240 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cuma, 18 Nisan 2008 13:45
Rıfat Okçabol

alnız eğitim tarihi açısından değil, Cumhuriyet tarihi açısından da 17 Nisan, 1940 yılında 3803 sayılı yasanın çıkarılıp Köy Enstitülerinin kurulduğu önemli bir gündür. Köy Enstitülerini ve dolayısıyla 17 Nisan'ı önemli kılan, açıldığı dönemin ülke ve dünya koşulları, açılış amacı, neler yaptığı, neden kapatıldığı ve bugünümüze yansıyan etkileri nedeniyledir.

Cuma, 07 Mart 2008 13:45
Rıfat Okçabol

31 Mart, Sultan Abdülhamit'in tahttan indirilmesiyle sonuçlanan, yabancı kışkırtmalarla başlayan gerici ve adliyelik bir vakanın (olayın) 1908'de başladığı bir gün. 3 Mart ise 1924 yılına ait bir gün!

Cuma, 25 Nisan 2008 13:45
Rıfat Okçabol

Osmanlının Maarif Nezareti, Cumhuriyet döneminde önce Maarif Vekâleti, sonra Eğitim Bakanlığı, Hasan Ali Yücel'in bakanlığı (1938-1966) zamanında da Milli Eğitim Bakanlığı adını almıştır. Milli sıfatını taşıyan ilk bakan Yücel, son bakan ise Hüseyin Çelik'tir. Bu iki bakanın yaptıklarının karşılaştırılması, bir bakıma son 60 yıldaki dönüşümü yansıtmaktadır. 

Cuma, 04 Nisan 2008 13:45
Rıfat Okçabol

Türkiye'de yaygın olarak dile getirilen "Hafıza-i beşer nisyan ile maluldür" deyişi, deneyim birikimini yansıtıyor. Aşağı yukarı "insan hafızası (belleği) unutma illetine sahiptir; insan hafızasının eksikliği unutkanlığıdır; insan hafızası unutkandır" anlamında kullanılıyor. Mart ayında yaşanan olaylar hafızamızın bu halini iyice su yüzüne çıkardı.

Cuma, 28 Mart 2008 13:45
Rıfat Okçabol

Liberaller özgürlükten yana ya, Elif Şafak ve Orhan Pamuk ifade vermek için mahkemeye çağrıldıklarında (biraz da haklı olarak) ortalığı velveleye vermişlerdi. Hatta AB Komisyonu üyeleri de olaya müdahil olmuştu: "Böyle demokrasi olmaz" demeye getirmişlerdi.

Cuma, 21 Mart 2008 13:45
Rıfat Okçabol

Parti kapatılması bir demokrasi ayıbı; halk, partileri seçimlerde vereceği oyla cezalandırır. Tamam da, Nasrettin Hoca'nın "Hırsızın hiç mi suçu yok?" sorusu gibi (en azından bazı) partilerin, Refah Partisinin (RP), Fazilet Partisinin ve bunların uzantısı olan AKP'nin hiç mi suçu yok? Bu partiler, demokratik, laik ve hukukun üstünlüğüne inanan partiler mi?

Cuma, 14 Mart 2008 13:45
Rıfat Okçabol

Çocuklarımızı, laik, demokratik ve sosyal hukuk devletine özgü gerekli bilgilerle donanmış bireyler olarak yetiştirmeden, onların özgür bireyler olmalarını sağlamadan imam hatip okullarında onlara hadisleri, tefsiri ve kelamı öğretiyoruz. Kur'an kursları ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinde, başka inançlar yokmuşçasına yalnız tek inancı dayatıyoruz.

Cuma, 04 Ocak 2008 13:30
Rıfat Okçabol

Yeni yılı coşkuyla ve törenlerle karşılamak geçmiş yıllardan bizlere kalan bir miras. İnsanlar yeni yıla umutla girmek istiyor, geçip giden yıldaki düş kırıklıklarını yeniden yaşamak istemiyor. Yeni yılı o kadar coşkuyla karşılıyoruz ki, karşılayanların çoğu yetişkin olsa da, bir yıl daha yaşlanıp dünyada geçireceğimiz sürenin biraz daha kısalacak olmasına bile aldırmıyoruz.

Cuma, 18 Ocak 2008 13:30
Rıfat Okçabol

Ortalık liberallerden geçilmiyor. Bilgi birikimleri, genel kültürleri, yazma ve konuşma yetileri çoğumuza parmak ısırtacak cinsten olan kimi liberaller için AKP demokratın en demokratı, başka demokrat yok! Hatta bir tanesi, ezber bozmak için meclise girmek isteyen arkadaşına oy vermemiş olsa, demokrat bir parti olduğu için AKP’ye oy vereceğini açık açık yazıyor.

Pazar, 07 Aralık 2008 10:15
Korkut Boratav

Emperyalist sistemin metropolü, kendi krizini adım adım bizim buralara da taşıdı. Şimdi de bizlere, özellikle IMF aracılığıyla, akıl vermeye başladı.

Perşembe, 11 Aralık 2008 10:37
Özgür Şen

Türkiye solunda döneklik üzerine aslında az konuşuyoruz. Döneklere karşı yeterince ideolojik şiddet uygulayamıyoruz. Bu elbette Türkiye'deki solun verili gücüyle de yakından ilişkili. Daha güçlü bir solun varlığında döneklik bu kadar meşrulaşamazdı.

Salı, 09 Aralık 2008 10:20
Özgür Müftüoğlu

Başlarda krizin teğet geçeceğini iddia eden Erdoğan ve onun AKP'si kriz bodoslamadan Türkiye'yi vurunca "kriz küresel" diyerek krizin sorumluluğundan yan çizme telaşı içerisine girdi. AKP dışında pek çok çevrede de krizin Türkiye üzerine etkisinde AKP'nin sorumluluğunun ne düzeyde olduğu konusunda farklı düşünceler ortaya atılmaya başlandı.

Çarşamba, 03 Aralık 2008 10:36
Aydemir Güler

Sağlığın piyasaya, insanın cinayete teslim edildiği, sözün bittiği yerde...
Şeşen ailesinin derin acısını ve öfkesini paylaşarak...

Geçtiğimiz Cumartesinin, 29 Kasım 2008'in işçi sınıfı hareketi tarihinde önemli bir yere sahip olacağını söyleyebiliriz. Önemin içine hangi anlamı yükleyeceğimiz ise belli değildir.

Belli değildir, çünkü bu önümüzdeki dönemin konusudur.

Pazar, 14 Aralık 2008 10:10
Korkut Boratav

AKP hükümetinin kriz ortamını IMF'nin kanatları altında geçiştirmek istediği ortaya çıkmıştır. Daha önce bu köşede açıkladım: Kasım ayında IMF'ye sığınan Macaristan, Ukrayna ve Pakistan anlaşmalarının bir benzeri Türkiye için de geçerli olacaktır.

Çarşamba, 10 Aralık 2008 10:40
Aydemir Güler

Baykal açılımları sürüyor. Zihni Sinir adlı karikatür bandı hayatta mı?

Sosyal-demokrasinin tanımlayıcı özelliklerinin ne olduğu hakkında çok şey söylenebilir. Türkiye sosyal-demokrasisinin başat karakteri bellidir: Anti-komünizm.

1960'lardaki son doğumundan bu yana böyle. Zaten öncesinde bir sosyal-demokrasiden söz etmek kolay değil...

Pages