32 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Perşembe, 10 Aralık 2015 00:45
Aydemir Güler

Solda tasniflerin zaman zaman yenilenmesi gerekir. Siyasal pozisyonlar sürekli değişmekte olan bir siyasal ortamın içerisinde geliştirildiğine göre, konumlar da farklılaşmıştır çünkü. Sonra, pozisyonu alanların kendileri de değişmiş olabilir pekâlâ.

Perşembe, 26 Kasım 2015 02:45
Aydemir Güler

Rus uçağı krizinde iki günde yazacak bir şey bırakmayan arkadaşlarıma teşekkür edip seçimden kalan bir başlığı halletmeyi deneyeyim bugün…

*    *    *

Seçimden sonra Türkiye’de sol hiç bu kadar parlamentarist olmadı diye yazmıştım…

Pazartesi, 23 Kasım 2015 00:00
Aydemir Güler

Eskiden Kürt sorununda barış “ileri bir adım”dı, öyle kabul edilirdi. Tabii ki, hemen, öncelikle; barış olmalıydı...

Sosyalistler buna tevazuyla eklerlerdi: Ama yetmez; kapitalizm koşullarında bir barıştan, eşit, adil, özgür bir düzene ilerlenmesi gerekir… Ancak aralarından çoğu, Kürt sorunu çözülmeden herhangi bir başka şeyin konuşulamayacağını söylüyorlardı, söylüyorlar; biliyoruz…

Perşembe, 12 Kasım 2015 07:00
Aydemir Güler

“Restorasyon lazımsa onu da biz yaparız.” Türkiye’nin garantici egemenlerine uygun ve hatta tarihsel örnekleri bol olan bu yaklaşımın, Erdoğan’ın diline nasıl bir meydan okuma biçiminde yansıyacağını tahmin edebiliriz: Restorasyonu en iyi biz biliriz bee...

Pazartesi, 19 Ekim 2015 08:45
Aydemir Güler

1970’lerde Türkiye’de politizasyon sol açısından sorunluydu. Temel olarak da sol, kitlesel politizasyonu iktidar perspektifiyle karşılayamadığı için… Önceki on yılda sosyalist devrimci TİP iktidarı düşünüyordu. Asker-sivil aydın zümre diyen MDD’ciler de bir biçimde iktidarı düşlüyorlardı.

Pazartesi, 05 Ekim 2015 08:45
Aydemir Güler

Öyle denk gelir ki bazen, sistemin bütün çelişkileri bir prizmadan geçip tek bir noktada odaklanır. Güneş ışınları dağılmakta ve her tarafa değmektedir. Ama bir cam parçası vardır; ona denk gelen aynı ışınlar kırılır, yön değiştirir ve birlikte üşüştükleri noktayı olağanın ötesinde ısıtırlar, hatta yakarlar.

Pazartesi, 12 Ekim 2015 04:30
Aydemir Güler

10 Ekim yeni bir durumdur. Türkiye siyaseti büyük tarihsel dönemeçleri hiç sessiz sakin almadı. Kansız dönüşüm hatırlıyor musunuz?

Perşembe, 08 Ekim 2015 04:15
Aydemir Güler

Başlıktaki kadar tereddütlü yazmayacağım. Açık açık başlayayım: Rusya’nın Suriye’ye el koymasını alkışlamak doğru değildir.

Kuşkusuz, 2011 Mart’ından 2015 Ekimi'ne kadarki tüm alt dönem ve konjonktürlerden farklı bir durum ortaya çıktı ve bu durum Suriye’nin mazlum halkı ve bu halk tarafından tekrar tekrar onaylanan Şam yönetiminin lehine.

Pazartesi, 21 Eylül 2015 08:15
Aydemir Güler

Sağın sağcılık yapması normaldir de, nedense memlekette solun solculuk yapmaması istenir. “Yap tabii yine yap, ama hiç olmazsa seçimlerde yapma.”

Perşembe, 13 Ağustos 2015 01:15
Aydemir Güler

Ne zaman yoktu ki, demeyelim. Başka bir evredeyiz. Sosyalizme yönelen bağımsız bir sınıf kulvarına yer bırakmamak yönünde büyük bir baskı var.

Pazartesi, 17 Ağustos 2015 00:45
Aydemir Güler

AKP’nin Kürt politikası uzun süre bir adım ileri iki adım geri temposunda ilerlemişti. Lafın gelişi veya ironik olsun diye öyle demiyorum; bu tempoda da ilerlenir. Gerinizde kimlik reddi, Diyarbakır cezaevi kabusu, 90’lı yıllar savaşı varsa, bu kadarını bile ilerleme olarak kabul edecek bir toplumsal atmosfer pekala oluşturulabiliyor.

Pazartesi, 03 Ağustos 2015 11:45
Aydemir Güler

7 Haziran bizim dışımızda neredeyse herkes tarafından “asrın seçimi” ilan edilmişti. İki ay sonra masada çare niyetine “baştan yapalım” seçeneği güçlenmişse kontrolden söz edebilir miyiz?

Pazartesi, 31 Ağustos 2015 08:30
Aydemir Güler

İnanın şaka yapmıştım. Daha dört gün önce Figen Yüksekdağ’ın ettiği bir lafı tutup mantıksal sonucuna taşırsak, saçmalığa varacağını kastetmiştim. Hükümete verdikleri vekillerin orada da partinin görüşlerini dile getireceklerini söylemişti ya; ben de bundan sonraki adımın hükümeti demokratik tartışma veya mücadele alanı saymaya gittiğini yazdım.

Cumartesi, 29 Ağustos 2015 11:45
Aydemir Güler

Burjuva hükümetlerine katılım marksistler tarafından çok tartışılmış bir konudur. Luxemburg ve Lenin zamanın sosyal-demokratlarını tartıştılar. Batı Avrupa, Halk Cepheleri gördü, “ortak program”lar gördü… Daha neler neler.

Türkiye’de marksizmden esinlenen çevrelerde bunlar herhalde pek bilinmiyor.

Perşembe, 16 Temmuz 2015 04:15
Aydemir Güler

Syriza Troyka’ya, yani emperyalizme direnemez diyebilmek için allame-i cihan olmak gerekmiyordu. Hiç karmaşık değil. Kapitalizmin yarattığı sorunları kapitalizmin içinde çözemezsiniz. Bu, marksizmdir. Kibirlilik falan değil.

Pages