13 sonuçtan 1 - 13 arası gösteriliyor
Pazartesi, 16 Mart 2015 08:30
Kemal Okuyan

“Sol hükümet olmamalı” dedik geçen yazıda. Muhalif konuma hapsolmak anlamında değildi bu. Düzen değişikliğini kovalamak, mevcut toplumsal sistemin bir uzantısı haline gelmemek gerektiğine işaret ediyorduk.

Peki güncel görevler ne olacak?

Cumartesi, 07 Mart 2015 08:15
Erhan Nalçacı

Tarihte öne çıkan devrimci birçok kadının yaşam öyküsü kadınlara olduğu kadar bütün ilerici insanlığa yol gösteren bir armağan olarak kabul edilmelidir. Roza’lar, Zetkin’ler, Zehra Kosova’lar, Boran’lar … Belki adını hatırlamadığımız ama tarihçilerin bize sunması gereken yüzlerce armağan gizli ya da açık mücadelemizi aydınlatıyor.

Çarşamba, 04 Mart 2015 08:45
Ahmet Mümtaz İdil

Son günlerin iki konusu gündemin en üst basamağına oturdu: Yaklaşan seçimler ve başkanlık sistemi ile Kürt açılımı. Her ikisi de henüz çözülememiş, büyük sorunlar yumağı olarak ortalıkta duruyor.

Cumartesi, 21 Mart 2015 08:00
Erhan Nalçacı

Haftalık Sol’un yayınına son verildi, günlük Sol için bir kez daha nefesler tutuldu.

Yıllar önce bir arkadaşım, “Yahu bu Sol’un durmadan boyu ve şekli değişiyor, kütüphanede iyi durmuyor” demişti. İyi de Sol yayıncılık yapmak için çıkmıyor ki, sosyalist iktidar arayışı içinde dönemsel devrimci gereksinimleri karşılamak için çıktı, yine öyle çıkacak.

Pazartesi, 30 Mart 2015 08:45
Osman Çutsay

Galiba birkaç gün içinde kitap okurlarının önüne daha derli toplu bir biçimde çıkacak temel tezimizle, daha doğrusu, bir soruyla başlayalım: Türkiye kültür endüstrisinin sahipleri kimler? Sermaye mi? O, doğru. Uçurumdaki Türkiye ve Türkçenin kültür endüstrisinden birinci derecede büyük sermaye sorumludur. Egemenlik kayıtsız şartsız sermayenindir; iyi.

Pazartesi, 16 Mart 2015 08:15
Osman Çutsay

Biz coğrafi olarak dışarıdan bakıyoruz, tamam, ama bu bazı şeyleri görememek anlamına gelmiyor. Tersine, bazı şeyleri araya mesafe koyarsanız daha rahat görebiliyorsunuz: Antonio Gramsci, toprağı bol olsun, zamansal mesafeyi önemserdi. O kadar bekleyemeyiz.

Perşembe, 05 Mart 2015 09:30
Kemal Okuyan

Rektör Sedat Laçiner, Çanakkale Üniversitesi bünyesinde 53 mescit, 3 cami inşat etttiği için gururluymuş. Üsküdar’da Hilafet konferansına 1000 kişi gelmiş, konuşmacılar “IŞİD’inki olmadı, hilafeti biz kuracağız” demiş. Ateizm Derneği üzerindeki baskılar artmış, buna karşın Şeriat Derneği yasalaşmış, dernek başkanı ilk iş olarak “zorla da olsa şeriatı getireceğiz” açıklaması yapmış.

Pazartesi, 02 Mart 2015 07:45
Osman Çutsay

Mağdur olmak siyasal bir şans mı gerçekten? Öyle. Özellikle sistem içi, yani mevcut toplumun kapitalist ilişkilerini temelinden sorgulayamayan her “gayrimemnun” hareket, bu yöntemden nemalanmak zorunda kalıyor. Çürüme sürecindeki burjuva toplumunun çaresizliğinden yağ çıkarmak isteyenlerin rantı, bu yolda iktidarlaşabiliyor. Örnek çok.

Perşembe, 05 Mart 2015 08:00
Tunç Sipahi

Dağ taş Karaoğlan sloganlarıyla doluydu. Sazlar çalınıyor, türküler söyleniyor, Karaoğlan geliyordu. “Toprak işleyenin, su kullananın” değil miydi? “Halkın istediği yere kadar soluz” kulağa hoş gelmiyor muydu?

Salı, 10 Mart 2015 19:00
Kemal Okuyan

Başlık, “olamıyor ki zaten” diye tiye alınabilir. Bir olasılık, “hah bunu da dediler” tepkisinin verilmesidir. Hatta şu son dönemin popüler eleştirisi hemen devreye sokulabilir, “oturun küçük dükkanınızı bekleyin”.

Dükkan küçükse, neden uğraştıklarını bir türlü anlamadık da, neyse…

Ciddiyim, sol hükümet olmamalı. Tek başına olamıyor çoğunlukla, koalisyonlarla da olmamalı.

Perşembe, 19 Mart 2015 08:00
Cemil Fuat Hendek

Diller sürekli olarak değişiyor, gelişiyor. Gelişen teknolojiyle, düşünce dünyasının zenginleşmesiyle... Bütün dillere yeni sözcükler giriyor. Bu arada diller arasında kaçınılmaz bir alışveriş de oluyor. Sadece tek tek sözcükler değil, ifade biçimleri, deyimler, dahası, atasözleri bile dilden dile aktarılıyor.

Çarşamba, 11 Mart 2015 09:30
Aydemir Güler

Solda seçimde kimin ne yapacağı sorusunda en çok merak edilen, kuşkusuz Birleşik Haziran Hareketi. Üstünde baskı kurulan odak da bu.

Neden? Haziran'ın oyu mu var?

Olmadığını biliyoruz. Haziran Hareketinin 2011 milletvekili ve 2014 yerel seçimlerine katılan tek bileşeni TKP'ydi ve oyumuz ihmal edilecek düzeyde kaldı.

Pazartesi, 09 Mart 2015 10:15
Osman Çutsay

Avrupa’daki krizin boyutları ve kapitalizmin yolun sonuna gelip gelmediği konusunda artık pek bir fikir ayrılığı yok.

Neler söyleniyor?

Biz, geçenlerde emekliye ayrılan ve İngilizce konuşulan dünyada da kitapları olan bir Alman “akademisyen”in, Wolfgang Streeck, geçen yıl yaptığı bir konuşmadaki tezlerinden hareketle mevcut durumu “mealen” özetleyiverelim.