108 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Salı, 16 Aralık 2014 08:30
Özgür Şen

Gülen Cemaati’ne karşı yürütülen operasyon AKP koalisyonunun bittiğini gösteriyor. AKP, herkesin bildiği ama nedense pek dillendirmediği gibi yalnızca İslamcı akımları değil Türk sağının pek çok eğilimini bir araya getiren geniş bir koalisyon. Bu geniş ittifakın merkezinde ise hiç şüphesiz Erdoğan’ın kendisi var.

Pazar, 14 Aralık 2014 09:30
Özkan Öztaş

Maalesef Kürdistanlı çocuklar dedelerinin mezar taşlarını okuyamıyorlar! Zira pek çoğumuzun yakınları göçlerde, köy baskınlarında ve Hizbulkontra teröründe ensesinden vurularak öldürüldüğü için mezar taşları da namevcut. Mezarlık ziyaretleri yerine asit kuyularına atılan bedenlerin başında nöbet tutuyor geride kalanları.

Pazar, 21 Aralık 2014 08:15
Özkan Öztaş

Kürdistan’ın en büyük hırsızı, yalancısı kimdir?

Ya da soruyu tersinden soracak olursak Kakelo’yu tanıyanınız var mı?

Perşembe, 18 Aralık 2014 08:15
Ahmet Çınar

Ben bir gazeteciyim.

Ekrem Dumanlı benim meslektaşım mı?

Dumanlı’nın biçimsel olarak bir gazetenin yayın yönetmeni olması, yaşamını gazetecilikten kazanması, her gün yayınlanan bir gazetede yazılar yazması, onu gazeteci yapar mı?

Tırnak içinde “Gazeteci”den söz etmiyorum ama… Gerçek anlamda gazetecilikten ve gazeteciden söz açıyorum.

Pazartesi, 29 Aralık 2014 08:15
Osman Çutsay

Medyanın iki merkezinden, İstanbul ve Ankara, çok uzakta da iyi habercilik yapılacağını çalıştığı gazetede epeydir bizlere kanıtlayan soL yazarı arkadaşımız Ahmet Çınar, geçen yazısında bir dönemi kapatan kitabına yönelik olarak Merdan Yanardağ’ı gündeme getirdi.

Perşembe, 11 Aralık 2014 08:15
Ahmet Çınar

Zorunlu din dersi, zorunlu Osmanlıca derken…

On yıllardır sürdürülen “Toplumun zorunlu bir şekilde İslâmize ve Osmanize edilmesi” hedefine ulaşıldığı konusunda artık herhalde kimsenin kuşkusu kalmamıştır.

Tayyip Erdoğan’ın iktidara geldiği günden bu yana yaptığı binlerce konuşma arasında, 8 Aralık 2014 Pazartesi günü 5. Din Şurası’nda yaptığı konuşma tarihsel bir öneme sahip.

Cumartesi, 15 Kasım 2014 15:30
Mustafa Türkeş

AKP yönetiminin Irak, Suriye, Ukrayna, Kafkaslar, AB ve ABD politikalarının tıkandığını sağır sultan dahi duydu. Erdoğan-Davutoğlu yönetiminin izlediği dış politika bu yönetimi yalnızlaştırdı, şimdi ise Türkiye’nin kuşatılmasına yol açmaktadır.

Pazartesi, 24 Kasım 2014 08:30
Osman Çutsay

Aralarında bir fark var mı?

Başka bir yere (“Tayyibistan yuvarlanmış Barzanistan’ını bulmuş!”) geleceğiz, ama önce şuradan girip bir soralım: Bunların birbirinden farkı var mı? Maalesef devrimci solumuzu da ilgilendiriyor bu soru.

Cumartesi, 29 Kasım 2014 09:30
Erhan Nalçacı

Ukrayna Komünist Partisi Avrupa’da hortlayan Nazizmin basıncı altında saldırıya uğruyor ve yasal çalışmanın dışına itiliyor, tıpkı 1930’ların Almanya’sındaki gibi. Ortadoğu’da radikal İslamcı çeteler, Avrupa’da faşizm, aynı anneden doğan ikizler. 

Perşembe, 20 Kasım 2014 08:30
Nevzat Evrim Önal

Çorak topraklarda ve çöllerde genelde sukkulent bitkiler yaşar. En bilinenleri kaktüsler olan bu bitkilerin gövdeleri bol miktarda su tutacak biçimde evrimleşmiştir.

Perşembe, 27 Kasım 2014 08:00
Ahmet Çınar

Bu yazının yayında olduğu saatlerde bizler, Prof. Dr. Rennan Pekünlü’nün cezaevine girmeden önce vereceği “Evren ve Evrim” konulu son dersi dinliyor olacağız. Ardından Rennan hocamızı Foça Açık Cezaevi’ne uğurlayacağız.

Rennan hocayı götürüp ellerimizle cezaevine “teslim edeceğiz” demiyorum, geçici bir süre ikamet etmek üzere orada bırakacağız.

Pazartesi, 17 Kasım 2014 08:15
Osman Çutsay

Bizi elbette ilgilendiriyor. Çünkü oynanan kanlı oyunun hepimizi nereye çekeceğini daha sahih görmemizi sağlıyor.

Çarşamba, 08 Ekim 2014 12:30
Yiğit Günay

16 Mayıs 1916 günü biri İngiliz diğeri Fransız iki diplomat, bir asır sonra Ortadoğu’nun gündemine tekrar oturacak bir anlaşmaya imza atmıştı. İngiliz’in adı Mark Sykes idi, Fransız’ınki François George-Picot. Anlaşmanın resmi adı, “Küçük Asya Anlaşması”ydı, ama hep Sykes-Picot diye bilinegeldi.

Salı, 07 Ekim 2014 11:15
Gözde Kök

İslamcı terörün kendine kadro devşirme imkanlarının en sınırlı olduğu coğrafyalardan biri herhalde Latin Amerika. Kıtada azımsanmayacak bir müslüman nüfus var. Ancak bu nüfusun büyük bölümü yirminci yüzyılın ilk yarısında Ortadoğu’daki büyük alt üst oluşlar neticesinde göç eden ve göç ettikleri ülkelere bütünüyle entegre olmuş topluluklardan oluşuyor.

Pazartesi, 27 Ekim 2014 10:05
Osman Çutsay

Günümüz kapitalizminde siyasal iktidarlar ancak tehdit yaratabilirlerse ayakta kalabileceklerini biliyorlar. Kendi meşruiyetlerine kitle desteğini bu tehdit üzerinden sağlayabiliyorlar. Aslında bunu sosyalist iktidar deneyimlerine uzatmak da mümkün.

Pages