6 sonuçtan 1 - 6 arası gösteriliyor
Çarşamba, 02 Aralık 2015 01:15
Ahmet Mümtaz İdil

1916 yılının paskalya tatiline rastlayan Pazartesi günü öğleden sonrası... Parnell addesindeki küçük bir tütüncü dükkanında taraflar tartııyor. Küçük, sefil bir dükkan ama o dükkanın varlığından yıllar sonra  

Çarşamba, 06 Mayıs 2015 07:30
Ahmet Mümtaz İdil

Bugün hiç öyle siyasete, felsefeye, edebiyata girmek istemeyeceğim bir gündeyim. Belki bir umutsuzluk ürpertisinin estiği yerde dolandım, belki sabah kendimle bile geçinemeyecek bir kavgacı kimlikle yorganı fırlattım, belki de sabahın kör karanlığında ağır bir öksürük, mide bulantısı ve kusma ile uyandım...

Çarşamba, 13 Mayıs 2015 08:00
Ahmet Mümtaz İdil

Bir zamanlar dilimizden düşürmediğimiz bir “toplumcu gerçekçilik” akımı vardı. Moda o sıralarda sosyalizmdi ve doğal olarak da edebiyat ve sanat eserleri öz suyunu toplumsal gerçeklerden alıyordu. Bu da çoğu kez “vulgarize” bir şekle bürünüyor ve kaba gerçekçilik Zola gerçekçiliğinin de önüne geçip, neredeyse bir ayna vazifesi görüyordu.

Çarşamba, 22 Nisan 2015 08:30
Ahmet Mümtaz İdil

16 Eylül 1973... Şili’de faşist Pinochet darbesi tüm vahşiliğiyle sürüyor. Santiago stadyumunda bir yığın devrimci toplanmış durumda. Birden stadyum karışıyor, tüm stadyuma tıkıştırılan insanlar hep bir ağızdan Unidad Popular’ı (Venseremos) söylemeye başlıyorlar.

Çarşamba, 29 Nisan 2015 07:45
Ahmet Mümtaz İdil

Benim kuşağım Joan Baez’in şarkılarının yanı sıra, George Politzer'in Felsefenin Temel İlkeleri kitabını okuyarak büyüdü. Elbette yalnızca Joan Baez devrimci şarkılar söylüyor, yalnızca George Politzer de marksist felsefeyi anlatıyor değildi, ama baskın olanlar bunlardı. Anımsarsınız, Politzer kitabında ünlü filozof Berkeley’e çatarak başlar birinci kitabın hemen başında.

Çarşamba, 04 Mart 2015 08:45
Ahmet Mümtaz İdil

Son günlerin iki konusu gündemin en üst basamağına oturdu: Yaklaşan seçimler ve başkanlık sistemi ile Kürt açılımı. Her ikisi de henüz çözülememiş, büyük sorunlar yumağı olarak ortalıkta duruyor.