6528 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Perşembe, 02 Nisan 2020 00:15
Özgür Şen

Hekimler korona virüse karşı mücadele ederken kronik rahatsızlıkların önemini ısrarla vurguluyor. Bu tür hastalıkları olan insanlar virüse karşı mücadele ederken böylesi rahatsızlıklara sahip olmayan insanlara kıyasla zorlanıyor.

Perşembe, 02 Nisan 2020 00:15
Alpaslan Savaş

İki haftayı biraz geçti. AKP’nin bu süre boyunca salgınla mücadele performansına biraz yakından bakalım, neler var?

Pazartesi, 02 Mart 2020 00:15
Osman Çutsay

İslamcı Ankara veya Erdoğan rejimi, böylece kendi ayağına sıkmış oldu. Edirne'den ve Ege'den Yunanistan'a yönlendirilen binlerce mülteciden söz ediyoruz: Avrupa, mülteci yüz binleri kaldıracak durumda değil. Ekonomik nedenlerin bir rolü yok bu reddiyede. Sorun siyasal. Hatta toplumsal.

Cumartesi, 14 Mart 2020 01:00
Aydemir Güler

Çok ağır bir yönetememe hali yaşıyoruz... Önceki hafta Türkiye savaşa sokuldu. İmzalanan anlaşmadan hareket edersek, ülkeyi yönetenlerin savaştan muradının ne olduğuna dair bir fikir geliştirebiliriz: Sonuçta AKP İdlib’de birtakım cihatçı çetenin ve onları koruyan TSK’nın varlığı için uzatma aldı. Ortada başka bir şey yok. 

Çarşamba, 11 Mart 2020 00:00
Mustafa Türkeş

5 Mart günü Moskova’da gerçekleşen ikili ve heyetler arası görüşmelerin ilan edilen üç maddelik metin dahil yaşananların bütününden yola çıkarak şu sonuçları içerdiğini söylemek mümkün:

Cuma, 20 Mart 2020 00:00
Korkut Boratav

Coronavirüs, dünya çapında bir toplumsal bunalımın habercisi midir? Sağlık alanında odaklanarak ve ekonomileri de sarsarak… 

Medyadan Türkiye ekonomisi üzerindeki uzantılarını soranlar oluyor. “Henüz çok erken” diye geçiştiriyorum. Gerçekten de öyle. Batı’daki ilk tepkileri ve sonuçları günü gününe izlemeden Türkiye öngörüleri anlamsızdır.

Cumartesi, 07 Mart 2020 00:00
Erhan Nalçacı

5 Mart’ta Moskova’da yapılan görüşmelerin sonucunda İdlib düğümü çözülmedi ama kriz geçici bir süre için ertelendi ve yeni bir statüko tanımlandı.

Rusya’nın Suriye devletine askeri destek vererek sahaya indiği 2015 yılından itibaren Suriye’de dengeler değişmişti. ABD’nin bölgedeki gerici rejimlere ve cihatçılara dayalı komplosu bozulmaya başlamıştı.

Cumartesi, 21 Mart 2020 00:00
Aydemir Güler

Marksizme göre her şey sınıfsaldır. Marksizmden sapma gösteren akımlar, bu noktada istisna ararlar ve bulurlar: “Tabii ki sınıfsallık çok önemlidir, ama bazı şeyler de sınıflara indirgenemez.” Bizim ezberimiz her şeyin sınıfsal olduğuna dayanıyorsa, sapmalarımızın ezberi de bu genellemenin reddine veya delinmesine dayanır.

Pazar, 01 Mart 2020 23:45
Kemal Okuyan

Kemal Okuyan'la İdlib saldırısı sonrası durumu konuştuk.

Erdoğan’ın Putin’le önümüzdeki hafta Moskova’da görüşeceği açıklandı ama Suriye’den yoğun çatışma haberleri geliyor. En son TSK’ya ait bir insansız hava aracı ve iki Suriye savaş uçağı düşürüldü. Gerilimin kontrolden çıkma olasılığı var mı?

Çarşamba, 11 Mart 2020 00:00
Fatih Yaşlı

Bir hezimete dönüştüğü 5 Mart’taki Moskova görüşmelerinde bir kez daha ortaya çıkan Suriye siyasetinin iki sorumlusundan biri kimdir?

“Stratejik derinlik” adı altında Osmanlı’yı ve hilafeti yeniden diriltme gibi bir fanteziyi Türkiye’nin dış politikasının merkezine kim yerleştirmiştir?

Salı, 10 Mart 2020 01:15
Oğuz Oyan

İçerde ve dışarda iyice sıkışan İhvancı iktidarın şantaj ve tehdit politikalarını hiç olmadığı kadar kullanmaya başlaması sürpriz sayılmamalı. Ancak bu politikalara içeriden ve dışarıdan verilen tepkilerin farklı biçimlerde olmasına da şaşırmamak gerekir. Faşizmin sopası sınırlar ötesine uzanamadığı için, başkalarının sopasına muhatap kalınabilir.

Cuma, 13 Mart 2020 00:15
Korkut Boratav

Ocak 2020’de Cumhuriyet gazetesinden Leyla Kılıç ile bir söyleşi yaptık. Bant çözümlerini gözden geçirdim; gazeteye ilettim. Söyleşi, bazı sorular çıkarılarak ve kısaltılarak 8 Mart Pazar günü Cumhuriyet’te yayımlandı. 

Söyleşinin tümünü aşağıya alıyorum. İki ay önceki tespit ve değerlendirmelerimin bugün de geçerli olduğunu düşünüyorum. 

*** 

Perşembe, 05 Mart 2020 00:15
Alpaslan Savaş

Sınırda, Meriç nehrinin kıyısında soL haber muhabirine konuşan Suriyeli genç sığınmacı Türkiye’ye geldiğinden bu yana tekstilde çalıştığını söylüyor. Henüz 19 yaşında. Günde 12 saat çalışıp ayda 1300 lira kazanıyor.

Cuma, 06 Mart 2020 00:30
Korkut Boratav

TÜİK, geçen hafta, 2019 millî gelir (GSYH)  istatistiklerini yayımladı. 

Türkiye ekonomisinin Ekim 2018-Haziran 2019 döneminde küçüldüğü yine TÜİK verileri ile belirlenmişti. İki yıla yayılan bu dokuz ay içinde ekonomi yüzde 2,2 oranında daralmıştı. 

Pazartesi, 30 Mart 2020 00:00
Osman Çutsay

Bırakın 2008'den itibaren Avrupa'nın da boğazını sıkan finans krizini, 1929 ve sonrasını bile gölgede bırakacak bir krizden geçiyor dünya kapitalizmi. Bunu sadece kapitalizm düşmanı “kötü niyetli bizler” söylemiyoruz. Kapitalizm yerine demokrasi, özellikle de bizdeki azgelişmiş uşakların ağzının suyunu akıtan şu saçma sapan “Avrupa demokrasisi” meftunları da söylüyor.

Pages