225 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazartesi, 14 Aralık 2009 09:30
İlker Belek

“Yazar ulusal hareketen komünist tavır almasını bekliyor. bilmeliki bu eşyanın tabiatına aykırı.asıl kendi rolününe bakmalı işçi sınıfı devrimci rolünü oynamadıkça bahsettiği kürt sorununda emekçi çözümü hayaldır bunda ısrar etmek ipe un sermektir. daha önemli olanı kürt halkına karşı devrimci görevlere sırt çevirmek için dayanak olarak kullanmak.”

Çarşamba, 02 Aralık 2009 09:30
Nihat Behram

Mantar zehirlenmesinden daha tehlikelidir. Midye, balık gibi yiyecek zehirlenmelerinden de. Hatta gıda zehirlenmelerinin en tehlikelisi ‘manevi gıda’ diye sunulan egemen güçlerin propagandasını ‘yemek’le ortaya çıkar. Herhangi bir yiyecekten zehirlenen, mide bulantısı, kusma, ishal, titreme, adele kasılması gibi belirtileri başlar başlamaz, soluğu doktorda alır.

Perşembe, 10 Aralık 2009 10:17
Gamze Erbil

Jakobenizm bugün “utanç verici bir şey” olarak bütün liberal ukalaların dilinde. Burjuvazinin devrim düşmanlığı, kitlelere yönelik düşmanlığı, sokakta yapılan tarihin gücüne ve azametine düşmanlığı tek bir öfke ve korku çığlığında yoğunlaşıyor –Jakobenizm! Biz, komünizmin dünya ordusu, Jakobenizmle tarihsel hesabımızı çok önce gördük. (…)

Cuma, 04 Aralık 2009 09:30
Kaan Arslanoğlu

Sanat Cephesi dergimiz bugün (4 Aralık) gazete satış büfelerinde olacak. İstanbul dışı için belki Cumartesi günü.

Birkaç gün önce dergiyle ilgili haberleri internetten yoklarken başka bir Sanat Cephesi dergisiyle karşılaştım. Az önce bir arkadaş da bu ikinci Sanat Cephesi’ni kitapçıda gördüğünü haber verdi. Başka bir arkadaş da satın aldığını!

Cuma, 04 Aralık 2009 09:30
Merdan Yanardağ

Son birkaç yıldır darbe tartışmaları ve Ergenekon davası, ardından üst üste gelen Kürt, Alevi ve Ermeni açılımları, “milli irade” kavramı ile ifade edilen çarpık iktidar anlayışı, entellektüel ortamda esen liberal rüzgar ve bütün bu olup bitenlerin ortasında solun durumu, “demokrasi” kavramının hem teorisi hem de ima ettiği pratiği hakkında bir kez daha düşünmemizi zorunlu kılıyor.

Cuma, 25 Aralık 2009 09:30
Mustafa Kemal Erdemol

Çok açıkca dile getirilmemekle beraber, batıda, özellikle medya aracılığıyla dolaylı olarak hissettirilen “Yükselen İslam Korkusu”, bu yıl Noel’in daha bir dini hava içinde kutlanmasına yol açtı sanki. İngiliz televizyonlarında her Noel’de gösterilen programların süresinin bu Noel’de uzatılması bir ipucu olarak kabul edilebilir pekala.

Pazar, 27 Aralık 2009 09:30
Mesut Odman

Böyle bir yazıyı aklıma getiren, burada Cuma günleri okuduğumuz dostlarımızdan Mustafa Kemal Erdemol’un bu haftaki yazısıdır. En başta bunu belirtmiş olayım.

Okuyanlar, hatırlayacaklardır. Okumamış olanlar için de hemen bulup okuma kolaylığı var. Ama benim yazmamı kışkırtan satırları buraya aktarmak hem usuldendir hem de okurlar için ek bir kolaylık olacak:

Perşembe, 17 Aralık 2009 10:00
Yiğit Günay

DÜNYA SOLA DÖNÜYOR – KÜBA ve LATİN AMERİKA yazıları

Pazar, 13 Aralık 2009 09:30
Mesut Odman

Bu kapatma kararının, kuşkusuz en önemli değil, ama hemen ve kolayca söylenebilecek özelliklerinden biri, beklenmekte oluşuydu herhalde.

Cumartesi, 05 Aralık 2009 09:30
Ali Cenk Gedik

KENTİN SESİ-İZMİR Yazıları

İzmir faşizmin başkenti olsa çok sevinecekler.

Hatay caddesinde DTP konvoyuna yönelik linç girişiminin önemli bir sonucu budur.

İktidar cephesinin hala şiddetle zonklayan büyük bir kuyruk acısı var bu şehirde.

Salı, 22 Aralık 2009 09:30
Orhan Aydın

Alacakaranlıktı.

Ölüm sessizliği demek mi doğru, yoksa katillerine yenik düşmüş bir ülkenin iniltili çığlığı mı?

Ama havada, kan-kin -nefret ve düşmanlık kokusu gizliydi.

Kültür Bakanlığı’nın en üst katındaki yemek salonunda, iki dostumun yardımıyla çıktım masanın üstüne.

Cuma, 04 Aralık 2009 09:30
Yurdakul Er

Önceki gün yine akıl açıcı bir yazısında, Aydemir Güler, “kontrolsüz güç” sendromlarına dikkat çekti. Buradan hareketle ve sanat pratikleri üzerine, özellikle de Sanat Cephesi’nin yeni dönemi üzerine söylenebilecek şeyler var.

Salı, 22 Aralık 2009 09:30
Belma Nur Kartal

KENTİN SESİ - SAMSUN Yazıları

Perşembe, 17 Aralık 2009 23:47
Merdan Yanardağ

Kürt sorununu gerici yoldan çözmeye çalışan, başka bir anlatımla Türkiye'nin bir "Ilımlı İslam Cumhuriyeti" yönünde dönüştürülmesi projesinin önünü, (bölgesel bağlamının yanı sıra) ülkedeki en önemli muhalefet potansiyellerinden birini oluşturan Kürt hareketini yedekleyerek açmayı hedefleyen Amerikancı ve Barzanici stratejik planlama, daha yolun başında çökmüş görünüyor.

Cuma, 18 Aralık 2009 09:35
Kaan Arslanoğlu

Televizyonda bir vatandaş “açılımla” ilgili şunları söylüyor: “Hangi hakları yok ki, daha ne istiyorlar?” Kürt göstericileri kast ediyor. Türkiye’de işbirlikçi kesimler zaten bağımsız hareket edemiyor. Kendi başına tutum alanların büyük çoğunluğu da böyle düşünüyor. Sonra iki büyük sorunun, dincilik ve milliyetçiliğin kolay çözümünü bekliyoruz.

Pages