37 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Çarşamba, 29 Aralık 2010 10:14
Aydemir Güler

Türkiye'de olan, en özet haliyle Birinci Cumhuriyetin yıkılmasıdır.

Çarşamba, 15 Aralık 2010 10:30
Aydemir Güler

Şu “İslamcılar eskiden solcuların yaptığı gibi örgütleniyorlar, bizim yapmamız gerekeni yapıyorlar” efsanesi, sanırım, 1990'larda yükselmişti. Efsane derken, Türkiye toplumunda ve siyasetinde 1970'lerin solunda unutulan halk örgütlenmesinin bu kez tarikat tabanlı bir versiyonunun yükseldiğini görmezden gelmeyi savunmuyorum.

Çarşamba, 22 Aralık 2010 10:00
Aydemir Güler

Kürt siyasetçilerinden ne zaman Kürt diliyle ilgili bir ses gelse burjuva siyaseti kaynamaya başlıyor. Yine öyle oldu. Türkiye'de düzenin her türden “Kürt sorunu reformcusu”, “tek dil tek vatan” denkliği konusunda muazzam bir akıl berraklığına sahip anlaşılan. Çok dillilik önüne geçilemeyecek bir bölünme nedeni, farklı bir dili konuşmak kabul edilemez bir bölücülük sayılıyor.

Çarşamba, 10 Kasım 2010 10:36
Aydemir Güler

AKP'li yıllar bir kriz manipülasyonuyla başladı. 2001 krizini Türkiye'de siyasal yapıyı köklü bir değişime sokmak için değerlendirmek, ünlü Amerikan pragmatizmine bağlanabilir. Eksik olur. Bir de günümüzde dünyayı saran muazzam mali fonlar hesaba katılmalıdır.

Çarşamba, 24 Kasım 2010 09:30
Aydemir Güler

Solun, sadece Türkiye'de değil, daha geniş bir ölçekte işbirliği veya cephe kavramına gölge düşüren bir pratiği olduğunu saptamak gerekir. Birçok örnekte cephe çağrı ve deneyimleri, ayıp örtme anlamına gelmiştir.

Çarşamba, 03 Kasım 2010 10:59
Aydemir Güler

Türkiye gibi siyasetin hayli hareketli olduğu bir ülkede güncel gelişmeleri izleyebilmek ve analiz edebilmek için, genel gidişi veya dönemsel doğrultuyu önceden yakalamak gerekir. Elde böyle bir model yoksa, her saat başka bir mesajla karşılaşıp ambale olabilirsiniz.

Çarşamba, 27 Ekim 2010 11:41
Aydemir Güler

Biliyorsunuz, Ömer Laçiner geçenlerde, böyle bir sosyalizmin parçası olamayacaklarını ilan etmişti. Geçen akşam bir televizyon kanalında Birikim dergisinin sosyalistlikten feragatı tartışılırken solun yelpazesini yansıtan bir bileşim oluştu.

Çarşamba, 13 Ekim 2010 10:40
Aydemir Güler

Yıllardır AKP'ye dönük politikalarda temel hata, bu partinin, mevcut durumun yerine yeni bir statüko geçirmek istediği zannına dayandı. Oysa AKP tipi gerici yükselişin, vardığında “bu iş tamam, duralım” diyeceği bir statüko yoktur. Bunların doğaları gereği frenleri çalışmaz.

Çarşamba, 06 Ekim 2010 10:30
Aydemir Güler

Birkaç yıl önce az kalsın, Urfa'da Balıklı Göl’ün bitişiğine bir gericilik abidesi dikiliyordu. Yan yana cami, kilise, havra inşaatı içeren bir kompleks. “Buluşuyoruz” ya hani!

Tarih, devasa büyüklükte planlanan bu sakalete izin vermedi. Proje, hafriyat sırasında gün ışığına çıkan mozaiklere takıldı. Gericilik abidesi yerini arkeolojik kazı alanına bıraktı.

Çarşamba, 29 Eylül 2010 10:15
Aydemir Güler

Yıllardır AKP'nin tökezlemesi beklenirdi. Tersine 2010 sonbaharında da AKP'ye ayak sürüyen iki muhalefet partisi kırıldı. CHP, II. Cumhuriyet'te majestelerinin partisi olmak üzere teslim bayrağını çekti. Biraz da, CHP'nin bu kararı nedeniyle MHP inada devam ediyor.

Çarşamba, 08 Eylül 2010 11:00
Aydemir Güler

Referandum yaz mevsiminin bizim coğrafyamızın kaderi gereği rehavete kurban gitmesini önledi. Solun bu aralar en son ihtiyaç duyacağı şey rehavettir.

Çarşamba, 22 Eylül 2010 11:44
Aydemir Güler

İşimizin zor olduğunu kabul ediyorum. 12 Eylül 2010'dan otuz yıl sonra rejimin kendisini takviye etme olanağını yakaladığını söyleyebiliyoruz. Bunu sayı saymasını bilen herkes söyleyebilir.

Sonuç olarak şu an itibariyle sağ tarafında çöküşe geçip tava gelen, sol tarafında ise üç aydır, sadece dev aynası karşısında ayağa kalkabilen iki muhalefet partisi var, yüzde 58'in karşısında.

Çarşamba, 11 Ağustos 2010 11:20
Aydemir Güler

Anayasa değişikliklerinin içeriği soldan bakıldığında olumlanacak bir ilerlemeyi temsil etmiyor. Ancak bundan ziyade, değişikliklerin içeriğine değil AKP'nin referandum adımına bakılması gerekir.

Çarşamba, 25 Ağustos 2010 10:30
Aydemir Güler

“Müzakere sürecinin başlaması için güven verici beyanlara ve adımların atılmasına ihtiyaç duyulmaktadır.

Çarşamba, 28 Temmuz 2010 10:30
Aydemir Güler

Kürt sorunu demeye devam ediyoruz gerçi, ama artık bu ifade olup bitenleri yansıtmak açısından son derece yetersiz kalıyor. Bu, bizim yoksul Kürt halkımızın, ülkemiz halkının ve emekçi sınıflarımızın büyük bir parçası olan Kürtlerin “sorunu” değil. Türkiye'de başka bir süreç yaşanıyor. Bu başka sürecin önüne bir set örmeksizin Kürt sorununa geri dönmemiz mümkün olmayacak.

Pages