26 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cuma, 03 Nisan 2020 00:15
Serdal Bahçe

Önce market arabasını aldı, el tutacak yerlerine dezenfektan sıktı. Sonra eldivenlerini kontrol etti. En son da maskesini düzeltti. Sonra çekinerek markete girdi. Yaşlı bir kadın ve erkek ondan hemen önce girmişlerdi. Onların uzaklaşması için bir süre durdu. Onlar uzaklaşırken yüzlerini süzdü, terleme veya kızarma var mı diye baktı.

Cumartesi, 14 Mart 2020 00:00
Erhan Nalçacı

Bazen kavramlar birbirine karışıyor. Dünya kapitalizminin yeni koronavirüs salgını nedeniyle tetiklenen sarsıntısı bir kriz mi, yoksa çöküş mü?

Dünya kapitalizmi 1970’li yılların başında bir krize girdi ve hâlâ o krizin içinde.

Salı, 03 Mart 2020 00:30
Oğuz Oyan

Başlıktaki "Yaşasın Ölüm" ifadesi, İspanya iç savaşında faşistlerin sloganıdır. Bir "oksimoron" yani "imkânsız eşleşme" olarak görülebilecek olan bu slogan, sadece Frankocu falanjistleri cesaretlendirmek için benimsenmiş değildir. Savaşı ve ölümü kutsayan faşizmin doğasına içkindir. 

Cumartesi, 28 Mart 2020 00:00
Orhan Gökdemir

Birbirlerinin sopalarına ve omuzlarına tutunan körler yürüyor. Körlerin en önde gideni bir çukura düşmüş ve düştüğünün farkında. Ardındaki ikinci kör, önde giden kör düştüğü için dengesini yitirmiş çukurdaki körün üzerine kapaklanmak üzere. Üçüncü kör, bir şeylerin ters gittiğinin farkında ama ters gidenin ne olduğunu henüz algılayamamış.

Perşembe, 19 Mart 2020 00:00
Özgür Şen

Geçtiğimiz yüzyılın başında insanların kendiliğinden kitleler halinde toplumcu fikirleri benimsemeyeceklerini söyleyenler haklıydı. Bu durum hep iddia edildiği gibi insanın doğası gereği bencil olmasından kaynaklanmıyordu. İnsanlar evet bencildi, çünkü insanlara bencil olmaları söyleniyor, hatta söylenmenin çok ötesinde insanlar her türlü yolla bencil olmak için yönlendiriliyordu.

Cuma, 13 Mart 2020 00:15
Korkut Boratav

Ocak 2020’de Cumhuriyet gazetesinden Leyla Kılıç ile bir söyleşi yaptık. Bant çözümlerini gözden geçirdim; gazeteye ilettim. Söyleşi, bazı sorular çıkarılarak ve kısaltılarak 8 Mart Pazar günü Cumhuriyet’te yayımlandı. 

Söyleşinin tümünü aşağıya alıyorum. İki ay önceki tespit ve değerlendirmelerimin bugün de geçerli olduğunu düşünüyorum. 

*** 

Pazartesi, 10 Şubat 2020 00:15
Osman Çutsay

AKP Türkiyesi'nden söz etmiyoruz. İslamcı Ankara'nın söylediği hiçbir şeye inanılmaz, o bataklıktan temiz ve doğru hiçbir şey çıkmaz. “Hakikat mezhabası” bir rejim bu sonuçta. İşi, “doğrulanmış gerçeklik” diye de tanımlayabileceğimiz hakikati imha etmek. Bu kasap sürüsü, bu görevin üstesinden, sağ üniformalarla gelemeyeceğini iyi biliyordu, solu kullanmak zorundaydı.

Pazartesi, 03 Şubat 2020 00:00
Osman Çutsay

Sorarak başlayalım: Sosyalizm iddialı bir solun nasıl likide edileceğini, sıfırlanacağını merak mı ediyorsunuz? Yanıtı basit: Böyle bir solun içine kurt düşürür, onu sağda sol ve solcu aramaya mahkûm ederseniz, kolayca başarıya ulaşırsınız. 1989'da Avrupa'da sosyalist hükümetlerin yıkılması, tam da böyle bir operasyondu. Barış içinde birlikte yaşadılar ve sosyalizm yaşlı kıtadan silindi.

Pazar, 23 Şubat 2020 00:00
Mehmet Kuzulugil

Jeopolitik konum.

İmparatorluk mirasını biraz reddedip biraz sahiplenerek aşılmış zorlu bir modernleşme geçidi.

Kapitalist dünyanın Sovyet sınırında durmanın getirdiği yükler.

Bununla beraber, akılcı Sovyet politikasının araladığı kapıları bir tür iç savaş yaşadığı 70'lerde, faşizmin çöreklendiği 80'lerde dahi kullanabilmenin getirdiği olanak ve çelişkiler.

Çarşamba, 19 Şubat 2020 23:45
Alpaslan Savaş

Kılıçdaroğlu’nun Yenikapı’daki Kudüs mitinginden ayağının tozuyla gelip konuk olarak kürsüye çıktığı DİSK Genel Kurulu’nda sarf ettiği “dünyanın bütün demokratları birleşin” sözü sanıyorum uzun yıllar hafızalardan silinmeyecek. Ettiği laftan değil, lafı ettiği yerden dolayı böyle. Dünyanın bütün işçilerinin birleşmesi fikri uluslararası işçi hareketinin kaynağıdır. Bu fikrin 21.

Cumartesi, 01 Şubat 2020 08:45
Aydemir Güler

Devrimcilik bir kez tanımlandığında koordinatları sabitlenebilen bir pozisyon değil. Devrimciliğin hep, yani zamana ve mekâna göre yeniden ve yeniden güncellenmesi gerekiyor. Güncelleme teoriktir, teorik olduğu kadar -devrimcilerin davranışlarını biçimlendirdiğine göre- pratiktir de.

Cuma, 07 Şubat 2020 00:00
Korkut Boratav

Değerli meslektaşımız Yılmaz Akyüz’ün bir makalesi 24 Ocak 2020 tarihli Inter Press Service’te İngilizce yayımlandı. Başlığını Türkçeleştiriyorum: Eşitsizlik, Durgunluk ve İstikrarsızlık: Finansal Kapitalizmin Yeni ‘Normal’ Hali. Kapitalist dünya ekonomisinin güncel durumuna ışık tutan özlü, güzel bir yazı… 

Salı, 18 Şubat 2020 00:00
Orhan Aydın

Tanıyorum bu kardeşleri.

Birlikte mahallelerde, meydanlarda, sahnelerde hayata ses kattık.

Bazen sunumunu yaptım o buluşmaların, bazen şiirler okudum.

Her seferinde binlerce erdemli insanla birlikte şarkılar söyledik.

Bağımsız Türkiye dedik.

Barış dedik.

Kardeşlik dedik.

Eşitlik ve özgürlük dedik.

Kahrolsun Faşizm dedik.

Cuma, 21 Şubat 2020 00:30
Mesut Odman

Emekçi halkın gündemi demek daha doğru; sözünü edeceğimiz o çünkü. Memlekette yaşayan halkın emekçi olmayan kesimlerinin de gündemi var elbet; ama onlar bizi ilgilendirmiyor. İlgilendirse de olup biteni anlamak bakımından konu edindiğimiz oluyor; sadece o kadar. Yoksa, hiçbir zaman aynı gemide değiliz.

Pages