71 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Perşembe, 17 Aralık 2009 23:47
Merdan Yanardağ

Kürt sorununu gerici yoldan çözmeye çalışan, başka bir anlatımla Türkiye'nin bir "Ilımlı İslam Cumhuriyeti" yönünde dönüştürülmesi projesinin önünü, (bölgesel bağlamının yanı sıra) ülkedeki en önemli muhalefet potansiyellerinden birini oluşturan Kürt hareketini yedekleyerek açmayı hedefleyen Amerikancı ve Barzanici stratejik planlama, daha yolun başında çökmüş görünüyor.

Perşembe, 31 Aralık 2009 00:53
Kemal Okuyan

Türkiye’de insanların kahramana gereksinim duyması anlaşılır bir şey. Erdoğan’ın yükselişi, arkasındaki destek biraz da bu nedenle kendine ait ideolojik alanın dışına çıktı, “sol”un zayıf ve hastalıklı kesimlerini de etkiledi. Bir bölümü inanmak istiyordu ki, AKP öyle İslamcı bir parti filan değildi, izin verilse yani asker vesayeti ortadan kalksa Türkiye’yi demokratikleştirme amacındaydı...

Pazar, 27 Aralık 2009 09:30
Mehmet Bozkurt

Bu sorunun yanıtı, Kurtuluş Savaşı olarak adlandırılan 1918-1922 tarihleri arasındaki dönemde yapılan savaşların, esas olarak hangi coğrafyada cereyan ettiğini saptamaktan geçtiğini düşünüyorum. Kurtuluş Savaşı, Türk-Yunan savaşıdır ve Ankara-İzmir hattı ile bu hattın hinterlandında geçmiştir.

Salı, 08 Aralık 2009 09:30
Fatih Yaşlı

Türk sağının söylemsel kuruluşunda mazlumiyet ve mağduriyet her daim merkezi öneme sahip olmuştur. Milliyetçisinden İslamcısına muhafazakârından milliyetçisine kadar Türk sağının bütün unsurları devlet tarafından mağdur edildiklerini ve zulme uğradıklarını iddia etmişlerdir.

Cuma, 13 Kasım 2009 09:30
Merdan Yanardağ

AKP iktidarı herkesi dinliyor, bütün ülkeyi takip ediyor, dosyalar oluşturuyor, şantaj operasyonları düzenliyor, rant dağıtıyor, satın alıyor/almaya çalışıyor, olmazsa tehdit ediyor. Ekonomik zor araçlarının yetersiz kaldığı aşamada polisi devreye sokuyor, siyasal şiddet kullanmaktan kaçınmıyor. Polis sistem içinde güç kazanmayı sürdürüyor.

Salı, 24 Kasım 2009 09:30
Fatih Yaşlı

Adını yeni Osmanlıcılık olarak koyduğumuz yeni Türk dış politikasına ilişkin iki efsane ile karşı karşıyayız. AKP’nin ve inşa etmekte olduğu yeni rejimin organik aydınları tarafından anlatılan ilk efsaneye göre, Türkiye AKP döneminde dış politika alanında ilk kez bağımsız hareket etme yeteneğini kazanmış bulunuyor ve bir güç merkezi haline geliyor.

Cuma, 27 Kasım 2009 09:30
Yurdakul Er

Artık kimsenin Milli Mücadele’de düşmana ilk kurşunun İzmir’de atıldığı türünden iddialarda bulunması ve bunun ciddiye alınması mümkün değil. O iş, daha önce Anadolu’da başladı. Şimdi insanlarına kötü gözle bakılan bölgelerde, kardeş Kürt halkımızın bağrında. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu babaları da, o halkın bağrında kurtuluş komiteleri kurma şansı elde etti.

