63 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Çarşamba, 14 Aralık 2016 09:00
Aydemir Güler

Krizin en istenen türü tek boyutlu olandır. Tabii kriz zorunluysa. Ki zorunludur.

Dünyanın bu halinde krizsiz yaşamak hayli ilginç bir hayal sayılır. Ama Ortadoğu’da bir yerlerdeyseniz böyle hayal gören hakikaten tedaviye muhtaçtır. Hele hele, sözü edilen yer Türkiye olursa, geçiniz, unutunuz.

Cumartesi, 31 Aralık 2016 01:15
Aydemir Güler

Laik kesimlerin gericileşen toplumla sorunu var. Bu sorunun tarifi laikliğin de sınıfsal olduğunu sergiliyor. Her bir ayrı sınıf ve sınıf ideolojisi sorunun farklı algılanmasını, tanımlanmasını beraberinde getirir.

Cumartesi, 03 Aralık 2016 08:15
Aydemir Güler

“Türkiye bu haldeyken ne sosyalizmi” diye kızmakta olanların, aslında resmi muhalefet partilerinden daha fazla yapacak şeyleri olabilirdi. Sosyalizmi gerçekçi bulmayanların ille Kılıçdaroğlu’na fit olmaları gerekmez. Sosyalizmi gerçekçi bulmayanların devrimci olabildiği, hatta Türkiye’de, sosyalizmi hedefleyenlere göre mangalda kül bırakmadıkları dönemler pekâlâ olmuştur. 

Çarşamba, 28 Aralık 2016 10:30
Aydemir Güler

AKP’nin yolculuğunun bir yere kadarı için bugünden bakarak neredeyse “bir tarihsel kaçınılmazlıktı” bile diyebiliriz. Bir noktadan sonrası ise sürdürülmesi olanaksız bir zırvalıktan ibarettir. Bir yere kadar zorunluluk, sonrası saçmalık.

Cumartesi, 24 Aralık 2016 08:30
Aydemir Güler

Cuma günü saat 18.00’e az kala soL portalın son 11 haberinden dördü CHP ile ilgiliydi. Birinde Kılıçdaroğlu kendilerinin de ülkücü olduğunu söylüyordu. Bir diğerinde yine Kılıçdaroğlu memleketin meselesini AKP’nin yönetememesi olarak tarif ediyordu.

Çarşamba, 21 Aralık 2016 08:00
Aydemir Güler

Beterin beteri vardır ve medya uzun zamandır bu sözü her yeni büyük olayda yeniden kanıtlamaktadır. Kuşkusuz “haber” dediğiniz nötr değildir ve olayın haberleştirilmesi nötr olarak “aktarmaya” indirgenemez. Dolayısıyla objektif habercilik kavramını kutsal bir mertebeye taşımak çok yanlıştır.

Çarşamba, 02 Kasım 2016 01:15
Aydemir Güler

Yaz saati uygulamasının hatırladığım eski bir uygulamasında, o zamanlar adı henüz İstanbul Sinema Günleri’ydi, seansı şaşırmıştık. Yalnız değildim, bayağı kalabalıktık. Şimdilerde bayağı partizanca randevularda devam ediyor şaşırmışlığımız… Biz böyleyken millet ne yapsın?

Cumartesi, 26 Kasım 2016 01:30
Aydemir Güler

Önceki gece Maltepe Nâzım Hikmet Kültür Merkezinde bir söyleşideydim. Amerikan seçimleriyle başlayan gecenin sonu, tam da olması gerektiği gibi solda yapılanlara, yapılması gerekenlere geldi. Böylesi gerekir, çünkü ister Trump’la ister memleketin beklenen kriziyle ilgili olsun, karşı yakanın iç fırtınalarını tartışmak ile bizim ne yapacağımız hakkında konuşmak bir bütün olmalıdır.

Çarşamba, 16 Kasım 2016 08:45
Aydemir Güler

Şu Birinci Cumhuriyetin çöküşünü yeterince tartışmış olabilir miyiz?

Pazar, 06 Kasım 2016 08:30
Aydemir Güler

György Lukács Büyük Ekim Devrimi'nin coşkusunun yüksek olduğu yıllarda tarihsel maddeciliğin “teorik olarak bile, ön koşul olarak proleter devrimin evrensel güncelliğini” içerdiğini yazıyordu. Kitabının, bu yazının başlığıyla aynı olan adında bir de “Lenin’in Düşüncesi” eki vardı.

Çarşamba, 19 Ekim 2016 01:00
Aydemir Güler

Dolsa ne olur dolmasa ne olur, demiş başbakan. Bu, içindekilerin ayrıştırılamaz olduğu bir paket. Hepsi bir bütün.

Çarşamba, 26 Ekim 2016 01:15
Aydemir Güler

Türkiye’de farklı dünya görüşleri, ideolojiler, siyasi yaklaşımlar, programlar hep tartışılıyor. Tartışma fakiri bir ülke olduğumuz söylenebilir mi? Zannetmiyorum… Tamam; bazı Türk işi argümanlar olabiliyor ki, felsefi damarları daha köklü, entelektüel ilgi ortalaması daha yüksek, gazete okurluğu daha yaygın toplumlarda sahibine güler geçilir muhtemelen.

Çarşamba, 12 Ekim 2016 01:00
Aydemir Güler

Dün Orhan Aydın yaşadığımız sendromun öyküsünü yazdı

İhbarcılık sendromu, insanlığın en berbat hallerinden biri. Ama olay 21. yüzyıl dünyasını karakterize eden insani çöküşle açıklanıp bitecek gibi değil.

Cumartesi, 22 Ekim 2016 08:45
Aydemir Güler

Madem ki dün gece yarısını geçtikten sonra soL portala “Marksist ressam Mustafa Okan Adana NHKM’de anıldı” başlıklı bir haber girildi, benim de bu sabah konuyu biraz açmam anlamlı olacak. Mustafa’nın ölümünü bir yaz günü öğrendiğimde yazma vesilesi ve cesareti bulamadığım notları şimdi aktaracağım.

Çarşamba, 07 Eylül 2016 08:00
Aydemir Güler

6-7 Eylül’ün acılı insanlarına

Pages