26 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cumartesi, 05 Aralık 2015 09:00
Kemal Okuyan

“İşçi sınıfı iktidarını, sosyalist devrimi hedeflemeseydi, komünist partiye ihtiyaç olmazdı.” Bunu sık sık vurgulamakta haklıyız. Çünkü siyasi iktidar, önündeki bir dizi engelin temizlenmesiyle ulaşılacak bir nihai uğrak değil, bütün mücadele başlıklarının içine sinen temel bir perspektiftir.

Pazartesi, 07 Aralık 2015 08:45
Kemal Okuyan

Anlaşılıyor ki, Venezuela’da parlamento seçimlerini Demokratik Birlik denilen sağcı koalisyon kazandı. Henüz resmi sonuçlar açıklanmadan yazdığım bu yazının, tersi bir sonuçla karşılaşılması durumunda da boşa çıkmayacağını düşündüğüm için rahatım.

Yazı konusunda rahatım ama üzgünüm.

Pazartesi, 28 Aralık 2015 07:45
İzzettin Önder

AKP iktidarını salt bir siyasi partinin iktidarı olarak okumak doğru ve gerçekçi değildir. Zira, AKP iktidarının politikası üç açıdan ele alınmalıdır.

Perşembe, 10 Aralık 2015 00:45
Aydemir Güler

Solda tasniflerin zaman zaman yenilenmesi gerekir. Siyasal pozisyonlar sürekli değişmekte olan bir siyasal ortamın içerisinde geliştirildiğine göre, konumlar da farklılaşmıştır çünkü. Sonra, pozisyonu alanların kendileri de değişmiş olabilir pekâlâ.

Cumartesi, 05 Aralık 2015 02:00
Erhan Nalçacı

Dün Suriye tezkeresi Alman parlamentosundan geçti, Almanya ABD önderliğindeki askeri yığınağa 1200 asker, 4 uçak ve bir savaş gemisi ile katılıyor. Nazizmi yaratan Alman tekellerinin ordusu IŞİD’e karşı savaşacakmış! Nasıl da içimiz rahatladı!

Cumartesi, 19 Aralık 2015 08:15
Kemal Okuyan

Yunanistan Komünist Partisi’nin düzenlediği Suriye konulu etkinliğe katılmak için Atina’dayım. Etkinlik öncesinde PAME tarafından gerçekleştirilen protesto gösterisindeyiz. YKP’nin inisiyatifiyle kurulan ve ülkenin en etkili işçi örgütü haline gelen PAME, parlamentoda o sırada oylanmakta olan ekonomik pakete karşı eylem yapıyor. Aslında PAME’nin eylemsiz, grevsiz geçirdiği gün yok gibi.

Pazartesi, 21 Aralık 2015 08:00
Osman Çutsay

Sonun başlangıcında falan değiliz. O çok geride kaldı. Artık bu çöküş sürecinin ortalarını “idrak ediyoruz”. Ankara ve islamofaşist iktidar bunu anlayamaz, öyle bir kapasitesi yok, soL’un da zaten muhatabı değiller, ama devrimci sosyalist muhalefet hızı ve ivmesi denetim dışı bu kaotik durumdan iktidar çıkarma hesabı yapmak zorundadır.

Perşembe, 10 Aralık 2015 00:30
Kemal Okuyan

Milliyetçiliğin iyisi, gelişkini, düzeylisi olur mu?

Klibinde Rus model oynatmayacağını ilan eden şarkıcıyı görmüşsünüzdür. Kuşkusuz ucuz yoldan reklam peşindeydi ama kendini bu kadar rezil etmeyi göze aldığına göre, konuyla, milliyetçilikle ilgili bir boyut illa ki var davranışında. Herhalde milliyetçiliğin bin ayıbı örttüğünü düşünmekte…

Ayıp!

Cumartesi, 26 Aralık 2015 01:15
Erhan Nalçacı

HDP ve Vatan Partisi’nden heyetler benzer zaman dilimlerinde Rusya’yı ziyaret ettiler ve bu konuda epeyce bir gürültü koptu. Ama bu konuyu ele almadan önce kısa bir tarihsel hatırlatma zorunlu:

Cuma, 18 Aralık 2015 04:15
Rıfat Okçabol

Hemen her gün gazetelerde, bilimsel, laik ve demokratik içerikte olmayan eğitimle ilişkili haberler çıkıyor. Son 20 günde;

Öğretmenlerin yüzde 70 kadarının borçlu, mutsuz ve umutsuz olduğu bildiriliyor (27 Kasım)!

Cumartesi, 12 Aralık 2015 00:30
Erhan Nalçacı

Boğazdan geçen bir Rus savaş gemisinin üzerinde roketatarıyla bir askerin gözükmesi büyük problem oldu. Burjuva medyası “Boğazlar Sorunu” etrafında gürültü yaparak döndü günlerce.

Oysa Reyhanlı’da, Suruç’ta, Diyarbakır ve Ankara’da kendi halkını bombalı saldırılardan koruyamamış bir siyaset iktidardayken çok doğal olarak muhtemel bomba yüklü bir tekneye karşı önlem almış olmalılar.

Çarşamba, 02 Aralık 2015 01:15
Ahmet Mümtaz İdil

1916 yılının paskalya tatiline rastlayan Pazartesi günü öğleden sonrası... Parnell addesindeki küçük bir tütüncü dükkanında taraflar tartııyor. Küçük, sefil bir dükkan ama o dükkanın varlığından yıllar sonra  

Salı, 01 Aralık 2015 09:30
Kemal Okuyan

“Avrupa’ya vizesiz girebileceğiz…”

Zamanında Avrupa Birlikçi liberal-İslamcı lobinin kozlarından biriyidi bu. İnsan hakları, zenginlik, refah, demokrasi masalları ikna edici olmuyordu da Avrupa’ya istendiğinde gidebilme hakkı hemen herkesin ilgisini çekiyordu.

Muhafazakar ama hareket etmeyi seven bir toplumduk ne de olsa!

Cuma, 25 Aralık 2015 01:30
Mesut Odman

İçeride ve dışarıda savaş koşulları altında yaşıyoruz, demiştik geçen hafta. Yoğunluğu neredeyse günden güne değişmekle birlikte, bir eğilim olarak, git gide sertleşip ağırlaşan koşullar bunlar.

Perşembe, 31 Aralık 2015 02:30
İlker Belek

Küba devrimi 1 Ocak 1959’da gerçekleşti. Her 1 Ocak Küba’dır, Küba yeni bir yıldır.

Küba devrimi yola sosyalist olarak çıkmadı

Devrimi gerçekleştiren ve Castro’nun da içinde yer aldığı oluşum 26 Temmuz Hareketi olarak tarihe geçti.

Pages