155 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazartesi, 16 Aralık 2013 10:37
Külyutmaz Okur

Bangladeş’te idam edilen İslamcı lider Abdülkadir Molla’nın ardından yazıyordu Abdurrahman Dilipak iki gündür.

“Kim di bu Abdülkadir Molla, ona bir bakalım. Suçu neydi. ‘Birliği, Vahdeti’ savunuyordu” diye tarif ediyor meseleyi.

Sözde Molla, “birliği” savunduğu için idam edilmiş!

Pazar, 15 Aralık 2013 09:34
Çetin Yiğenoğlu

“-Hayat nedir-, diye sorarsan bilmiyorum, sormazsan biliyorum,” demiş Ortaçağ Teologu Augustinos…

Bu sözü, Balbay’ı düşününce anımsadım…

Soyadının bir öyküsünü biliyorum, ama her zaman “Baybal” diyesim geldi ona…

Pazar, 29 Aralık 2013 10:08
Hakkı Başgüney

Türkiye’de son yaşananlar Fransa basınının da gündeminde ve yaşananların yankısı yüksek diyebiliriz. Yolsuzluk suçlamaları ve Tayyip Erdoğan ile Gülen Cemaati arasındaki mücadele olarak basına yansıyan bu olaylar da kaynak olarak da Hürriyet ve Zaman gazetelerinin kullanıldığını söylemek mümkün. Tabii gazetelerin Türkiye muhabirleri de değerlendirme yazıları yazıyorlar.

Pazar, 22 Aralık 2013 10:19
Kemal Okuyan

Yaşananları salt Cemaat-AKP kapışması olarak görenler saat başı tahmin yapıyor, “Erdoğan bu sefer bitti” dedikten kısa süre sonra “Cemaat kendini yok ediyor” diye buyuruyor, ardından “Tayyip bunu da atlatır, gözünü kararttı” yorumuyla karşımıza çıkıyor.

Bu nedir ya!

Çarşamba, 18 Aralık 2013 10:23
Kerem Esenoğlu

Daha şunun şurasında ne kadar zaman oldu da taraflar birbirlerine darbe yapacak hale geldiler Güney Sudan’da, çok şaşırdım doğrusu.

Salı, 31 Aralık 2013 11:00
Neslişah Başaran

Her sene sonunda, geride bırakılan senenin muhasebesini yapmak adettendir. 2013 nasıl başladı, sene boyunca yaşanan gelişmeler bizi nereye getirdi… Bazen her şey çok çabuk değişir. Sene başında bazıları tarafından takdirle izlenen, parmakla gösterilen, model olduğu iddia edilen bir devlet adamısınızdır, sene sonunda bir bakmışsınız adınız “istenmeyenler” listesinin ilk sıralarına yazılmış.

Pazartesi, 30 Aralık 2013 10:37
Aydemir Güler

Bu işin başlangıç noktası 2008 dünya krizi derim...

Biz bunu ilk kez, ertesi yılın başlarında TKP’nin kongresine eşlik eden analizlerimizde söyledik. Dünya neo-liberalizmle devam edemezdi. Verimlilik palavralarına, özelin güzel olduğuna falan artık kimseyi inandıramayacaklardı...

Cuma, 20 Aralık 2013 11:45
Yiğit Günay

Milliyet fotomuhabiri Bünyamin Aygün, Suriye’de kaçırıldı.

Kaçırılmasının ertesi gününde itibaren MİT yetkilileri, Aygün’ün çalışma arkadaşları ve yakınlarıyla temasa geçti. “Sessiz kalma” tavsiyesinde bulundular. Aile de, akrabalar da tavsiyeye uydu.

Cuma, 20 Aralık 2013 11:40
Mustafa Türkeş

İktidarın dış politikada ciddi bir geri kayış sürecine girdiğini daha önceki yazılarımda belirtmiştim. Benzer sürecin iç politika alanında da gerçekleştiği görülmektedir. Sarayiçi çekişmede bir taraf diğerini bakan çocukları üzerinden rüşvet ve yolsuzlukla suçlarken, iktidar karşı tarafı çete/cunta oluşturmakla suçluyor.

Pazar, 15 Aralık 2013 09:44
Sevra Baklacı

Daha önce Irak, Kenya, Pakistan gibi ülkelerde ortaya çıkan ve oraları da kana bulayan radikal İslamcı terör örgütü El Kaide’nin, Suriye’de hem gerçekleştirdiği infazlarla ve kullandığı çağ dışı yöntemlerle hem de “rejim sonrası şeriat devleti kurma” planlarıyla, sadece Suriye halkını değil bazı muhalif kesimleri de rahatsız ettiği biliniyor…

Salı, 31 Aralık 2013 10:28
Erbil Tuşalp

2013 “eski” oyunun “yeni” kadroyla sahnelendiği bir yıl oldu. Başroldeki iki imam değişmedi. Onların yanında okunup üflenmiş bir “doktoralı çavuş”, iki “e-general” ve birkaç “tane” paşa vardı. Sıradan rolleri birkaç ajan ve polis şefi, bilim ve sanat insanı ve de “refakatte” bir gazeteci-yazar takımı paylaştı.

Cuma, 15 Kasım 2013 11:18
Alper Birdal

Gaziantep Halk Sağlığı Müdürlüğü, 7 kentte ev ev dolaşılarak 0-5 yaş arasındaki çocuklara çocuk felci aşısı yapılacağını açıkladı. Söz konusu kentler Şırnak, Şanlıurfa, Mardin, Kilis, Gaziantep, Hatay ve Adana. Sonuncusu hariç hepsi Suriye'yle sınırdaş kentlerimiz.

Cuma, 15 Kasım 2013 10:41
Kerem Esenoğlu

Öğrencilerin kızlı erkekli birlikte yaşamalarına müdahale edeceğini söyleyip ortalığı karıştırdığı için arada kaynadı ama ben, kodlarını çözmemize yarayan önemli bir çıkış kabul ettiğim o, “yol için gerekirse cami de yıkarız” çıkışının üzerinde durmamız gerektiğini düşünüyorum Recep beyin.

Pazar, 17 Kasım 2013 10:17
Alper Birdal

Macar Marksist György Lukacs, Almanya’da faşist ideolojonin yükselişinin izini sürdüğü sarsıcı eserine “Aklın Yıkımı” adını vermişti. Lukacs hacimli yapıtında Nazi ideolojisinin köklerini, Aydınlanma felsefesinin kriziyle büyüyen çatlaklara yerleşen, sermaye sınıfı için ve onun adına Aklı geri dönülmez bir biçimde parçalayan “irrasyonalizmin” (akıldışıcılık) yükselişine dayandırıyor.

Cumartesi, 09 Kasım 2013 10:06
Kemal Okuyan

Artık hatırlayamıyorum, kaç kez “suni gündem” üzerine yazdığımı… Sanırım literatüre bu kadar şiddetli bir biçimde ilk kez 1990’ların ikinci yarısında girmişti. 15 yıldan fazla geçmiş üzerinden. 28 Şubat’tan az önceydi, “türban” sorunu hızla ısındırılıyor ve birileri yine “suni gündem” diyordu.

Pages