254 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Perşembe, 26 Aralık 2013 10:44
Osman Çutsay

Türkiye’den, hem de sol adına, çok kolay vazgeçenler var bunlar eğer şimdiye kadar başarılı olamadılarsa, bu, bazı yüksek insanların gölgesinden bir türlü kurtulamadıkları içindir. Bugün, bu insanlardan birine ve ona şu Batı demokrasisinin bakma ihtimaline değineceğiz: Sedat Göçmen.

Perşembe, 05 Aralık 2013 10:19
Külyutmaz Okur

Öğrendik ki, yönetiminde Erdoğan’ın binbir türlü hısım ve akrabası bulunan TÜRGEV isimli bir vakıf, İstanbul’da üniversite kuracakmış.

Vakfın halihazırda çok sayıda kız öğrenci yurdu olduğunu, internet sitesinde öğreniyoruz. Ayrıca eski Akit, şimdi Star gazetesi yazarı Sibel Eraslan’ın, vakfın genel kurul üyesi olduğunu ve kız öğrencilere seminer ve paneller verdiğini de…

Salı, 31 Aralık 2013 10:26
Korkut Boratav

Nelson Mandela 5 Aralık’ta öldü. On gün sonra yapılan resmi cenaze törenine 80 devlet ve hükümet başkanı, 2 kral, çok sayıda veliaht katıldı.
Ben de bu vesileyle bu büyük Afrikalı’nın sicili üzerinde çok fazla bilinmeyen bazı olguları, üç soruya odaklanarak hatırlatmak istiyorum.

Perşembe, 19 Aralık 2013 10:27
İlker Belek

Uzun zamandır yazdıklarımız, siyaset teorisinin işaret ettikleri gerçekleşiyor.

Şaşacak bir şey yok.

Dinci blok, Erdoğan-AKP kanadının Suriye ve Haziran Ayaklanması başlıklarındaki kör tutumu nedeniyle parçalandı. Siyasette, işbirlikçilerin, kendilerini atayanların sözünden çıkma şansları yoktur. ABD, şimdi, anlamayana bunu gösteriyor.

Salı, 17 Aralık 2013 10:29
Tuğrul Keskin

Oyuncu Barış Atay RedHack soruşturmasından salıverilirken, kapıda gazetecilere “geri adım yok...” deyiverdi. Bu sıradan gibi duran cümle, esasen bütün bir geleceği kapsayacak büyüklükte cesur ve cesaret veren bir söz olarak hayatlarımızda yerini almıştır.

Pazar, 15 Aralık 2013 09:38
Kemal Okuyan

Hemen söze girerken belirteyim, idam cezasının insanlık kültüründen tamamen çıkarılmasını düşünenlerdenim. Dolayısıyla Adnan Menderes’in asılmasına “oh olsun, hak etmiş” duygusuyla yaklaşmıyorum. Bu duygu, ilkellikten başka bir şey olamaz.

Peki, Menderes devrilmeyi hak etti mi?

Perşembe, 19 Aralık 2013 10:42
Tunç Sipahi

Köşe başlarken sadece ekonomi-finans yazılmayacağı belirtilmişti. Fakat ekonomi, siyasi gündem hızla ısındığı için, giderek tümden diğer katkılara ve pazartesi dosyalarına kaydı. Bu haftadan başlayarak burada çarşambaları ekonomi dışı yazılar, perşembeleriyse ekonomik değerlendirmeler yer alacak.

Cumartesi, 14 Aralık 2013 11:59
Serpil Güvenç

Türk Sosyal Bilimler Derneği (TSBD), düzenlediği 13. Ulusal Sosyal Bilimler Kongresiyle, hep olduğu gibi, çeşitli konularda tebliğlerin yer aldığı, düzeyli bir bilimsel tartışma ortamı sundu bizlere.

Cumartesi, 07 Aralık 2013 10:07
Serpil Güvenç

“…Abidin doğuştan çok güzel çizgiler çizerdi, bir gün çocukluğunda baktım adeta tırtıllı çizgilerle resim yapıyor, bu da ne, dedim. Güzel çizgi çizmek bana fazla kolay geliyor, özü gizliyor, yanıtını aldım.” (R. Nuri İleri, “DİNO’lar ve Resim”, 1993, Mülkiyeliler Birliği Dergisi)

Cuma, 20 Aralık 2013 11:22
Ender Helvacıoğlu

İşte tepişme (pardon seçimler) başladı. Önümüzdeki iki yıla yayılan seçimler döneminde Türkiye’nin siyaset arenası yeniden kurgulanacak. Türkiye’yi dizayn etmek, doğal olarak bölgeyi dizayn etmenin de çok önemli bir parçası. Yani satranç tahtası sadece Türkiye’yi değil bölgeyi de kapsıyor.

Salı, 31 Aralık 2013 10:54
Orhan Aydın

Ortalık öylesine karışık ki anlık gelişmeleri izlemezseniz süreçten kopuyorsunuz.

Memleketin çivisi çıkarıldı, her saat başı yeni bir olay.

Tarihimizin en büyük hırsızlığını örtmek için operasyon üstüne operasyon yapan AKP aslında neye uğradığını şaşırmış durumda.

Salı, 31 Aralık 2013 10:27
Gözde Kök

Bolivya, 2013’ün son günlerinde uzaya Tupac Katari isminde bir uydu fırlatarak dünyaya sembolizm yüklü bir mesaj verdi. Tupac Katari vaktiyle İspanyol sömürgeciliğine karşı büyük bir isyan örgütlemiş yerli liderinin adı. Tahakküm altına alınmış, aşağılanmış, katledilmiş halkların boyun eğdirilememiş temsilcisi. Latin Amerika’nın egemen sınıflarının adını hiç hatırlamak istemeyecekleri biri...

Cuma, 27 Aralık 2013 10:45
Ender Helvacıoğlu

Adları milyarlarca dolarlık yolsuzluklara, kara para aklama operasyonlarına, usulsüz ihalelere karışmış bakanlar tabii ki istifa etmeliydiler. Ama yetmez!

12 yıldır ülkeye ve halka karşı büyük suçlar işlemiş bir yürütmenin başı durumundaki Başbakan Tayyip Erdoğan ve AKP hükümeti tabii ki istifa etmeli ve siyaset tarihinin çöplüğüne gönderilmelidir. Ama bu da yetmez!

Pazar, 15 Aralık 2013 09:35
Hakkı Başgüney

Bir isim benzerliği, ötesi var mı? Sanırım bir tanesi epey bir süredir varolan diğeri ise henüz doğmamış iki politik girişimi şu noktada karşılaştırmanın sınırları var.

Salı, 10 Aralık 2013 11:01
Gözde Kök

Küba 1975’ten 1991’e kadar 450 bin kadın ve erkeğini Afrika’ya, Angola’da savaşmak üzere gönderdi. Nüfusu bugün ancak 11 milyona ulaşmış küçük bir ada ülkesinden söz ediyoruz. Demek ki Küba deyince ölçek bir konu olmaktan çıkıyor, Küba’yı dev bir ülke haline getiren başka başka parametreler beliriyor.

Pages