106 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Salı, 22 Aralık 2009 09:30
Ahmet Türk ve bir grup İslamcı ve liberal aydın, Taraf gazetesi çatısı altında bir araya geldi. Toplantılardan ne çıkacağı ise şimdiden malum…

DTP’nin kapatılmasının ardından açılımın tarafları yeni pozisyonlarını belirlemeye çalışıyorlar. Bu çabanın bir ayağı, Ahmet Türk ile bir grup İslamcı ve liberal aydının, Taraf gazetesinin ev sahipliğinde “Bir Yolu Olmalı” başlıklı bir buluşma gerçekleştirdiler. Bu toplantıların süreceği açıklandı.

Salı, 22 Aralık 2009 09:30
Zaman gazetesi yazarı Ali Bulaç, Yılmaz Erdoğan’dan girdi, Abdurrahman Dilipaktan çıktı, açılımın Türkiye’ye anlatılması için İslamcı aydınlara çağrıda bulundu.

Zaman yazarlarından Ali Bulaç, “Açılımda ‘din ve dindar’ faktörü” isimli yazısında, Yılmaz Erdoğan’ın açılımın başarılı olabilmesi için din adamlarının da sürece aktif olarak katılmaları gerektiğini söylemesinden yola çıkarak, Kürt sorununun çözümü için "dindar çözüm” önerdi.

Perşembe, 31 Aralık 2009 16:00
Yazar Orhan Pamuk, AKP’nin yönetiminden memnun hani biraz daha yumuşak olsa, ordu da işlere karışmasa demokrasi tamam olacak!

Gün geçmiyor ki Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk Türkiye’nin özgürlük ve demokrasi sorununa ilişkin yeni bir açıklamayla karşımıza çıkmasın! Pamuk’un reçetesi belli. AKP sert tutumunu yumuşatsa, ordu bu işlere karışmasa, Kürt sorunu da demokrasi sorunu da çözülecek.

Çarşamba, 16 Aralık 2009 10:00
AKP’nin kara parayı sisteme sokma girişimine rağbet artıyor. Meğer AKP, bu yolu uluslararası finans kuruluşlarından öğrenmiş!

AKP hükümetinin vergi kaçakçılığı, yurtdışına para kaçırma ve aleni kara para faaliyetlerini cüzi bir bedel karşılığında sisteme sokma girişimi büyük rağbet gördü.

Salı, 08 Aralık 2009 16:09
Erdoğan ABD Başkanı ile Beyaz Saray'daki görüşmesinin ardından Johns Hopkins Üniversitesi'nde yaptığı konuşmada Türkiye'de basının özgür olduğunu savundu.

Johns Hopkins Üniversitesi'nde bir konuşma yapan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Türkiye ile ilgili soruları yanıtladı.

Çarşamba, 02 Aralık 2009 09:30
Enerji Bakanı Taner Yıldız, doğalgaz konusunda “fıkra gibi” açıklamalarda bulundu. Nükleer enerji üzerine de konuşan Yıldız, yargıyı takmamakta YÖK’ten geri kalmadı.

Günlerdir kamuouyunun gündeminde bulunan doğalgaz zammı konusunda “zam olmayacak” diyemeyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, yaptığı açıklamalarla fıkra kahramanlarını çağrıştırdı.

Türk-Amerikan İş Konseyi’nin düzenlediği öğle yemeğinde konuşan Yıldız, doğalgaza “şu anda” bir zammın söz konusu olmadığını söyledi.

Salı, 08 Aralık 2009 10:00
Halk Cephesi, Melih Aşık'ın 3 Aralık tarihli Milliyet gazetesinde yer alan köşe yazısına ilişkin bir eleştiri yayınladı. Melih Aşık'a hitaben yazılan metni aktarıyoruz:

Sayın Melih Aşık

3 Aralık 2009 tarihli Milliyet’teki köşenizde yayınlanan “Afgan Tuzağı” başlıklı yazınızda bir soru soruyorsunuz: “Sahi... Savaş karşıtları neden suskun?”

Salı, 01 Aralık 2009 09:30
Eğitimde özelleşmeyi tam gaz sürdüren YÖK, “eşitlik sevdalısı” kesildi. Danıştay’ın kararına itiraz için bayram boyunca çalışan YÖK, amaçlarının “fırsat eşitliği” olduğunu iddia etti.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Danıştay’ın aldığı katsayı düzenlemesini iptal kararına itiraz etmeye hazırlanıyor.

