17 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazartesi, 06 Temmuz 2009 10:30
İlker Belek

İktidar sınıfa dayanır, sınıfı temsil eder, sınıfın çıkarlarını gerçekleştirir. Sivil (parlamento) ve askeri (ordu) olmak üzere iki kurumsal ayak üzerine oturur.

Her düzen, askeri yöntemlerle kurulmuş bir sosyoekonomik formasyonda ifadesini bulur. Sınıflı toplumlarda siyasetin vazgeçilmez bir kurumu da ordudur.

Cuma, 10 Temmuz 2009 10:30
Kaan Arslanoğlu

Geçmişte toplumcu gerçekçiliğe sert eleştirilerim olmuştu. TKP'ye katıldım diye görüşlerimi değiştirmedim. Zaten böyle bir şey istenmedi benden.

Cuma, 24 Temmuz 2009 10:30
Yurdakul Er

Bu işlerde öncelik olmuyor. Olamıyor. Hepsi üst üste biniyor. Yükler veya fırsatlar arasında bir öncelik sıralaması yapamıyoruz.

Çarşamba, 29 Temmuz 2009 10:48
Aydemir Güler

Oyun bitti. Solun başkalarının arkasına saklanmasının, başkalarının rüzgarına yelken açmasının, dalgaların üstünde sıranın kendisine gelmesini beklemesinin, aynı ezberlerle hayatını sürdürmesinin zamanı doldu.

Bütün bunlar geçmişte oldu.

Cuma, 24 Temmuz 2009 10:30
Merdan Yanardağ

Taraf gazetesi son günlerde “eski solcu” etiketine sahip bazı isimlerle seri söyleşiler yapıyor.

Pazartesi, 27 Temmuz 2009 10:49
Kemal Okuyan

Nâmık Kemal’in Vatan Yahut Silistre’sini okuyan bir liberalin tüylerinin diken diken olduğundan kuşku duymamak gerekiyor. İlkokul müsamerelerine konu olmasından, zamanla suyunun çıkarılmasından, kötü taklitlerinin etrafa saçılmasından ve bizzat kendisinin naifliğinden değil elbette...

Vatan kavramıdır onları rahatsız eden...

Cumartesi, 04 Temmuz 2009 10:32
Çağrı Kınıkoğlu

Bir şair ile tanışmanın en güzel yolu herhalde öncelikle şiiri ile tanışmaktır.

Kemal Özer ile ilk tanışmam böyle bir tanışmaydı. 1990'ların sonlarına doğru... (Geç bir tanışıklık mı, yoksa erken mi, orası tartışılır!)

Pazartesi, 20 Temmuz 2009 10:30
İlker Belek

Türkiye'de sağlık sistemiyle birlikte hastaneler de yapısal bir değişim geçiriyor. Bu değişim önemli derecede finansman yöntemiyle ilişkili.

Çarşamba, 15 Temmuz 2009 10:30
Aydemir Güler

Bakmayın faşist tosuncukların Vakit gazetesi ve BBP Genel Merkezi dışında pek kimseden yüz bulamamalarına. Hele, büyük basın bu anti-demokratik davranışı yerden yere vurdu gibi gösteren bir ayna var ya ona kanmamaya dikkat edin.

Pazar, 12 Temmuz 2009 11:12
Aydemir Güler

20 Ocak’ın üstünden altı ay geçmedi daha. Görev devir tesliminden sonra, hiç uzun sayılamayacak bir sürede ABD’nin yeni devlet başkanının üçlediğini söyleyebiliriz.
Bir: İran. İki: Honduras. Üç: Çin.

Perşembe, 02 Temmuz 2009 12:17
Yiğit Günay

DÜNYA SOLA DÖNÜYOR - KÜBA ve LATİN AMERİKA yazıları

Pazar, 19 Temmuz 2009 10:30
Korkut Boratav

Geleneksel Latin Amerika darbelerinden biri 28 Haziran’da Honduras’ta gerçekleşti. Bu coğrafyada ABD’nin “darbeci sicili” malûmdur. Birkaç yıl önce Venezuela’da Chavez’e karşı yapılan (ve halkın direnmesi sayesinde fiyaskoyla sonuçlanan) darbe girişiminin de George W. Bush tarafından açıkça ve derhal desteklenmiş olduğunu hatırlıyoruz.

Perşembe, 16 Temmuz 2009 10:52
Kemal Okuyan

Bu yazı Salı günü için düşünülmüştü, tereddüt ettim. Kararsızlık uzun sürünce soL okurlarının pek yakından bildiği yazı düzensizliğime bir yenisini eklemiş oldum (“şu günler yazar” ibaresinin sanıyorum kaldırılması gerekiyor, “canı istediğinde yazar” okurun kafasında şekillenen yargı olsa gerek, oysa “elinden geldiğince yazmaya çalışıyor”um).

Cuma, 31 Temmuz 2009 10:30
Merdan Yanardağ

Amerikancı AKP iktidarının devletin tümünü ele geçirme operasyonunda yeni bir etapla karşı karşıyayız. Daha önce çeşitli yazılarımda da işaret ettiğim gibi, fetihçi bir anlayışla yürütülen bu operasyonda sıranın genel olarak yargı erkine, daha dar planda da yüksek yargı organlarına gelmesi kaçınılmazdı.

Cuma, 03 Temmuz 2009 10:30
Yurdakul Er

Baktığımız açıyı abartarak, yani muhtemel sakıncaların altını önceden çizmiş sayılarak, söyleyebiliriz: Başka etkenler elbette vardı, ama asıl bilgisayar sistemlerindeki sıçramalı gelişmelerdir, hem de daha yolun başında sayıldıkları bir dönemde, 1989, reel sosyalizmi gömüveren. "Dijital hoppalık" epeydir reel kapitalizmdeki rejim değişiklikleri için de hizmete sürülüyor. Peki.

Pages