894 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Perşembe, 26 Aralık 2013 10:44
Osman Çutsay

Türkiye’den, hem de sol adına, çok kolay vazgeçenler var bunlar eğer şimdiye kadar başarılı olamadılarsa, bu, bazı yüksek insanların gölgesinden bir türlü kurtulamadıkları içindir. Bugün, bu insanlardan birine ve ona şu Batı demokrasisinin bakma ihtimaline değineceğiz: Sedat Göçmen.

Cuma, 20 Aralık 2013 11:36
Kemal Okuyan

Sistemi sorgulamadan işin içinden çıkın bakalım!

11 yıldır uluslararası sermaye adına, Türkiye gericiliği adına ve onların desteğiyle bu ülkeyi karanlığa boğan bir iktidar, büyük ölçüde aynı güçler tarafından kuşatılıyor, kemiriliyor.

“Önce, kurtulalım şunlardan” diyenler mutlu. Gün sayıyor.

Pazar, 29 Aralık 2013 10:08
Hakkı Başgüney

Türkiye’de son yaşananlar Fransa basınının da gündeminde ve yaşananların yankısı yüksek diyebiliriz. Yolsuzluk suçlamaları ve Tayyip Erdoğan ile Gülen Cemaati arasındaki mücadele olarak basına yansıyan bu olaylar da kaynak olarak da Hürriyet ve Zaman gazetelerinin kullanıldığını söylemek mümkün. Tabii gazetelerin Türkiye muhabirleri de değerlendirme yazıları yazıyorlar.

Salı, 17 Aralık 2013 10:22
Korkut Boratav

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2013’ün Ocak-Eylül milli gelir tahminlerini yayımlandı. Dokuz ayın özeti şudur: Yüzde 4’lük büyüme hızı iç talepten öncelikle kamu harcamalarından kaynaklanmıştır. Ancak bu büyüme tahmini abartılıdır büyük bir olasılıkla üç ay sonra aşağı çekilerek düzeltilecektir.

Perşembe, 05 Aralık 2013 10:18
Kemal Okuyan

Kadir Topbaş, Melih Gökçek, Binali Yıldırım… Bunlar üç büyük kentte AKP’nin belediye başkan adayları. Biri kesin, diğer ikisi büyük olasılık...

Bu üç kentte, geçtiğimiz yaz ne olmuştu?

Pazartesi, 30 Aralık 2013 10:44
Külyutmaz Okur

Üç yıl önce Ergun Babahan şöyle yazıyordu:

“Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye siyasetinde hiç kimsenin sahip olamadığı bir güce sahip. (…) Hedefi refaha kavuşmuş ve huzurlu bir Türkiye. (…) AK Parti içindeki farklı sesler yanlış değerlendirmeye sevk etmemeli çünkü bu parti son kertede hep lideri etrafında kenetlenmeye hazır. Hele bu lider 10-15 yıllık bir iktidar vizyonu veriyorsa.”

Perşembe, 19 Aralık 2013 10:37
Kemal Okuyan

Türkiye siyaset tartışıyor. Yolsuzluğu tartışmak istemiyor. Kötü. Bir yandan da iyi. Yolsuzluk kanıksandı, bir ayıp olmaktan çıktı. Kötü olan kısmı bu. Toplum başka “ayıp”lar arıyor. Ama yine de önceki günkü operasyon çok ses getirdi çünkü AKP’nin “kozmik odaları”na, mahremine girildi. Bir bakan çocuğunun evinde altı adet kasa, bir adet para sayma makinası bulundu.

Salı, 10 Aralık 2013 11:04
Korkut Boratav

Uluslararası Para Fonu (IMF) uzmanları, her üye ülkeyi belli aralıklarda (Article IV Consultations adı altında) “teftiş” ederler. Sonuçlar, Fon’un Yürütme Kurulu’na getirilir. Burada bir stand-by (kredi) söz konusu olmadığı için Kurul bir değerlendirme yapmakla yetinir.

Çarşamba, 25 Aralık 2013 13:07
Ahmet Mümtaz İdil

Uzun süre sonra bir gazetede yazdığım ilk köşe yazım, bu yüzden biraz da zor bir yazı. İlk yazılar hep zordur, sıkıntılıdır, zahmetlidir. Heyecanıma verin lütfen...

Cumartesi, 21 Aralık 2013 10:07
Serpil Güvenç

Geçtiğimiz Pazar günü Ankara’da binlerin katıldığı coşkulu bir açılış yapan Sol Cephe’nin toplantısında birçok katılımcı, kuruluşun toplumsal misyonu üzerine konuşma yaptı. Sosyalizmle yoğrulmuş yurt sevgisini şiiriyle kucaklayan Nihat Behram’ı, Bilsay Hoca’nın ders tadındaki analizini zevkle izledik. Gezi’nin ışığı, gençlerin ve “yüreği genç” olanların konuşmalarıyla salona taşınmıştı.

Pazartesi, 02 Aralık 2013 10:18
Aydemir Güler

AKP ile tarikat arasındaki çatışmanın zamanlaması ilgi çekici. Kasım 2013 ile Mart 2014, hem birincisi diğerinin arifesi denecek kadar yakın, ama araya başka bir konjonktürün girmesine yetecek kadar uzaklar. Mart yalnızca yerel seçimlere işaret etmiyor. AKP’nin Haziran Direnişinden sonra gireceği seçim turnikesinin başlangıcını temsil ediyor.

Cumartesi, 14 Aralık 2013 11:59
Serpil Güvenç

Türk Sosyal Bilimler Derneği (TSBD), düzenlediği 13. Ulusal Sosyal Bilimler Kongresiyle, hep olduğu gibi, çeşitli konularda tebliğlerin yer aldığı, düzeyli bir bilimsel tartışma ortamı sundu bizlere.

Salı, 31 Aralık 2013 11:00
Neslişah Başaran

Her sene sonunda, geride bırakılan senenin muhasebesini yapmak adettendir. 2013 nasıl başladı, sene boyunca yaşanan gelişmeler bizi nereye getirdi… Bazen her şey çok çabuk değişir. Sene başında bazıları tarafından takdirle izlenen, parmakla gösterilen, model olduğu iddia edilen bir devlet adamısınızdır, sene sonunda bir bakmışsınız adınız “istenmeyenler” listesinin ilk sıralarına yazılmış.

Pazartesi, 30 Aralık 2013 10:43
Kemal Okuyan

Bugün pazartesi. Hafta mutlaka yeni ve bir bölümü öngörülemez gelişmelerle açılacak. Öte yandan geride bıraktığımız haftanın yarattığı dengeler var ve bu haftaya boş bir sayfa açarak girmiyoruz.

Pazartesi, 30 Aralık 2013 10:37
Aydemir Güler

Bu işin başlangıç noktası 2008 dünya krizi derim...

Biz bunu ilk kez, ertesi yılın başlarında TKP’nin kongresine eşlik eden analizlerimizde söyledik. Dünya neo-liberalizmle devam edemezdi. Verimlilik palavralarına, özelin güzel olduğuna falan artık kimseyi inandıramayacaklardı...

Pages