1740 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Çarşamba, 11 Mart 2020 11:45
Kemal Okuyan

Virüsün yapısı, bulaşma yolları, alınacak önlemler, kaynağı, tedavisi, aşısı… Bütün bu başlıklar bilim insanlarının işi.

El temizliği kadar önemli, bilgi kirlenmesinden korunmak. Bu kirliliğe katkı koymak niyetinde değilim.

Öte yandan…

Son salgınla birlikte ortaya çıkan “toplumsal iklim” ile ilgili bir şeyler söylemenin zamanı geldi, geçiyor. 

Salı, 03 Mart 2020 00:30
Oğuz Oyan

Başlıktaki "Yaşasın Ölüm" ifadesi, İspanya iç savaşında faşistlerin sloganıdır. Bir "oksimoron" yani "imkânsız eşleşme" olarak görülebilecek olan bu slogan, sadece Frankocu falanjistleri cesaretlendirmek için benimsenmiş değildir. Savaşı ve ölümü kutsayan faşizmin doğasına içkindir. 

Pazar, 08 Mart 2020 07:45
Ayşe Şule Süzük

"Kadınım ben", olmasını planlamıştım bu yazının.

Salı, 03 Mart 2020 00:15
Kemal Okuyan

Haberin başlığı: Ağlarına 7 metrelik köpekbalığı takıldı. Balığın çenesini tutup poz verene bakıyorsunuz, ardından balığa ve adamın boyunun en az 3 metre olduğu sonucuna varıyorsunuz. Yılda üç-beş kez böyle yılan, köpekbalığı haberi çıkar memleketin hür ve özgür basınında; “yaklaşık on metre…”

Cuma, 27 Mart 2020 00:15
Serdal Bahçe

Keynes’in biri olduğu açıktır. I. Dünya Savaşı’nı bitiren kritik bir anlaşma sürecinde rolü olmuştur. İkincisini bitiren ve sonrasında kapitalist dünyaya yön verecek önemli bir konferansta da görevlidir ve sahnenin en önlerindedir. 1944’ün yaz aylarında ABD’nin New Hampshire eyaletinin küçük bir kasabasında, Bretton Woods’da 40’a yakın ülkenin temsilcileri bir araya geldiler.

Cumartesi, 15 Şubat 2020 00:00
Erhan Nalçacı

Türkiye’de ne yazık ki sermayeden bağımsız çok az medya kurumu kaldı. Onların da büyük bir kısmı devlete bağımlı hale geldi. Basın emekçilerinden ne yazık ki ekmek parası karşılığında ruhlarını da satmaları isteniyor.

Bu durum, ideolojik yükü ağır bir dil üretiyor. Yüzlerce kanaldan aynı dil üzerimize boca edilince gerçeklik duygumuz sarsılıyor.

Çarşamba, 05 Şubat 2020 00:15
Mustafa Türkeş

ABD yönetimi, daha önce içeriğini sızdırdığı, fakat bütününü yayımlamayı İsrail’de 3 Mart’ta yapılacak seçimlerde Netanyahu’nun siyasi rakibi Gantz’ın seçimlere siyasi müdahale olacağı gerekçesiyle itirazı nedeniyle ötelemişti, ancak geçtiğimiz hafta Gantz’ın itirazını kaldırması ile Trump yönetimi güya “barış planı”nı 28 Ocak’ta duyurdu.

Salı, 25 Şubat 2020 00:00
Oğuz Oyan

Türkiye'de siyasi iktidara hükmedenlerin savaşçı politikalarını örtüp-gizler bir tavırları hiç yok. En üst perdeden "savaş" sözcüğünün sıklıkla tekrarlanmasına bakılarak bile bunu anlamak mümkün.

Perşembe, 13 Şubat 2020 00:15
Özgür Şen

AKP iktidarındaki Türkiye, 2002 öncesine göre çok değişti. AKP’nin yönettiği Türkiye’nin silahlı kuvvetleri de bu süreçle uyumlu bir şekilde bambaşka bir ordu oldu.

Perşembe, 06 Şubat 2020 00:00
Özgür Şen

Türkiye’de seküler orta sınıfların en büyük tesellisi AKP zamanında zenginleşen insanların para harcamayı bilmeyen sonradan görmeler olmalarıydı.

Pazar, 02 Şubat 2020 08:15
Tolga Binbay

Yarın okullar açılıyor. Yarı yıl tatili bitiyor. Neredeyse 15 milyon çocuk (ve genç), bir milyona yakın eğitim çalışanı ve ebeveynleri de katarsak ülkenin neredeyse yarısı için koşuşturmaca yeniden başlıyor. Söz konusu koşuşturmaca olunca tatilin bittiğine sevinecek çok az insan vardır diye düşünüyor insan.

Çarşamba, 12 Şubat 2020 14:30
Kemal Okuyan

TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan'la Erdoğan'ın meclis grubunda yaptığı konuşmanın hemen ardından Suriye konusundaki gelişmelerle ilgili konuştuk.

Erdoğan Suriye Ordusu’nu kastederek, Türkiye’nin gözlem noktalarına müdahale edilirse rejim güçlerine her yerde sert karşılık verileceğini söyledi. Bunun anlamı ne olabilir?

Salı, 11 Şubat 2020 00:00
Oğuz Oyan

İktidar içte ve dışta zor günlerden geçiyor. Bu zorlukların önemli bölümü bizzat iktidarın ve liderinin kendi yanlış politikalarının/ideolojik saplantılarının sonucu. Bununla birlikte iktidar bunlardan ders çıkarmakla uğraşmıyor.

Çarşamba, 05 Şubat 2020 00:15
Fatih Yaşlı

24 Ocak akşamı, Elazığ depreminin üzerinden daha bir saat bile geçmemişken, Kızılay Başkanı sosyal medya üzerinden yaptığı daha ilk açıklamada vatandaşlardan 10’ar lira bağış istiyor, gelen tepkiler üzerine ise bu açıklamayı silmek zorunda kalıyordu. Bu “bağış fetişizmi”nin nedeni ise sonradan, depremin üzerinden dört beş gün geçtikten sonra anlaşılacaktı. 

Cuma, 21 Şubat 2020 00:45
Kemal Okuyan

AKP iktidarı Suriye’de İsrail ile aynı safta. Açıklamalarına bakılırsa İsrail’in derdi Suriye’de İran varlığını ortadan kaldırmak. Lakin İran’ın siyasi ve askeri desteği Suriye için yaşamsal. İsrail’in çoğu kez İran ile ilgisi olmayan hedeflere de yönelttiği füze saldırıları, Esad’ı zayıflatıp düşürmek için yanıp tutuşan Erdoğan’ın elini güçlendiriyor.

Pages