Yusuf Ziya Özcan döneminde eğitimde özelleşmeyi had safhaya çıkaran YÖK, itirazdaki amaçlarının “fırsat eşitsizliğini, kast sistemini sona erdirmek” diyerek dinleyenleri güldürdü.

Perşembe, 03 Aralık 2009 09:35
Başmüzakereci Bağış, minare yasağı tartışmalarıyla AB'yi sahiplenme fırsatını buldu ama AB üyesi ülkelerden Danimarka'da yaşanan benzer krizler hâlâ canlı iken, bir de İtalya ve Avusturya Bağış'ı yalancı çıkardı.

29 Kasım Pazar günü İsviçre'de yapılan referandumda ülkede minare inşaatının yasaklanmasına yüzde 57 evet oyu verilmesine yönelik değerlendirmelerin yabancı basında yer bulmasının ardından, Türkiye'de de resmi düzeyde pek çok açıklama yapıldı.

Cuma, 04 Aralık 2009 09:30
Başbakan ile köşe yazarları arasındaki “kayıkçı dövüşü” sürerken, köşelerin hali “hiç olmasalar” dedirtiyor. Sınırlı birikimleriyle sınırsızca yalakalık edenler yanında, evlilik ve seks yaşamını anlatanlar da var.

Tayyip Erdoğan’ın yandaşlıkta yetersiz bulduğu köşe yazarlarını ima ederek, “daha az yazmalarını” talep ettiği konuşmasının etkileri sürüyor. Köşecilerin hemen tümünün açık ya da örtülü biçimde hak verdiklerini açıklamalarına bakılırsa, Başbakan’ın hamlesi işe yaramış görünüyor.

Pazar, 08 Kasım 2009 09:30
İslam Konferansı Örgütü, mevcut kriz koşullarında İslamcı patronlar için çözüm önerileri sundu. Önerilerin ne kadar “Müslüman” olduğu ise tartışmalı.

İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) 25. Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) Toplantısı kapsamında 5-6 Kasım günlerinde gerçekleştirilen İş Forumu deklarasyonu yayımlandı.

Pazartesi, 23 Kasım 2009 09:30
“İslami usullere uygun” bankacılığın kalesi olan katılım bankacılığı, ilk 9 ayda kârlarını arttırdı. Kâr artışında “doğru ata oynamak” öne çıktı.

Katılım bankaları, 2009 yılının ilk 9 ayında kârlarını yüzde 18 arttırdı. İslamcı kuruluşlardan oluşan katılım bankacılığının bu “başarısı” Yeni Şafak’ı sevindirdi.

Salı, 10 Kasım 2009 09:30
Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı El Haşimi, bugün Bilgi Üniversitesi'nde gençlerin sorularını yanıtlayacak. Etkinliği, "Toplum ve Demokrasi Derneği" düzenliyor.

Geçtiğimiz günlerde Şii Lider Ayad Allawi başta olmak üzere Mutlaq, Nijaifi, İssafi gibi liderlerin de içerisinde bulunduğu 13 parti ile kurduğu seçim ittifakı ile 2010 yılında gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde en güçlü aday olarak kabul edilen Sünni Lider ve Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık El Haşimi Türkiye’de gençlerle buluşacak.

Pazartesi, 23 Kasım 2009 09:36
New York Times gazetesinde yer alan "Ergenekon"a ilişkin bir haber analizinde davaya yönelik eleştirilere yer verilirken, Türkiye'de yarattığı "yaygın güvensizliğe" de vurgu yapıldı.

New York Times gazetesi, Dan Bilefsky imzası ile dün yayımladığı “Türkiye: Bir Dava Yaygın Güvensizlik Yarattı” başlığını taşıyan bir haber analizinde, "Ergenekon" davasını ele aldı.

Cumartesi, 28 Kasım 2009 09:30
AKP'ye yakın medya organlarının Türkiye'ye model olarak pazarladığı Dubai iflas edince "Dubai modeli" de çöktü.

"Çok hukuklu, batı sermayesiyle barışık ve islamcı" oluşu nedeniyle Türkiye'ye model olarak sunulan Dubai, geçtiğimiz günlerde borçları için erteleme istedi. Dış borcu 100 milyar doları bulan Dubai Emirliği, kontrol ettiği büyük holdingler Dubai World ve Nakheel için altı aylık borç erteleme istedi.

Pages