14 sonuçtan 1 - 14 arası gösteriliyor
Salı, 27 Ocak 2015 11:00
Kemal Okuyan

Söylenmesi gerekenin fazlası söylendi, Syriza’ya dair. Ancak bitmez, çünkü tartışılan aslında Türkiye, tartışanların önemli bölümüyse engelle karşılaştıkça yön değiştiren oyuncaklar gibi hareket edenlerdir. Devrim mücadelesi “iğne deliğinden geçmek” gibidir oysa…

Pazartesi, 26 Ocak 2015 09:00
Osman Çutsay

Yunanistan seçimlerinden Syriza’nın çıkması sürpriz olmadı. Ama galiba bu çıkıştan çok daha önemli bir mesele var. Şu: Fazlasıyla Kerenski’yi andıran Alexis Tsipras’ın sonu nasıl olacak? Soğuk Savaş Kerenskilerinin mi kaderini, yoksa 1970 yılında New York’ta 89’luk bir ceset olarak terk-i dünya eyleyen Alexander Fyodoroviç Kerenski’nin mi kaderini paylaşacak?

Cumartesi, 31 Ocak 2015 08:15
Erhan Nalçacı

İnsanların devrimin ne olduğunu unuttuğunu ilk “Arap Baharı” esnasında fark etmiştim.

Salı, 06 Ocak 2015 08:45
Özgür Şen

Komşumuz Yunanistan 25 Ocak’ta yapılacak seçime hazırlanıyor. Hazırlanan sadece Yunanistan değil elbette. Almanya liderliğindeki Avrupa Birliği de seçimler konusunda hazırlık yapıyor. Almanya’nın çeşitli kanallardan komünistler dışında tüm partilerle görüştüğü sır değil.

Pazartesi, 26 Ocak 2015 15:15
Özgür Şen

Yunanistan'da herkesin beklediği oldu ve Syriza seçimi kazandı. Aslında merak edilen Syriza'nın seçimi kazanıp kazanamayacağı değil, tek başına iktidar olmayı başarıp başaramayacağıydı. Syriza, tek başına iktidarı kıl payı kaçırdı. Son anda planlarda bir değişiklik olmazsa, Syriza, Bağımsız Yunanlar adlı sağcı partiyle koalisyon kurarak yoluna devam edecek.

Pazartesi, 19 Ocak 2015 15:45
Asaf Güven Aksel

Hüso’nun derdi, “Reza”dan kurtulduklarına sevinirlerken, üç-beş ayakkabı boyatanın da ortalarda kalmayışı, herkesin ya devrimci postalı ya devrimci cimnastik pabucu giymesi yüzünden, işlerin berbat olduğuydu. Boyayacak kundura bulamıyordu!

Cumartesi, 24 Ocak 2015 09:30
Erhan Nalçacı

Çocuklarımız dün karnelerini alarak yarıyıl tatiline çıktılar. Tatil çok güzeldir, tatilden dönüşün heyecanı da.

Salı, 13 Ocak 2015 09:15
Kemal Okuyan

Paris’teki katliam, yaşanan çatışmalar, devasa yürüyüş, yürüyüşün protokolü… Düzmece çok şey olduğu belli, ortaya da çıkıyor. Charlie Hebdo cinayetleri sonrasında medyaya servis edilen “terör” görüntülerinde bir sürü tuhaflık var. “Dünya liderleri” pozu ise evlere şenlik, koskoca tipler, düğün öncesi fotoğraf çektirmeye giden çiftlerden farksızlar.

Cumartesi, 17 Ocak 2015 09:15
Erhan Nalçacı

Geçen pazarı yani Fransa’da milyonlarca kişiyi bir araya getiren yürüyüşün olduğu günü pazartesiye bağlayan gece uyku tutmadı, neden böyle bir şey yaptılar diye döndüm durdum. Sonra ön sırada görüntü verenlerin listesini merak edip gece yarısı kalktım. Emperyalist hiyerarşinin hemen bütün kodamanlarının yanı sıra NATO Genel Sekreteri’nin ismini fark ettim.

Perşembe, 15 Ocak 2015 09:45
Kemal Okuyan

AKP bir tasarım mıydı?

E, biraz öyle… Tümden değil de, biraz…

Emperyalizm çağında; gericilik, delirme, ölçüsüzlük yıllarında, “mükemmel tasarım” beklemeyeceksiniz, anca bu kadar. Gene iyi idare etti. Katkısı olanların, ortaya çıkan ürüne bakıp bakıp hayretle söylendiğine eminim; “bunu nasıl becerdik”!

Perşembe, 15 Ocak 2015 08:45
Ali Rıza Aydın

Terör mekiği tüm gücüyle çalışıyor. Küçük ama etkisi ve aldığı canlar büyük. Paris katliamı da öyle oldu.

Cumhuriyet Gazetesi operasyonu ise emperyalizmin terör poligonlarından biri haline getirilen Türkiye’nin terörün içine daha fazla gömülmesinin çok yönlü işaretlerini taşıyor.   

Cumartesi, 10 Ocak 2015 08:30
Erhan Nalçacı

Emperyalizm 20. yüzyıla açgözlü, mağrur, güçlü ve özgüvenli girmişti. Sorun emperyalist ülkeler arasındaki rekabetti, yoksa gözlerinde dünya halklarının en küçük bir değeri yoktu. İşgal, cinayet, yağma, doğal bir haktı kendileri için.

Perşembe, 29 Ocak 2015 09:30
Ahmet Çınar

Birleşik Haziran Hareketi (BHH) Yürütme Kurulu Üyesi Merdan Yanardağ ile yapılan bir söyleşi yayınlandı hafta başında.

Söyleşinin yayınlandığı günün akşamında ve gecesinde sosyal medyada epeyce tartışıldı Merdan Yanardağ’ın söyledikleri.

Özellikle iki paragraf üzerinde döndü tartışmalar.

Pazartesi, 05 Ocak 2015 05:30
Osman Çutsay

İki on yıl tek bir aya sıkıştırılabilir mi? Bilgisayar tekniklerinin izin verdiği bu dosya iletim ve arşivleme sistemi, “zip”, toplumsal tarihte yaşanabilir mi?

Elbette mümkün değil.