20 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Salı, 10 Kasım 2015 11:30
Serpil Güvenç

12 Eylül öncesi... 1979’un Kasım ayı… Ankara Mamak askeri tutukevinin öğrenci, öğretmen, aydın, sanatçı, mühendis, doktor her kesimden devrimci ile dolup taştığı günler. Dostlar alışverişte görsün diye haklarında dava açılan birkaç da sağcı, ülkücü komando…

Perşembe, 26 Kasım 2015 01:00
Mehmet Kuzulugil

Din. İnsan düşüncesinin ilk büyük soyutlamalarından birisi.

Felsefenin de bilimin de temeli değilse, bir uğrağı.

Şimdi bu alanda, en azından İslam için, en radikal, en keskin duruşu temsil eden topluluğa bakın: Cenneti bu dünyada yapamadığını yapmak, hurilerine kavuşmak için arzulayan bir “canlı türü”.

Cennet cennet olalı böyle zulüm görmedi!

Cuma, 06 Kasım 2015 10:45
Müjde Tozbey Erden

İsmimizi yeniden değiştirmek zorunda kalsak benim tercihim başlıktaki isim olurdu. Zira 1 Kasım seçimlerinden sonra memleketin en çok ihtiyaç duyduğu şey umut. Sadece bizim cenah için demiyorum, hangi saiklerle oy verdiklerini hiç anlayamayacağımız %50 için de geçerli bu durum. Yoksa gidip de oylarını ölmekte olana verirler miydi? 

Cuma, 13 Kasım 2015 09:45
Kemal Okuyan

İnternette dolaştı durdu, çok düşündürdü, çok güldürdü. Görüntüler bir yarışma programındanmış, ailecek katılınanlardan. Uzatmaya gerek yok, çoğunluk izlemiştir, “Osmanlı’nın uçağı var mıydı” sorusunun yarattığı tabloyu. Atatürk, Vahdettin, F-16, paraşüt, Osmanlı, padişah… Bu altı sözcük etrafında traji-komik bir durum.

Pazar, 08 Kasım 2015 09:15
Ayşe Şule Süzük

“Hayatım boyunca sözcüklere onları ilk defa görüyormuşçasına baktım...” diyor Ernest Hemingway Yazmak Üzerine adlı kitabında. Heyecanlı okur olarak Hemingway'in yazma serüvenine tanıklık etmek, ondan dökülen incileri derlemek pek bir keyifli... Cümleleri istifliyorum, bunları sizlerle paylaşmak istiyorum. Kitabı okudukça bir ince sevinç sarıyor beni.

Perşembe, 05 Kasım 2015 08:15
Mehmet Kuzulugil

12 Eylül çıkışında birdenbire peydah oldu bu eleştiri: Ertelemecilik!

Sol toplumsal sorunların çözümünü "devrim sonrasına“ erteliyordu onlara göre.

Oysa ben Türkiye'nin temel sorunlarının devrimci ve kökten bir dönüşümle çözülebilir olduğunu söyleyebilirim.

Pazartesi, 02 Kasım 2015 11:30
Osman Çutsay

Belki kıt zekâlı oldukları için, belki “hep çok yüksekten uçtukları” için, su başlarını tutan Türk/Kürt zenginler ve temsilcileri, hadi “plütokratlar” diyelim, rahat bir nefes aldılar. Ama kendi oturdukları koltuğun altındaki bombanın pimini kendi elleriyle çektiklerini anlayamayacak kadar gerçeklikten kopuk olduklarını söylemek zorundayız. Bir süre daha böyle idare edebilirler.

Perşembe, 26 Kasım 2015 02:45
Aydemir Güler

Rus uçağı krizinde iki günde yazacak bir şey bırakmayan arkadaşlarıma teşekkür edip seçimden kalan bir başlığı halletmeyi deneyeyim bugün…

*    *    *

Seçimden sonra Türkiye’de sol hiç bu kadar parlamentarist olmadı diye yazmıştım…

Pazartesi, 23 Kasım 2015 00:00
Aydemir Güler

Eskiden Kürt sorununda barış “ileri bir adım”dı, öyle kabul edilirdi. Tabii ki, hemen, öncelikle; barış olmalıydı...

Sosyalistler buna tevazuyla eklerlerdi: Ama yetmez; kapitalizm koşullarında bir barıştan, eşit, adil, özgür bir düzene ilerlenmesi gerekir… Ancak aralarından çoğu, Kürt sorunu çözülmeden herhangi bir başka şeyin konuşulamayacağını söylüyorlardı, söylüyorlar; biliyoruz…

Pazar, 15 Kasım 2015 10:15
Özkan Öztaş

Silvan sokaklarında insanlara yaylım ateş açan askerlerin sokaklara yaptığı yazılamalar, harabeye dönmüş bir ilçe, iki ateşin arasında bilinmez bir gelecekteki güzel günleri bekleyen insanlar ve şehri terk edenler.

Beyrut’ta, sivillerin olduğu yerleşkelerde patlatılan bombalar ve katledilen insanlar. 

Paris’te yaşanan trajedi…

Perşembe, 12 Kasım 2015 07:00
Aydemir Güler

“Restorasyon lazımsa onu da biz yaparız.” Türkiye’nin garantici egemenlerine uygun ve hatta tarihsel örnekleri bol olan bu yaklaşımın, Erdoğan’ın diline nasıl bir meydan okuma biçiminde yansıyacağını tahmin edebiliriz: Restorasyonu en iyi biz biliriz bee...

Pazartesi, 30 Kasım 2015 08:15
Osman Çutsay

Neresinden bakılırsa bakılsın, bir “tampon ülke” veya “yastık ülke” kaderi bu. Hadi “tampon devlet” diyelim; sonuçta Türkiye’den söz ediyoruz, şu tel tel dökülmekte olan cumhuriyetten. Bu çöküş sürecinde, böyle bir rolün veya işlevin çeşitli başlıklar altında sürdürüldüğüne tanık oluyoruz.

Salı, 24 Kasım 2015 00:45
Orhan Aydın

Aynı şeyleri söylemekten bana daral geldiğine göre, aynı şeyleri okumaktan sizlere de daral gelmiş olmalı.

Eskilerden bir dostum böyle bir durum yaşadığında ‘bana daral geldi’ diyerek Şehirlerarası Otobüs terminaline gider Anadolu’nun en uzak kentine bir bilet alır yolculuğa çıkar, gittiği kentin kütüphanesi-müzesinde kendini tazeler döndüğünde ‘oh be’ diye sevinçlere boğulurdu.

Çarşamba, 18 Kasım 2015 01:45
Cemil Fuat Hendek

Paris bir kez daha kana boyandı. Yine öleni, yaralananı, geride kalanıyla kurbanlar, kurbanlar... Bir kez daha cenazeler, gözyaşları, belki bir daha asla temizlenemeyecek şekilde traumayla gölgelenmiş ruhlar. Ve hemen ardından, her seferinde olduğu gibi iğrenç bir senaryo: Dokunaklı nutuklar, çelenkler, saldırganlık paktlarının toplantılarında bir dakikalık saygı duruşları...

Pazar, 15 Kasım 2015 08:45
Ayşe Şule Süzük

Düşünüyorum. Sanırım uzun bir süre daha düşünmeye devam edeceğim. Neyi mi? Bana kötü gelen romanları. Elbette bu düşünme pratiğinin sonunda ufak değiniler, yazılar çıkacak. Çünkü, hah evet, deyip okuduğunuz -aslında seçtiğiniz bu romanlar- sizi arkadan vurduğunda yüreğinize bir diken batıyor.

Pages