653 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cuma, 22 Temmuz 2016 10:15
Kemal Okuyan

Kemal Okuyan ile darbe girişimi ve sonrasında yaşananlar üzerine konuştuk. 


Başından beri bu darbe girişiminin Erdoğan ya da AKP iktidarının başka etkili isimlerinin başının altından çıkan bir kurgu olduğu söylenegeldi. Aradan bir haftaya aşkın bir süre geçtikten sonra bu açıdan ne söylenebilir? 

Pazartesi, 19 Aralık 2016 01:00
İlker Belek

1- Emperyalizmin inisiyatifinde, AKP’nin elinde savaşa, bölünmeye sürükleniyor.

2- Türkiye’nin geleceğini emperyalizmin Ortadoğu’ya bakışı belirliyor. Emperyalizm bölgeyi bütün Sovyetik kalıntılardan arındırmaya yönelik bir operasyon yürütüyor.

Salı, 06 Aralık 2016 19:00
Özgür Şen

Erdoğan'ın ABD veya AB fark etmez, genel olarak Batı'yla her restleşmesinde Türkiye'de benzer tipte tepkiler yükseliyor. Erdoğan'ın istediği her şeyi yapmaya muktedir olduğunu sanan, ona adeta bir ahir zaman peygamberi muamelesi yapan AKP'liler reislerini her koşulda destekliyorlar zaten. Ancak AKP muhalifi olarak adlandırılabilecek geniş bir kesimin tavrı aslında gayet ilginç...

Salı, 20 Aralık 2016 10:30
Kemal Okuyan

Bu işin arkasında İran mı var, İsrail mi? “Dış mihrak” sözcüğü bu sefer kimi temsil ediyor resmi ağızlardan çıkarken?

Rus uçağını düşürüp, “emri ben verdim” deyip, “bir daha olursa yine aynı şeyi yaparız” diye meydan okuduktan sonra meseleyi “FETÖ”ye bağlayanlar Rus Büyükelçisi’ni öldüren polisi de cemaatçi ilan etmeye hazırlanıyorlar.

Çarşamba, 14 Aralık 2016 09:00
Aydemir Güler

Krizin en istenen türü tek boyutlu olandır. Tabii kriz zorunluysa. Ki zorunludur.

Dünyanın bu halinde krizsiz yaşamak hayli ilginç bir hayal sayılır. Ama Ortadoğu’da bir yerlerdeyseniz böyle hayal gören hakikaten tedaviye muhtaçtır. Hele hele, sözü edilen yer Türkiye olursa, geçiniz, unutunuz.

Perşembe, 22 Aralık 2016 01:00
İlker Belek

Bu soruyu sormakta haklıyız. AKP’nin yönetememe hali o kadar belirgin ki.

Moskova’da Rusya ve İran ile imzaladıkları ortak deklarasyonla Suriye konusunda ettikleri lafların tamamını yalayıp yutmuş oldular.

Daha birkaç ay önce Esad’ı devirmekten söz ediyorlardı, siyasi çözüme ve terörle mücadeleye çark ettiler.

Salı, 20 Aralık 2016 01:15
Oğuz Oyan

Beşiktaş ve Kayseri katliamlarına bulaşmadan bu hafta Türkiye İstatistik Kurumu'nun milli geliri hormonlayabilmek adına bildiğimiz tüm ekonomik göstergeleri ve bunların arasındaki iç tutarlılıkları berhava eden skandalına değinmek istiyordum. Ama Rus Büyükelçisinin ölümüyle sonuçlanan Ankara'daki dün akşamki suikast bütün planlarımı gene altüst etti.

Cuma, 16 Aralık 2016 13:30
Kemal Okuyan

Gecenin karanlığında bir uğultu, normalde o saatte pek az kişinin bulunması gereken bir meydanda binlerce kişi bağırıyor. Dikkatle bakınca fark ediyorsunuz kalabalığı… Rusya’yı protesto ediyorlar, Halep’te yaşananlarla ilgili. “Katil Rusya” diye bağırıyorlar, ardından “Tekbir”. Etrafta tek bir polis yok, zaten eylemleri AKP’nin örgütlediği biliniyor, toplananların tamamı belli ki Reisçi.

Cumartesi, 31 Aralık 2016 01:15
Aydemir Güler

Laik kesimlerin gericileşen toplumla sorunu var. Bu sorunun tarifi laikliğin de sınıfsal olduğunu sergiliyor. Her bir ayrı sınıf ve sınıf ideolojisi sorunun farklı algılanmasını, tanımlanmasını beraberinde getirir.

Çarşamba, 21 Aralık 2016 08:00
Özgür Şen

Yakın zamanda sorunlar yaşadığınız iki ülkeyle, gündemdeki en önemli konuyu tartışmak üzere bir zirve gerçekleştirmek için yola çıkmak üzere olan bir dışişleri bakanısınız. Aldığınız haber şu; bakanlık yaptığınız devletin maaşlı elemanı olan bir polis, gideceğiniz ülkenin büyükelçisini başkentin ortasında vurup öldürüyor.

Cumartesi, 03 Aralık 2016 08:15
Aydemir Güler

“Türkiye bu haldeyken ne sosyalizmi” diye kızmakta olanların, aslında resmi muhalefet partilerinden daha fazla yapacak şeyleri olabilirdi. Sosyalizmi gerçekçi bulmayanların ille Kılıçdaroğlu’na fit olmaları gerekmez. Sosyalizmi gerçekçi bulmayanların devrimci olabildiği, hatta Türkiye’de, sosyalizmi hedefleyenlere göre mangalda kül bırakmadıkları dönemler pekâlâ olmuştur. 

Cumartesi, 31 Aralık 2016 01:15
Erhan Nalçacı

Her yerde yılbaşı kutlamaları oluyor, kurumlarda insanlar toplanıyor, gericiliğin bir sis bulutu gibi çökmediği yerlerde bir kadeh şarapla birlikte dileklerde bulunuluyor.

Herkes aynı fikirde: 2016 çok kötü bir yıl oldu.

Küçük mülk, küçük gelecek, küçük umutlar dünyası istikrar arıyor. Bu akıl azalması salgın bir hastalık gibi …

Pazartesi, 12 Aralık 2016 01:15
İlker Belek

1- Bu karanlık bir eylemdir.

2- Yapanın kim olduğu yukarıdaki tespiti değiştirmez: IŞİD ya da PKK-TAK. Hepsi bu tip eylemleri yapabilecek karakterde ve güçtedir.

3- Eylemi hiçbir “ulvi” gerekçe meşrulaştıramaz.

4- Sorumlusu AKP’dir. 15 yıldır iktidardalar, son birkaç yıldır neredeyse her ay onlarca insanın hayatını kaybettiği bir katliam yaşanıyor, önleyemiyorlar.

Cumartesi, 24 Aralık 2016 01:15
Orhan Gökdemir

Güya Suriye muhalefeti ayaklanmıştı. Sonra muhalefet dediklerinin “Özgür Suriye Ordusu” gibi tumturaklı bir ad verilen bir avuç kiralık cihatçı çeteden ibaret olduğu ortaya çıktı.

Çarşamba, 28 Aralık 2016 10:30
Aydemir Güler

AKP’nin yolculuğunun bir yere kadarı için bugünden bakarak neredeyse “bir tarihsel kaçınılmazlıktı” bile diyebiliriz. Bir noktadan sonrası ise sürdürülmesi olanaksız bir zırvalıktan ibarettir. Bir yere kadar zorunluluk, sonrası saçmalık.

Pages