21 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cumartesi, 26 Kasım 2016 12:00
Kemal Okuyan

Öldü. Alıştırarak; halkını şaşkın ve çaresiz bırakmadan. Düşmanlarını bir kez daha atlatarak; 60 yıl boyunca hayatına sayısız kez kastedip, onu kirli habercilikleriyle defalarca “öldü”ren merkezlerden gelen “müjde”yle değil, biraderi ve yoldaşı ve dostu ve ardılı Raul’un vakur açıklamasıyla…

Pazartesi, 14 Kasım 2016 11:45
Serpil Güvenç

1968’in 30. Yılı… Ve Atilla İlhan’ın Cumhuriyet gazetesindeki köşesinde Denizleri ve 68’i ‘değerlendirdiği’ bir dizi yazı… Makalelerin her biri ağır ithamlar içermekte. Örneğin, birinde şu tümceler yer alıyor:

Salı, 08 Kasım 2016 00:45
Osman Çutsay

Bizde söz mü yok? “Kör ölür, badem gözlü olur” bunlardan biri. Bu, özellikle sosyalist siyasette çok etkili bir sözdür. Faşizmin, sermayeye en önemli hizmeti de diyebiliriz.

Nasıl mı?

Perşembe, 10 Kasım 2016 01:00
Kemal Okuyan

Yedi ya da sekiz yaşında bir çocuk, avazı çıktığı kadar bağırıyor; “ateşe atarım kendimi…” Serdar Ortaç’ın bir şarkısını söylemiyor, nutuk atıyor okul bahçesinde mikrofon elinde. 10 Kasım töreninin provası ve belli ki Kurtuluş Savaşı’na gönderme yapan bir metinde işgalcilere direnme kararlılığını yansıtan sözler bunlar.

Çarşamba, 09 Kasım 2016 08:30
Nihat Behram

Yapılan hataların üstü örtülerek doğruya ulaşılmaz. Tam tersi, doğruya varmak, hatanın üstüne gidip, onu var eden nedenleri saptamak ve yok etmekle mümkündür. Hatadan ders çıkarmamak, daha büyük hatalara kuluçka olmaktır! İster bilinçli, ister safiyane duygularla yapılmış olsun, hataya kuluçkalık, eninde sonunda hayata toslar! Hayata toslamanın telafisi her zaman mümkün değildir.

Pazar, 06 Kasım 2016 08:15
Kemal Okuyan

“Ülkede istikrarsızlık istemiyoruz, düşmanlarımız bizi sokağa çekmeye çalışıyor ama bütün temel kurumlar elimizde. Görüntüye aldanmayın, o kadar da merak edecek bir şey yok.”

Pazartesi, 28 Kasım 2016 01:00
Osman Çutsay

Eğer tarihimizde olmayan şeyler yaşadıysak ve hâlâ yaşıyor isek, bu rejimin tarihimizde “eşi benzeri yaşanmamış” bir yıkımla sahneden çekilmesi de sürpriz olmayacaktır. Bunu, bu badem bıyıklı tüccar imamlar ordusunun, tüm versiyonlarıyla, ateşten kaçan vahşi hayvanlar gibi “hissettiğini”, o nedenle de her türlü barbarlığa hazır olduğunu söyleyebiliriz.

Salı, 29 Kasım 2016 08:30
Özgür Şen

Fidel'in arkasından ABD'nin en prestijli gazetelerinden birisi, ABD konusunda takıntılıydı diye yazdı. Ne kadar doğru! Emperyalizm konusunda takıntılıydı Fidel. Batista'nın ABD'nin arka bahçesinde en pespayesinden bir eğlence adası olarak gördüğü adanın başına koyduğu bir kukla olduğunu kavradığı andan itibaren tüm siyasi hayatına bu takıntı yön verdi.

Perşembe, 10 Kasım 2016 01:00
İlker Belek

Her önder kendi çağının, topraklarının içine doğar. O nesnellik tarafından belirlenir. Toplumsal-tarihsel gerçeklik üzerindeki etkisi bu belirlenim dolayımıyla gerçekleşir.

Mustafa Kemal’in içine doğduğu iktisadi/siyasal nesnellik hem dünya emperyalist sisteminin hem de Osmanlı’nın çözülüşüyle karakterizeydi.

Perşembe, 24 Kasım 2016 14:15
Nihat Behram

Bu dava ile Doğu Perinçek’in ihbarcılığı "resmiyet" kazanmıştır!

Pazartesi, 28 Kasım 2016 01:00
İlker Belek

Hiç şüphesiz insanlığın en önemli siyasi liderlerinden birisiydi.

Devrimci, komünist ve Marksist Leninist’ti.

Çok güzel yaşadı ve çok büyük bir iş yaptı. Hayatta her şey var, her şey olur, ancak O’nun ve Küba’nın büyüklüğünü hiç kimse yok edemez.

Herkes kendi toplumsal-tarihsel koşullarına doğar, fakat ancak liderler o koşulları değiştirme iradesini sergiler.

Pazar, 27 Kasım 2016 09:00
Tolga Binbay

Gece indi nihayet. Uzun ve yorucu bir günün sonunda.

Perşembe, 24 Kasım 2016 00:45
Ali Rıza Aydın

İnternet dünyası, her gün yeni programlar ve fırsatlar sunuyor. Güncelleniyor her şey.

Güncellemeyi, kapitalist/emperyalist dünya da yapıyor krizlerinin derecesine göre; mekanlarla oynuyor, insanlarla oynuyor; devletlerle, hukukla oynuyor.  

Çarşamba, 16 Kasım 2016 08:45
Aydemir Güler

Şu Birinci Cumhuriyetin çöküşünü yeterince tartışmış olabilir miyiz?

Pazartesi, 14 Kasım 2016 01:30
Osman Çutsay

Donald Trump sürprizi milleti fena sarstı. Bizdekilere ileride bakarız. Henüz pek kimsenin sesi çıkmıyor, geçiştiriyorlar. Ama Avrupa ve onun hegemonyal lideri Almanya’daki şaşkınlığın dibini görmek için üç hükümet üyesinin açıklamalarına göz atmak yetecektir.

Pages