı Çankaya Köşkü'nde saat 13.45'te başladı ve 20:00'de sona erdi.

Çarşamba, 07 Nisan 2010 00:46
İsrail ile Türkiye arasında yeni bir "atışma" başladı. Başbakan Erdoğan'ın Gazze'deki İsrail saldırılarına ilişkin sözlerine Lieberman'ın Başbakanı Kaddafi ve Chavez'e benzeten açıklaması izledi. Türkiye Dışişleri bu açıklamaya yanıt verdi.

Dışişleri Bakanlığı, İsrail ile Türkiye arasında yeni bir karşılıklı "atışmaya" dönüşen İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman'ın Başbakan Erdoğan'a ilişkin sözlerine yanıt verdi. Dışişleri Bakanlığı, yaptığı açıklamada "Lieberman’ın haddini aşan, yakışıksız ve gerçekle bağdaşmayan ifadelerini şiddetle kınıyor ve reddediyoruz" ifadesine yer verdi.

Cumartesi, 10 Nisan 2010 19:07
Alper Görmüş Türkiye-AB ilişkilerine dair uydurma bir “komplo” mailinin ciddiye alınmasını çok ciddiye almış. Diğer yandan Türkiye-AB ilişkilerindeki gerçekler “Bunlar da mı komplo?” sorusunu sordurtuyor.

Alper Görmüş dünkü Taraf’taki köşesinde “Komplocu sazanlık” başlığıyla kendi deyimiyle “ciddiye almamız” gereken bir konuyu gündeme almış ve İstanbul Barosu Başkanı Muammer Aydın’ın internette dolaşan uydurma bir mesajı ciddiye alması vesilesiyle AB konusunda nasıl da “komplolarla düşünme” alışkanlığında olduğumuz konusunu masaya yatırmış.

Salı, 27 Nisan 2010 12:30
Türkiye Komünist Partisi, bugün Taksim'de yapacağı bir eylemle Taksim Gezi Parkı'nda kurulacak 1 Mayıs standının açılışını yapacağını duyurdu.

TKP Genel Başkanı Erkan Baş'ın da katılacağı eylemin duyurusu şu şekilde:

"TKP İstanbul İl Örgütü, Genel Başkan Erkan Baş'ın katılımıyla bugün saat 12:30'da Taksim'de basın açıklaması yapacaktır.

AKP'YE İLK HAYIR TAKSİM'DE!

Pages