17 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazartesi, 13 Temmuz 2015 08:15
Osman Çutsay

Galiba sekterlik demek istiyorlar: Bağışıklık sistemini korumak isteyen ve sosyalist bir hükümet kurma inadını yitirmeyen sosyalistleri, hareketsizlikle suçlamak hep moda olmuştur. Gözlerimizin önündeki kanlı komediyi başka nasıl yorumlayabiliriz? “Beceriksiz Bay Çipras”ı biz bir başka karikatürden “Beceriksiz Bay Uras”tan, hatta “Becerikli Bay Ecevit”ten beri çok iyi tanıyorduk.

Perşembe, 16 Temmuz 2015 04:15
Aydemir Güler

Syriza Troyka’ya, yani emperyalizme direnemez diyebilmek için allame-i cihan olmak gerekmiyordu. Hiç karmaşık değil. Kapitalizmin yarattığı sorunları kapitalizmin içinde çözemezsiniz. Bu, marksizmdir. Kibirlilik falan değil.

Pazartesi, 06 Temmuz 2015 08:30
Aydemir Güler

Pazar akşamı itibariyle Syrizacılık, aynı anlama gelmek üzere restorasyonculuk yeni bir ivme kazandı. Benim dikkatimi çeken ve burada dikkatinizi çekmek istediğim nokta, “düzenlenen” kutlamalarda devrimci mübalağaya pek az rastlanması.

Perşembe, 30 Temmuz 2015 21:30
Mehmet Kuzulugil

Ezilen ulus. Hele tüm ülkelerin işçileriyle birleşecek olanı. Marksizm’in temel tanım ve kavramlarından birisi değildir. Hele Marksist bilimin toplumsal sınıfları ve sınıf mücadelesini analizine ilişkin bir kavram hiç değildir.

Ezilen ulus, bir müdahaledir. Sonuna kadar siyasal bir müdahale.

İki sınıf vardır. Ve birinden değilsen öbüründensin.

Öyleyse iki ulus vardır.

Perşembe, 30 Temmuz 2015 10:00
Kemal Okuyan

Yaşanabilir bir dünya mümkün mü? Mevcut düzende, yani sermayenin hükmettiği bir dünyada adaletin, eşitliğin, özgürlüğün kendine alan açması söz konusu olabilir mi? Lafa da, rakama da boğmayacağım, dileyen birkaç temel göstergeye bakabilir.

Pazar, 19 Temmuz 2015 09:15
Özkan Öztaş

Rojava Devrimi olarak adlandırılan ve 19 Temmuz tarihli yıl dönümü kutlamaları esasen 19 Temmuz 2012 tarihindeki Kobanê’nin PYD yönetimine geçişinin adıdır. Bu adım ile başlayan süreç 2014'e gelindiğinde Efrin, ve Cızire Kantonlarının da ilanı bir bütün olarak “Rojava Devrimi"nin kıvılcımı oluyordu

Perşembe, 16 Temmuz 2015 07:15
Mehmet Kuzulugil

Türkiye Devrimi için sorulacak sorular var.

Bu soruların önemlice bir kısmı ancak aynı anda ya da birbirlerinin üstüne bindirilerek yanıtlandığında ortaya anlamlı bir yanıt çıkıyor.

Pazartesi, 06 Temmuz 2015 08:30
Osman Çutsay

Komşu darmaduman. Yunanistan’ın kaç etnik devlete bölüneceğini bilemiyoruz. Ama Avrupa’nın merkezinden bakınca, bazı şeyleri görmek zor değil: Helenlerin birçok kültür çevresi, etnik grup ve dilden oluştuğunu, Altın Şafak türü faşist çetenin telaşı ve sınırları da gösteriyor.

Cumartesi, 18 Temmuz 2015 09:45
Erhan Nalçacı

Önümüzdeki hafta Küba ve ABD’de karşılıklı olarak büyükelçilikler açılacak. Elli yıldan fazla bir süredir iki ülke arasında büyükelçilik düzeyinde diplomatik bir ilişki olmadığı düşünülürse olayın önemi daha iyi anlaşılır.

Uluslararası ana akım medya bu olayı çarpıtarak “normalleşme” olarak sundu.

Cumartesi, 11 Temmuz 2015 04:15
Erhan Nalçacı

Geçen hafta cumartesi günü Küba ziyaretinde olduğum için yazımı gönderemedim. Gezimizin sonuna geldik*, umarım Havana´dan yazdığım bu yazı elinize geçer.

Perşembe, 09 Temmuz 2015 08:00
Aydemir Güler

Dış dinamiklerin ülkeyi ileriye, yani sola taşıması nasıl gerçekleşir? Dışarısı sol çekince içerisi de peşinden mi gider?

Daha önce Arap ülkelerinde, Yunanistan’da devrim yaşandığını, o kadar olmasa bile aradığı mutluluğu oralarda bulacağını sananları üzmüş olabiliriz… Gerçek dünyaya çağırmaya devam edeceğiz.

Pazar, 26 Temmuz 2015 08:45
Mehmet Bozkurt

Önce şu:

“Bana göre insanlar müminler ve ateistler olarak değil,tersine ezenler ve ezilenler olarak,bu adaletsiz toplumu ayakta tutmak isteyenler ve adalet için mücadele edenler olarak ikiye ayrılmaktadır..” (Süleymaniye Camii Başimamı)

Bir de bu var:

Pazar, 26 Temmuz 2015 08:45
Nazım Sinan Odabaşı

Geçtiğimiz hafta Washington D.C.'de Küba Büyükelçiliği'nin, Küba ve ABD'nin Dışişleri Bakanlarının katılımıyla açılmasıyla, iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin elçilik düzeyine taşınmış oldu.

Perşembe, 16 Temmuz 2015 08:45
Ahmet Çınar

AKP geriledi mi, faşizm yenildi mi, gericilik mevzi kaybetti mi tartışmaları bir yana, sermaye sınıfının tezgâhının tıkır tıkır işlediği, para babalarının değirmenlerini döndürmeye devam ettiği, rant avcılarının hiçbir fırsatı kaçırmadan zenginliklerine zenginlik kattığı, özelleştirme talanının tökezlemeden sürdüğü gayet iyi bilinen, son derece net görünen bir gerçek.

Pazartesi, 27 Temmuz 2015 12:30
Osman Çutsay

Bir dönemin, özellikle 1990’ların çocukları ve gençleri “Kum Gibi” şarkısıyla büyüdü: “Şehirlere bombalar yağardı her gece...” diyordu Ahmet Kaya ve kendini anlatıyordu. 90’ların çocuk ve gençleri büyürken, kendilerinden önceki devrimci kuşağın acılarını ve çıkışsız aşklarını tanımış oldu.

Pages