12 sonuçtan 1 - 12 arası gösteriliyor
Pazartesi, 17 Nisan 2017 02:15
Osman Çutsay

Referandumun belirsiz sonucunu nasıl yorumlamalı?

Sonun başlangıcı, evet. Ama nihai perdenin ne zaman inmeye başlayacağını hiçbirimiz bilmiyoruz.

Cumartesi, 15 Nisan 2017 01:00
Erhan Nalçacı

Medya kuruluşları Afganistan’da birkaç gün önce kullanılan ve yıkıcılıkta nükleer silahlardan hemen önce gelen “Bombaların Anası” diye anılan silahın tam da ABD’nin hedeflediği gibi reklamını yapıyorlar. Ancak aynı medya sadece Ortadoğu’da ABD bombalarıyla ölen binlerce sivil kaybı göz ardı ediyor.

Çarşamba, 26 Nisan 2017 00:45
Aydemir Güler

Bir zamanlar ütopyacılar varmış. Dediği dedik bir yöneticiye, mesela krala “toplum nasıl daha güzel yaşar”, “insanlar nasıl daha mutlu olur” konulu projeler hazırlayıp sunarlarmış. Bunları alıp uygulayan, benim bildiğim kimse yok… Neyse, bunun bir önemi de yok.

Pazar, 09 Nisan 2017 10:30
Ayşe Şule Süzük

Sabaha karşı uyandım. Karışık duygular içinde, görünmez kederler ve sevinçler içinde kıvamlı bir dinginlik ve eşlik eden bir keskin acı.

Cuma, 14 Nisan 2017 01:15
Mesut Odman

Şöyle de sorulabilir: Yönetememe sözcüğüyle anlatılan durumun göstergeleri nelerdir? Son zamanlarda çokça sözünü ettiğimiz devrimci durum öğretisinin özgün yazılışındaki deyişle, “yukarı sınıfların” yönetemez oluşlarından söz etmek hangi koşulların varlığında mümkün ve/veya gereklidir?

Salı, 04 Nisan 2017 00:45
Orhan Gökdemir

1938’li. Demek annemin kuşağı. İlk rolünü 5 yaşında oynadı. Babası Sıtkı Bey ve annesi Leman Hanım sinemamızın oyuncuları, emektarları. Üstelik oğluyla beraber de oynadı baba. Hababam Sınıfı’nın öğrencileri cenk hikayeleri anlatınca coşup kendinden geçen öğretmen Paşa Nuri’si o. Paşalık genlerinde de var Sıtkı Bey’in. Anne tarafından Sadrazam Nevşehirli Damat İbrahim Paşa'nın torunu.

Perşembe, 13 Nisan 2017 11:15
Kemal Okuyan

Bu yazıyı 17 Nİsan günü yazmak gerekebilirdi. Normalde…

Ancak normalin ne olduğunu kimsenin söyleyemeyeceği ülkemizde referandumun hemen ardından bizim konuşmamız gereken başka şeyler olacak. Konuşmamız ve yapmamız gereken…

Cumartesi, 01 Nisan 2017 01:00
Orhan Gökdemir

Almanya dönüşü ilk yazı günü 31 Mart’a (Miladi 13 Nisan ama Kutlu Doğum haftası gibi itip kakacak halimiz yok!) denk geldi. Kutlu gün. Gericiliğe karşı kazanılmış en büyük zaferlerden birinin başlangıcı. 1908’i, “Hürriyet”i önemsiyorum. Üzerine yeniden düşünmemizde, devrim için başvuru kaynaklarımızdan biri haline getirmemizde sonsuz “fayda” var.

Salı, 18 Nisan 2017 01:15
Serpil Güvenç

Garp cephesinde yeni bir şey yok.

Cuma, 07 Nisan 2017 01:00
Mesut Odman

Almanya’dan yazan arkadaşlarımızdan öğreniyoruz. Başka kaynaklar da var elbet, hiç bu kadar kaynak bolluğunda yaşamamıştık. Ama elimizde güvenilir ve kullanıma hazır kaynak varsa, o bol olduğu kadar yalan yanlış kaynak içinde iğneyle kuyu kazarcasına güvenilir olanını ayıklamaya çabalamak gereksiz. O kadar çok vaktimiz olsaydı keşke, çok daha yararlı işler için harcardık.

Salı, 04 Nisan 2017 00:45
Oğuz Oyan

Başlığı şöyle de tamamlayabiliriz: Aşırı güç baştan çıkarır, özellikle de cehalete eşlik ediyorsa. Gerçi bu eklemeyi yapmadan da, gücün fazlasının her zaman yönetim sorunlarına yol açtığı, siyasette ise denetimsiz güç kullanımının -iktidar partileriyle ve liderleriyle sınırlı kalmaksızın- otoriterleşme eğilimlerini beslediği bilinir.

Cuma, 21 Nisan 2017 01:00
Taylan Kara

Geçen yazıda “Güncel Türk Siyaseti ve Politik Akımlar” başlıklı siyaset okulunda ders verecek isimleri saymış (1) ve bu isimlerden Etyen Mahçupyan’ı ele almıştık (2).

Bu yazıda diğer isimlerin yazılarını anımsayacağız.

Nilüfer Göle, Baskın Oran, Asaf Savaş Akat, Fuat Keyman, Etyen Mahçupyan…