10 sonuçtan 1 - 10 arası gösteriliyor
Salı, 24 Ekim 2017 00:45
Orhan Gökdemir

“pansiyonlu okulun yatakhanesinde

bir memurun çocuğu ölür

her gece

o saatlerde

iskele meydanında

valinin emriyle

vurulur zenci çocuklar

ağlamak yatılı öğrencilere düşer

denize bir yıldız saplanır

rüyasını birlikte görür

kederlenirdik

lambaları kim kısar böyle akşamları”

Salı, 05 Eylül 2017 12:00
Yalçın Küçük

Büyük İskender, savaşçı mı kurucu mu, söylemek zor, kırka yakın şehir kurmuştu, bir kısmı bugünlere kaldılar. Kalanlardan en büyüğü “İskenderiye” ve küçüğü “İskenderun”, ben küçük’tenim. Çocuktum, küçük şehrin modern yarısında, iki ilkokul vardı, birisi “Mithat Paşa” ve diğeri “Namık Kemal” idi. Benim ilk, “ilk” okulum “Mithat Paşa” oldu, çok güzel ve büyük bir okul yapısı olarak hatırlıyorum.

Pazartesi, 14 Ağustos 2017 07:30
Aydemir Güler

Mesele kapitalist sistemin krizidir. Ortada acayip bir durum var: Krizden çıkamama; ama krizi öteleme becerisini sürekli geliştirme durumu var.

Perşembe, 20 Temmuz 2017 00:45
İlker Belek

İktisat önemli. Her şeyin özü. Siyaset onun tezahürü. Emekçi sınıfların siyasal tercihleri ekonomide yaşananlardan ileri derecede etkileniyor. Üstelik bir de AKP’nin çağ atladık yalanları var. Yaşananlara arada bir bakmak gerek.

***

İŞSİZLİK 

Cuma, 12 Mayıs 2017 01:15
Mesut Odman

Sonuna bir de “konuşmak” sözcüğü getirilirse hemen her sözlükte bulunabilecek bir deyime ulaşılmış olur. Ama sadece konuşma eyleminin nasıl ve hangi konularda yapıldığını değil, söyleşmek, yazmak, yazışmak türü eylemleri anlatmak için de kullanılabilir bu deyim. Bazı sözlüklerde “havadan sudan konuşma”nın eşanlamlısı olarak gösteriliyor.

Salı, 04 Nisan 2017 00:45
Orhan Gökdemir

1938’li. Demek annemin kuşağı. İlk rolünü 5 yaşında oynadı. Babası Sıtkı Bey ve annesi Leman Hanım sinemamızın oyuncuları, emektarları. Üstelik oğluyla beraber de oynadı baba. Hababam Sınıfı’nın öğrencileri cenk hikayeleri anlatınca coşup kendinden geçen öğretmen Paşa Nuri’si o. Paşalık genlerinde de var Sıtkı Bey’in. Anne tarafından Sadrazam Nevşehirli Damat İbrahim Paşa'nın torunu.

Çarşamba, 15 Mart 2017 08:45
Ahmet Say

Okurlarım bilir: Bu köşede, yurdumuzda sürdürülmekte olan gündelik siyasetle ilgili konulara girmekten hoşlanmıyorum. Ancak, olaylara benim bu tür yaklaşımım, ülkenin genel siyasal durumunu göz ardı ettiğim anlamına da gelmez.

Cumartesi, 04 Şubat 2017 01:00
Orhan Gökdemir

Bizim geleneğimizde düşene vurmak yoktur. Mazlum yerde yatarken zalimin yanında saf tutmak olmaz. Bizim geleneğimizde peçete yemek, kirli don biriktirmek de yoktur. Marksist sayarım kendimi. Marx hayatta olsa onunla rakı içmek isterim ama ağzını sildiği kirli peçeteyi saklamak, yemek aklımın ucundan geçmez. Böylesi şiddetli, sarsıcı fikri-ruhani eylemler içinde olmadım hiç!

Cuma, 10 Şubat 2017 01:15
Taylan Kara

Dünyada büyüklüğü artık tartışılmayan yazarlar hakkında birçok olumsuz eleştiri bulabilirsiniz. M. Proust sıkıcı olmakla eleştirilir, kahramanın uykuya dalışını 30 sayfa anlatır.  F. Kafka bazılarınca bunaltıcı bulunur. J. Joyce’da bir yığın tuhaf bilmece vardır. V. Hugo Sefiller’i uzattıkça uzatmıştır; 80 sayfa Waterloo savaşını anlatmasa da romanda fazla bir şey eksilmezdi.

Cuma, 13 Ocak 2017 01:00
Taylan Kara

G. Orwell’ın soğuk savaş yıllarında sosyalizme karşı kapitalist blok tarafından çok kullanılan,  meşhur 1984 romanında çift düşünce (double think) kavramının yanında bir de “çift dil” vardır (1).

Kitapta, sürekli bir savaşın olduğu yerde “Barış Bakanlığı” vardır.

 İşkence yapılan yerin adı “Sevgi Bakanlığı”dır.