18 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cumartesi, 05 Aralık 2015 02:00
Erhan Nalçacı

Dün Suriye tezkeresi Alman parlamentosundan geçti, Almanya ABD önderliğindeki askeri yığınağa 1200 asker, 4 uçak ve bir savaş gemisi ile katılıyor. Nazizmi yaratan Alman tekellerinin ordusu IŞİD’e karşı savaşacakmış! Nasıl da içimiz rahatladı!

Cumartesi, 26 Aralık 2015 01:15
Erhan Nalçacı

HDP ve Vatan Partisi’nden heyetler benzer zaman dilimlerinde Rusya’yı ziyaret ettiler ve bu konuda epeyce bir gürültü koptu. Ama bu konuyu ele almadan önce kısa bir tarihsel hatırlatma zorunlu:

Cumartesi, 12 Aralık 2015 00:30
Erhan Nalçacı

Boğazdan geçen bir Rus savaş gemisinin üzerinde roketatarıyla bir askerin gözükmesi büyük problem oldu. Burjuva medyası “Boğazlar Sorunu” etrafında gürültü yaparak döndü günlerce.

Oysa Reyhanlı’da, Suruç’ta, Diyarbakır ve Ankara’da kendi halkını bombalı saldırılardan koruyamamış bir siyaset iktidardayken çok doğal olarak muhtemel bomba yüklü bir tekneye karşı önlem almış olmalılar.

Cumartesi, 05 Eylül 2015 01:00
Erhan Nalçacı

Dünya çok önemli bir tarihsel dönemece girmiş gözüküyor. Hava 1. Dünya Savaşı öncesi kokuyor.

Sovyetler Birliği’nin bütün siyasi atmosferi değiştirdiği 2. Dünya savaşı öncesi kesinlikle değil ama 1. Dünya Savaşı öncesi …

Neden?

1914 öncesi dünya hemen tamamen emperyalist güçlerce paylaşılmış, ağır sömürü koşulları dünya emekçi halklarına dayatılmıştı.

Cumartesi, 29 Ağustos 2015 02:45
Erhan Nalçacı

AKP’nin ve Erdoğan’ın iktidar hırsı için döktüğü kandan göz gözü görmüyor. ABD ile yapılan gizli, açık anlaşmalar süreci daha da karmaşık hale getiriyor ve Türkiye’yi emperyalist ajandanın içine yerleştiriyor.

Cumartesi, 08 Ağustos 2015 08:30
Erhan Nalçacı

Dünya’da 10 Ağustos’un hangi gün olarak anıldığını biliyor musunuz?

ABD’nin Hiroşima’ya yüz binlerce sivil insanın tarifsiz acılar içinde ölümüne yol açan atom bombasını attığı tarih mi? Hayır, o 6 Ağustos.

Ya Nagasaki’de benzer şekilde katliamın yapıldığı gün mü? Hayır, o da 9 Ağustos.

Cumartesi, 18 Temmuz 2015 09:45
Erhan Nalçacı

Önümüzdeki hafta Küba ve ABD’de karşılıklı olarak büyükelçilikler açılacak. Elli yıldan fazla bir süredir iki ülke arasında büyükelçilik düzeyinde diplomatik bir ilişki olmadığı düşünülürse olayın önemi daha iyi anlaşılır.

Uluslararası ana akım medya bu olayı çarpıtarak “normalleşme” olarak sundu.

Cumartesi, 11 Temmuz 2015 04:15
Erhan Nalçacı

Geçen hafta cumartesi günü Küba ziyaretinde olduğum için yazımı gönderemedim. Gezimizin sonuna geldik*, umarım Havana´dan yazdığım bu yazı elinize geçer.

Cumartesi, 06 Haziran 2015 10:00
Erhan Nalçacı

Burjuvazi; tarihin kritik dönemlerinde devrime önderlik eden ve kendilerine zarar veren devrimcilere karşı kinini hiç unutmaz. Bu kin gütme tarih yazımına ve biyografilere yansır. Jean Paul Marat’nın ne şarlatanlığı, ne deliliği, ne de kan içiciliği kalmıştır.

Cumartesi, 27 Haziran 2015 08:15
Erhan Nalçacı

Stefan Zweig neden Fransız devrimini anlatmak için Marie Antoinette’i ve Josephe Fouche’yi seçmiştir bilmiyorum. Örneğin Ekim Devrimini anlatmak için Kerenski veya Çar 2. Nikola’yı mı seçerdiniz, yoksa Lenin’i veya Krupskaya’yı mı? Bu seçim sınıfsal bir tercihin ürününe benziyor.

Cumartesi, 16 Mayıs 2015 08:45
Erhan Nalçacı

Bir kaynak tartışmasıdır gidiyor? CHP seçim vaatleri içinde emeklilerin, ücretlilerin durumunu iyileştireceğini söylüyor, AKP kaynağı nereden bulacaksın diye soruyor.

Cumartesi, 07 Mart 2015 08:15
Erhan Nalçacı

Tarihte öne çıkan devrimci birçok kadının yaşam öyküsü kadınlara olduğu kadar bütün ilerici insanlığa yol gösteren bir armağan olarak kabul edilmelidir. Roza’lar, Zetkin’ler, Zehra Kosova’lar, Boran’lar … Belki adını hatırlamadığımız ama tarihçilerin bize sunması gereken yüzlerce armağan gizli ya da açık mücadelemizi aydınlatıyor.

Cumartesi, 21 Mart 2015 08:00
Erhan Nalçacı

Haftalık Sol’un yayınına son verildi, günlük Sol için bir kez daha nefesler tutuldu.

Yıllar önce bir arkadaşım, “Yahu bu Sol’un durmadan boyu ve şekli değişiyor, kütüphanede iyi durmuyor” demişti. İyi de Sol yayıncılık yapmak için çıkmıyor ki, sosyalist iktidar arayışı içinde dönemsel devrimci gereksinimleri karşılamak için çıktı, yine öyle çıkacak.

Cumartesi, 07 Şubat 2015 08:00
Erhan Nalçacı

Yoklama yapılır:

CHP, burada.

HDP, burada.

Diğerleri, burada.

Syriza, herkes ayağa kalkar, içimizde!

***

Anormal bir siyasi basınç var. Türkiye siyaseti bir yere doğru itiliyor.

Bu basıncı karşılayabilmek için üç soruya yanıt aramak gerekiyor.

***

Cumartesi, 31 Ocak 2015 08:15
Erhan Nalçacı

İnsanların devrimin ne olduğunu unuttuğunu ilk “Arap Baharı” esnasında fark etmiştim.

Pages