36 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Perşembe, 04 Aralık 2014 09:30
Kemal Okuyan

Günün sorusu, “ne oluyor bu aydınlara, sanatçılara”ydı.

Çarşamba, 24 Aralık 2014 09:30
Aydemir Güler

Hataya karşı bağışıklık diye bir şey yok. Ama hataya karşı önlem alınır, alınmalıdır.

Kimse kusura bakmasın; ben tartışmakta özel bir keramet bulanlardan değilim. Yalnızca sınırları iyi çizilmiş ve bunun ötesinde belirli bir çözüm kümesini arayan bir tartışma ilerletir.

Pazar, 02 Kasım 2014 13:34
Nazım Sinan Odabaşı

Festival'in başlangıcına yaklaşık olarak 10 gün kalmışken Antalya Film Festivali ofislerinde küçük çaplı bir şok yaşandı zaten bir dizi nedenden ötürü gecikmiş durumda bulunan hazırlık çalışmaları, Festival'in yapılmama ihtimalinin belirmesiyle bir süreliğine durdurulmuştu.

Çarşamba, 05 Kasım 2014 01:12
Ahmet Abakay

Türkiye’de devrimci mücadelenin, Devrimci Yol hareketinin önemli isimlerinden Nasuh Mitap’ı dün kaybettik. Bir süredir İstanbul’da kanser tedavisi görüyordu Nasuh.

Nasuh ile sol hareket içinde mücadele veren aynı dönemin gençleriydik. 1976 yılında SBF’den mezun oldu. Ben ondan bir yıl önce 1975 SBF BYYO’dan mezun olmuştum.

Cumartesi, 08 Kasım 2014 10:20
Erhan Nalçacı

Ermenek’te aşağıda mahsur kalan işçinin annesi feryat etti: “Oğlum yüzme de bilmezdi, suda ne yaptı acaba?” Günler sonra oğlundan bir mektup ulaştı:

“Anneciğim,

Sen merak etme burada yüzmeyi öğrendim. Arkadaşlarım da yüzüyorlar bu karanlık, soğuk, yerin 250 metre altındaki havuzda. Hiç yeryüzünde havuz görmemiştik ama yaşam öğretiyor.

Çarşamba, 19 Kasım 2014 08:15
Ahmet Abakay

Konu Amerika’nın “yeniden” keşfi meselesi.

Aman dikkat edin, bu zat çok büyük oynuyor.

Aziz Nesin ile yarışıyor. O cesareti var.

Hayır, cahil cesareti demeyin. Kimsenin, şeytanın bile aklına gelmeyen şeyler yaratıyor ve dünya onu konuşuyor.

İyi ya da kötü, konuşuyorlar ya, ona bakın siz.

Aziz Nesin düşündürür ve güldürürdü.

Pazar, 23 Kasım 2014 08:30
Serpil Güvenç

Şevket Demirel’in Isparta’da kardeşi Süleyman Demirel için yaptırdığı “Demokrasi” müzesi’ nden hareketle “darbe vurgunu”, Demirel’in “demokrat” lığı koro halinde övüldü. Siyasal yaşamı ise “Demokrasiyi yerleştirmeye çalışan bir insanın inatlaşması” olarak tanımlandı.

Cuma, 31 Ekim 2014 22:50
Erhan Nalçacı

Çok yeni olmasına rağmen Birleşik Haziran Hareketi’ni (BHH) en azından sol çevrelerde duymayan kalmadı. Yola çıkan bir hareketin önü önyargıların oluşturduğu engebelerle kaplıdır. Bu yüzden bir kez BHH’nin ne olmadığını ve sonra ne olduğunu tanımlamanın yararlı olacağını düşünüyorum.

BHH ne değildir?

Çarşamba, 29 Ekim 2014 11:29
Aşkın Süzük

Karaman Ermenek'te dün yaşanan maden göçüğü, kuruluşunun 91. yılında Cumhuriyet'in hangi ahval ve şerait içinde olduğunu göstermeye yetiyor.

Göçükten sonra oluşan su baskını nedeniyle 18 maden işçisi hâlâ madende mahsur durumda, umutlar tükeniyor.

Salı, 07 Ekim 2014 11:15
Gözde Kök

İslamcı terörün kendine kadro devşirme imkanlarının en sınırlı olduğu coğrafyalardan biri herhalde Latin Amerika. Kıtada azımsanmayacak bir müslüman nüfus var. Ancak bu nüfusun büyük bölümü yirminci yüzyılın ilk yarısında Ortadoğu’daki büyük alt üst oluşlar neticesinde göç eden ve göç ettikleri ülkelere bütünüyle entegre olmuş topluluklardan oluşuyor.

Çarşamba, 17 Eylül 2014 12:53
Aşkın Süzük

“Yeni Türkiye”nin yeni Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, yurtdışı ziyaretlerinde Ortadoğu'da ilk ülke olarak Katar'ı seçti. Bu seçimin elbette bir dizi nedeni var. Akla ilk gelen ve buradan hareketle manşetlere taşınan başlıklar, Ortadoğu'da IŞİD meselesi ile yeni bir realitenin oluşmasına ve Türkiye'nin dış siyasetinde ayar ihtiyacına işaret ediyordu.

Perşembe, 14 Ağustos 2014 11:10
Ali Rıza Aydın

2007 Anayasa değişikliğinin yapılmadığını ve Cumhurbaşkanının Meclis’te milletvekilleri tarafından seçildiğini düşünelim. Yüzde on seçim barajlı Meclis, yine milletvekilleri tarafından önerilen adaylar arasından seçim yapacaktı ve Erdoğan Cumhurbaşkanı seçilecekti.

Cuma, 11 Temmuz 2014 11:25
Ayşe Şule Süzük

Olur bazen, yaşamın olağan akışına on dakika ara vermek istersiniz.

Yılları, haftaları değil ama günleri karıştırabilirsiniz. Kimbilir bazen ilk ikisi anlamsızlaşır, karışır, unutulmak istenir. Olabilir. Mümkündür.

Demiştim ya, bu yaz bin hüzünlü yaz gibi geliyor bana. Hayatımda 2014 yazı ne ifade edecek diye sorunca mesela ne yazmış olacağım ajandama?

Cumartesi, 31 Mayıs 2014 11:24
Özgür Keşaplı Didrickson

Direnişin yıldönümüne yaklaştığımız günlerde yaşadığımız Soma faciası, iyiye dair pek çok özelliği barındıran, ne güzel ki hâlâ soluyan direnişin özünde nelerin yer alması gerektiğini hatırlatıyor aslında. Direniş, özgürlüklerle ya da doğanın korunmasıyla sınırlı olmasa gerek.

Çarşamba, 28 Mayıs 2014 11:44
Onur Seçkin

Soma katliamı ile gündeme geldi maden çocukları. Onlar kimi zaman babaları madenlerde çalışanlar, kimi zaman da kendileri madende emekçi olarak çalışanlar.

Pages