21 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazar, 29 Mayıs 2016 07:30
Kemal Okuyan

Sosyalizm için mücadele söz konusuysa, analiz doğruda durmak için yapılır. Yani, devrimci bir konumlanışa imkan sağlayacak zeminin inşası ve devrimci müdahaleler için en uygun nokta ve araçların belirlenmesi için.

Cumartesi, 21 Mayıs 2016 01:15
Özgür Şen

Marx'ın orta sınıflara dair ürettiği külliyatın sınırlı olması onun dünyayı iki sınıftan müteşekkil bir sadelikte görmesine bağlanır. Kimisi bunu takdir eder, kimisi ise toplumların bundan daha karmaşık bir yapıda olduğu iddiasındadır. Oysa, Marx'ın orta sınıflar hakkında az yazma sorunu bu şekilde ele alınamaz. Marx, orta sınıflar hakkında yeterince üretmiştir.

Cuma, 13 Mayıs 2016 07:30
Mehmet Kuzulugil

Keşke... Keşke 1978’de Maraş Katliamı olduğunda “hükümetin başı”nda olan Ecevit sıkıyönetim ilan etmek yerine MHP’nin üzerine gitmeyi, bu cinayet şebekesini kapatmayı bilseydi.

Salı, 24 Mayıs 2016 07:30
Cemil Fuat Hendek

Avusturya’daki “son dakika” seçim sonuçları, Avrupa Birliği’ndeki sözüm ona “çoğunlukçu demokrasi” ve “özgürlük” yanlılarına bir derin nefes aldırtmış. Alman medyasından bu doğrultuda yorumlar köpürüp taşıyor. Aslında bu emperyalist buhurdanlıktan taşan köpük iğrenç kokular saçıyor.

Perşembe, 19 Mayıs 2016 08:00
İlker Belek

Anadolu Kurtuluş Savaşı’nın başlangıcıdır.

Üretim ilişkilerinin bir evresini kapatıp, yeni bir evresini açan siyasi hareketin deklarasyonudur.

Feodal, Asya Tipi, ne derseniz deyiniz, tarımsal sömürüye dayalı, dinin egemenliğinde, son yüz yılını batı kapitalizmine tam bir bağımlılıkla tüketmiş Osmanlı üretim tarzını yerle bir eden cüretin ilk adımıdır.

Cuma, 06 Mayıs 2016 07:00
Mehmet Kuzulugil

Karşı çıktığının mantığı ile akıl yürütmek siyasette büyük tuzaklara balıklama atlamayı getiriyor.

“Yüzde 49.5 oyla Başbakan olmuş birisinin istifaya zorlanması darbedir” cümlesi tam böyle bir cümle.

Çarşamba, 04 Mayıs 2016 09:45
Aydemir Güler

1 Mayıs’ın çıktısı budur, bana sorarsanız. Denebilir ki, “bir örgütlülüğün içinden bakıyorsun, o yüzden de az veya çok bir sübjektivizme kapılarak abartıyorsun.”

Perşembe, 05 Mayıs 2016 01:00
Ali Rıza Aydın

Bugün 5 Mayıs 2016. Yaşamın ve hukukun devrimci simgelerinden Halit Çelenk’in aramızdan ayrılışının 5. yılı… Yaşamını devrimci duruşla özdeşleştirenler için, “hukuk insanı” diye tanımlananlar için ise ayrılık söz konusu değil.

Pazartesi, 02 Mayıs 2016 15:00
Nihat Behram

Sonuçta devrim nedeni, aydınlık kafalı insanların aydınlık bir topluma özlemidir. Sonuçta devrim, karanlığı, yobazlığı, bilim düşmanlığını yıkmak isteyenlerin; emeğe vurulan zinciri kırmak isteyenlerin; sömürüyü, esareti, soygunu, yağmayı bitirmek isteyenlerin eseridir.

Salı, 31 Mayıs 2016 01:00
Nevzat Evrim Önal

Başlarken not: Bu yazı, Murat Uyurkulak’ın son kitabı Merhume’nin bir eleştirisi olarak okunabilir; değildir.

Çarşamba, 11 Mayıs 2016 01:45
Ahmet Abakay

Yazık,

Birçokları bu yönetimden kurtulmak için AKP-B’ye umut bağlamış.

AKP’nin B takımına yani.

Bu takım partilerinden, hükümetten memnun değilmiş.

Abdullah Gül, Bülent Arınç, Hüseyin Çelik, Ali Babacan gibileri. Son olarak da bunlara Ahmet Davutoğlu eklendi.

Salı, 10 Mayıs 2016 01:15
Orhan Gökdemir

Cumartesi günkü yazımda “yobazlardan kurtardığımız zaman “Gezi’de bir senfoni konseri verme” önerim genel olarak iyi karşılandı. Fakat her zamanki gibi Gezi ile Cizre arasında karar veremeyenler vardı. Bir okur Gezi konseri önerime, “neden Gezi’de de Cizre’de değil, Cizre daha ağırını yaşıyor” diye itiraz etti. Tabii, Cizre’de de olur, neden olmasın? Cizre vatandır.

Pazar, 22 Mayıs 2016 00:45
Serpil Güvenç

Yaşamını yitiren insanlarla ilgili ya da onların tanıklık ettikleri olayları eksik ya da farklı anlatmak, solun tarihinde de sıkça karşımıza çıkıyor. Sevindirici olan ise, kitaplarda ya da röportajlardaki bilgi ve belgelerin, bu eksik aktarımlardan doğabilecek yanlış anlaşılmaların düzeltilmesine yardımcı olmaları.

Pazar, 15 Mayıs 2016 01:30
Kemal Okuyan

Yirminci yüzyıla damgasını, kuşkusuz, insanlığın sınıfsız sömürüz topluma yolculuğunda en büyük sıçrama olan Ekim Devrimi ve onun ürünü olan Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği vurdu. Vurdu ve 21. yüzyıla yaklaşırken soluksuz kaldı, tarih sahnesinden çekildi. Ardında hem büyük bir miras hem de doldurulması her açıdan imkânsız bir boşluk bırakarak…

Çarşamba, 11 Mayıs 2016 08:00
Aydemir Güler

Sol Haziran Direnişinde önderlik yeteneği gösteremedi, kendiliğinden halk hareketinden örgütlü bir direnişe sıçrayamadı. Türkiye’nin sahne olduğu o benzersiz dalganın geri çekilmesinin özet nedeni budur. Örgütlü halk için dillendirilen sloganın tersi de doğrudur. Örgütsüz halk yenilmeye mahkumdur.

Sadece halk değil. Halkı örgütleyemeyen sol ise tasfiye basıncına direnemedi.

Pages