Çarşamba, 18 Kasım 2009 09:00
Selim Yalçıner

Dil, çok genel anlamıyla düşüncenin ifadesidir. Ne düşünülür, duyumsanırsa, dil, genel olarak onu belirtir. Şiir, dilin yetersizliğinin dışavurumudur da dil, tüm diller tabii ki, düşünülenleri, duyumsananları aktarmakta yetersizdir, öyle de olacaktır, şiir bunun için de vardır, ancak bu, bu yazıda vurgulamak istediğimiz konunun dışında kalmaktadır.

Pazar, 15 Kasım 2009 09:30
Mehmet Bozkurt

İslamcı kesimin en şirini olan Abdurahman Dilipak yazmıştı bir gecede halkımızın cahilleştiğini.

Kastettiği 31 Ekim gecesiydi. Sabah kalkmışlar ki herkes zır cahil!

Cuma, 13 Kasım 2009 09:30
Mustafa Kemal Erdemol

Kendisini neredeyse Yüz Türk Büyüğü yapan ünlü mü ünlü programının sürekli izleyicisi olmadım ne mutlu ki. Zaman zaman izlediğimde de, açık söylemek gerekirse, dayanılır bulmadım. Hakkını yemeyeyim, doğru ya da yeni şeyler de vardı o programlarda elbette. Şunu anlatırlar genç bir felsefe öğrencisi, önemli bir filozofa, okuyup değerlendirmesi ricasıyla yazdığı kitabını verir.

Pazar, 15 Kasım 2009 13:47
Mesut Odman

Bizim bu yazıp çizme haberleşme ortamının resmi ya da teknik adı “portal” olmakla birlikte, ben bundan hiç hoşlanmıyorum, postal der gibi geliyor bir de şöyle esaslı bir günlük sol gazete aşağı yukarı kırk yıldır hayallerimiz içinde olduğu ve güncel geçerliliğine aldırmaksızın hep bu gerçekleşebilir hayali canlı tutanlar arasında yer aldığım için, soL gazetesi demeyi tercih ediyorum.

Cuma, 27 Kasım 2009 09:33
Merdan Yanardağ

Son yıllarda adeta bir fetiş haline getirilen moda kavramlardan biri de "sivil", "sivil toplumculuk" ya da "sivil olmak" sanırım. Öyle ki, "sivil" oldunuz mu, önsel olarak "demokrat", "özgürlükçü", "anti-militarist" filan da oluyorsunuz.

Öyle mi gerçekten?

Cuma, 30 Ekim 2009 08:30
Merdan Yanardağ

Türkiye yeniden Genelkurmay Başkanlığı karargâhında hazırlandığı ileri sürülen ve adının “İrtica ile Mücadele Eylem Planı” olduğu belirtilen belgeyi tartışıyor.

Pazartesi, 05 Ekim 2009 14:08
Alper Birdal

Perşembe günü gerçekleşen TÜSİAD Yüksek İstişare Kurulu toplantısında Ali Koç’un sarf ettiği sözleri hatırlayalım: “Bu konuda (vergi) fazla sessiz kaldık. Destek vermemiz, sahip çıkmamız gerekirdi. TÜSİAD olarak etkimizi kaybediyoruz. Gerektiğinde yumruğumuzu masaya vurmamız lazım. TÜSİAD’ın yönetim tarzını doğru bulmuyorum. MÜSİAD’dan bile daha güçsüz algılanmaya başladık.

Cuma, 23 Ekim 2009 12:00
Merdan Yanardağ

Türkiye tuhaf bir tarihsel dönemeçten geçiyor. Amerikancı, neo-liberal ve muhafazakâr bir iktidar (siz buna belli rezervlerle İslamcı da diyebilirsiniz), bu ülkenin kadim sorunlarından birine ilişkin kapsamı bilinmeyen, içeriği resmen açıklanmayan bir “açılım” projesini ortaya atıyor ve bu politik hamleye sosyalist solun bazı sektörleri -utangaç biçimde de olsa- büyük bir destek veriyor.

Pages