23 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cumartesi, 11 Kasım 2017 01:00
Aydemir Güler

Ekim Devriminin yüzüncü yılı doldu. Başka yerlerin yanı sıra, Devrimin kendi mekânında, Rusya’da, Sen Petersburg ve Moskova’da da yapılan törenlerle… tamamlandı.

Herkes kendi bayramını kutlar!

Böyle bir atasözü var mı, bilmiyorum. Ben duymadım. Ama olsa iyi olurmuş…

Cumartesi, 18 Kasım 2017 01:00
Aydemir Güler

Yapı Kredi Yayınlarının böyle bir şey yapmasına şaşıranlar oldu. Yıl gelmiş 2017’ye. Sen hâlâ kalkmışsın dizelerin içinde komünistlik ayıklıyorsun! Ne kadar da saçma…

Pazartesi, 13 Kasım 2017 08:15
Aydemir Güler

Ekim Devriminin yüzüncü yılı diye çok konuşulması sonuç olarak iyidir. Ama bazı konuşmalara polemik ve teşhirin eşlik etmesi de gerekmektedir. Bu yazı belirli bir adrese seslenmiyor, ama içinde kendisinden bir iz bulacak çok anti-Sovyet kesim olduğu doğrudur.

Cumartesi, 04 Kasım 2017 09:00
Aydemir Güler

Barzanistan referandumuna ulusların kendi kaderini tayin hakkı diye selam ve alkış gönderen solcular oldu. Şimdi bu devletimsi aşiretin içinde liderlik değişimi zorunlu hale gelince, bu kesimlerin ne dediğini izlemedim doğrusu. Muhtemelen Mesut başkanın sınıf karakterini, bu karakterden kararlı bir özgürlükçülük çıkmayacağını keşfedenler vardır.

Cumartesi, 14 Ekim 2017 08:15
Aydemir Güler

Geri dönüş yok. Tayyip Erdoğan bu bataklığı geçmek zorunda. Ancak yalnızca insan yutan bir çamur kuyusuyla değil yutulmamak için birbirinin sırtına tırmanmaya çalışan yol arkadaşlarını da aşmak zorunda. İşin daha acayip tarafı her birinin sırtında içi tıka basa dolu kasalar taşıyor olması. Film bitmek üzere, ama ağırlıklarından vazgeçmek akıllarına bile gelmiyor.

Pazartesi, 30 Ekim 2017 11:00
Aydemir Güler

Tarihsel önem dediğimiz öylesine bir laf değildir. Tarihsel öneme sahip olan Büyük Ekim Devrimi kendisine sırt çevirip de hâlâ solcu geçinenleri boşa düşürür. Başlıkta intikam dediğim de budur; bundan ibarettir. Ancak kimileri için, büyük entelektüel diye prezante edilme hazzının ellerinde patlaması yeterince acımasız bir intikamdır.

Pazartesi, 23 Ekim 2017 01:00
Aydemir Güler

Erdoğan, Gökçek, Amerikalılar, Almanlar, Fethullahçılar… Dava dediğimizin ucu bucağı yok ki!

Sarraf mahkemesinden kim hakkında ne çıkacak? Gökçek’in elindeki dosyalar ne? Kim cesaretini nereden alıyor?

Cumartesi, 21 Ekim 2017 01:15
Aydemir Güler

Neyi nasıl tartışacağız 1917’den yüz yıl sonra?

Lenin ve arkadaşlarının karar verip gerçekleştirdikleri tarihsel eylem darbecilikle eleştirildi önce. Arkasında örgütlü işçi sınıfının durduğu bir devrimi “savunmak” için dil mi dökeceğiz? Yepyeni bir düzen kurup onlarca yıl yaşatan Ekim Devrimi'nin dil dökülmesine ihtiyacı mı var?

Pazartesi, 16 Ekim 2017 09:45
Aydemir Güler

Aslında geçen ayki Alevi mitinginden sonra yazılmalıydı bu yazı. Ama durumun vahametini kendiliğinden anlayacaklara biraz zaman da bırakılmalıydı. Öte yandan anlamayacak olana uzatılacak elin de boşa gideceği açıktı…

Pazartesi, 18 Eylül 2017 11:15
Aydemir Güler

Türkiye’nin en eski partisi TKP 10 Eylül itibariyle 97 yılı geride bıraktı. Çeşitli kentlerde salon toplantılarıyla, yeni bina açılışlarıyla doğum günümüz yeni bir çağrıya vesile oldu.

Vesile değişir. Çağrımız karşılık bulana, karşılığı örgütlenene kadar sürer.

Konumuz Türkiye’de yeni bir sola ihtiyaç duyuluyor olmasıdır.

Çarşamba, 12 Temmuz 2017 01:30
Aydemir Güler

Üstünden bir yıl geçtiğine göre adını koymanın zamanı da çoktan gelip geçmiş olmalıdır. Konumuz 15 Temmuz’dur…

Pazartesi, 31 Temmuz 2017 08:45
Aydemir Güler

Türkiye ilericilerinin AKP karşısında kendilerini güçsüz hissetmeleri ciddi sorun. Bu hissiyattan çıkabilecek seçenekler bellidir.

Cumartesi, 29 Temmuz 2017 08:00
Aydemir Güler

Türkiye baştan aşağı değişecek…

“Yine mi devrimci retorik” diyecek olanlar için açarak söyleyeyim: Kısa süre içinde önüne geçilemez bir değişimin kapısı açılacak. Ardına kadar mı, turnikeli sınırlı geçiş için mi, o mücadelenin konusu.

Cumartesi, 08 Temmuz 2017 09:30
Aydemir Güler

Eski ve çözülemeyen demeliyim… Eskiden beri çözülemediği için diş ağrısına dönen bu problematik solun kendi dışındaki “ileri” süreçlerle ilişkisini konu alır. Solun tarihinde bu açıdan tipik dönem TKP’nin Şefik Hüsnü liderliğindeki yıllarıdır. Doktor Şefik Hüsnü ömrünü tarihsel olarak ilerici rol oynayan Cumhuriyet rejimi ile mesafe ayarı yapmaya çalışarak geçirdi.

Çarşamba, 28 Haziran 2017 01:00
Aydemir Güler

Çürüme, kapitalizmin tarihsel ilerleme ile bağının kırıldığı emperyalist çağın özelliklerinden biridir. Ancak bu tür tarihsel takvimlendirmelerde kural bölmelerin birbirinin içine geçişmesi oluyor. Kapitalizm insanın insanı sömürmesi olgusunu görülmemiş biçimde örten karakteristikleri ve bunlara eşlik eden ideolojik gericiliğiyle birlikte çürümeye çoktan başlamıştır aslında.

Pages