112 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cuma, 16 Aralık 2011 11:29
Yurdakul Er

Bu yıl büyük yapıtının son cildi de çıkmıştı, herhalde görmüştür. Bir kitap delisi olduğu söylenirdi. Son yıllarında, geçirdiği bir kaza sonrasında, evinden çıkamaz olmuştu. Ama 1927 Frankfurt doğumlu bu güzel inadın son sağlıklı döneminde bir Türkiye gezisi ve konferansları olduğunu da biliyoruz.

Cuma, 23 Aralık 2011 09:30
Yurdakul Er

Fransa’nın "Ermeni Soykırımı"nı kendince yasalaştırması, bir yanıyla tam bir illüzyondur. Fransa’nın yaşlı kıtadaki ve dünya emperyalist sistemi içindeki yerine yönelik bir yanılsama: Paris, hiç öyle sandığı yerlerde değil. "Cirmi", sandığından çok daha küçük bir yer yakıyor. Berlin yoksa, Paris’in pek bir anlamı bulunmuyor.

Cuma, 25 Kasım 2011 09:30
Yurdakul Er

Her fırsatta, artık hangi Batı merkezinde duyup akıllarına sokmuşlarsa, "resmi tarihe" veryansın edenlerin, gözlerinin önündeki "gayrıresmi tarih" belgelerine ilgi göstereceğini bekleyecek değiliz. Ama olup bitenleri farklı değerlendirdiğimiz açıktır: Türkiye artık bir ölüm-kalım savaşı içindedir ve buradan ya sosyalizmle çıkılacak ya da Türkiye denilen bu yaralı şiir yarım kalacak.

Cuma, 04 Kasım 2011 09:30
Yurdakul Er

Her şey o kadar açık oynanıyor ve Libya ile bir kez daha yaşandığı gibi, öyle pervasızca rezillikler sahneleniyor ki, insan, "Görmemek olmaz!" diye düşünüyor. Sırada Suriye’ye dış müdahale, belki İran’a nükleer saldırı falan da var. Ama halklar oralı değil. Hele Türkiye’nin çoğunluk halkı...

Cuma, 14 Ekim 2011 10:30
Yurdakul Er

Bir taşra sıkıntısı bu: Uçurumdaki bir ülkenin halkı, hiç şaşırtıcı değil, hastalıklı bir istikrar takıntısı içinde öylece bekleşip duruyor. Olabilir. Olur. Türkiye’ye bakan, hemen görüyor zaten: Felaketimize doludizgin koşarken, bırakın orta sınıfları, sefaletin kucağındaki emekçi sınıflar bile bu istikrar deliliğinden nasiplenerek egemenlerin değirmenine su taşıyor. Bilerek ve isteyerek.

Cuma, 21 Ekim 2011 10:30
Yurdakul Er

... Ya da bitip gidecek. Zaten o yolda doludizgin ilerliyor.

Cuma, 28 Ekim 2011 10:30
Yurdakul Er

Demek böyle oluyormuş... Batı demokrasisinin getirdiği rejimin anlamı bu kadar basit ve acıymış: Libya lideri Kaddafi’nin Batı demokrasisine gerçekten yakışan infazı, son 20 yılda insanlığın bir türlü öğrenmeye yanaşmadığı bir gerçeğin altını çizdi. Emperyalizm, siz onunla anlaşsanız bile, sizi affetmiyor.

Cuma, 30 Eylül 2011 10:30
Yurdakul Er

Aradaki mesafenin ne kadar kısaldığının, hatta hiç kalmadığının farkında mısınız? Sosyalizmin olanaksızlığından, Türkiye’nin olanaksızlığına geçiş ve tersi, Türkiye’nin varlığını sürdürmesinin mümkün olmadığı inancıyla sosyalizmin zaten olmayacağı ("Biz göremeyiz ki, belki torunlarımız!") inancı arasında bir mesafe yok.

Sosyalizm yoksa, Türkiye de yok.

Cuma, 23 Eylül 2011 10:30
Yurdakul Er

Türkiye gericiliğinin ve ilericiliğinin, dünya gericiliği ve ilericiliği ile ortak yanları var. Türkçülük ve islamcılık başta olmak üzere, Türkiye’nin tüm gericileri, kökü dışarıda bir sürü olarak tanımlanabilir. Sermayenin inanılmaz olanaklarıyla donatılarak, halkı ve onun iyi çocuklarını katlederken de dışarıdan besleniyorlardı.

Cuma, 05 Ağustos 2011 10:30
Yurdakul Er

Bazı ekonomilerin küçüldüğü bir zamandan geçiyoruz. Krizin orta yerindeyiz. Egemen Türk cehaleti kendini avutmayı sürdürebilir, ama iş sanıldığından çok daha ciddi. Dünden bugüne ABD’deki Dow Jones ve Almanya’daki Dax endekslerinin tehlikeli düzeyde gerilediğini haber olarak okuduk. ABD ve AB zangır zangır titriyor.

Cuma, 12 Ağustos 2011 10:30
Yurdakul Er

Arada büyük bir fark görmek zorunda mıyız? Arap Baharı’ndaki kitleler ile bir süredir Londra’da ortalığı bir karıştıran gençler arasında büyük farklar görmek zorunda mıyız? Hem de sosyalizm adına?

Cuma, 19 Ağustos 2011 10:30
Yurdakul Er

"Bize bir şey olmaz!" ile "Bizde bir şey olmaz!" birbirinden tek bir harfle ayrılmıyor. Yani, ortalık yanarken, kendisine veya yakınlarına bir şey olmayacağını, her türlü sıkıntıdan bir biçimde azade olduğunu düşünen adamla, dünya yansa kendi halkında, ülkesinde, sınıfında çıt çıkmayacağına inanan adam arasında bir fark bulmak gerçekten zor. Zaten de yok.

Cuma, 26 Ağustos 2011 10:30
Yurdakul Er

Oraya gidiyoruz.

Sistemin mantığı bunu gerektiriyor.

Cuma, 22 Temmuz 2011 10:30
Yurdakul Er

Kimileri yarı şaka yarı ciddi tahtaya vurup "Valla verilecek sadakamız varmış, büyük tehlike atlattık" diyebilir. Pek de haksız olmaz. Solumuzun, Türkiye solunun, tarihindeki en ağır tasfiye fırtınasının tozlarını yeni yeni üzerimizden atıyoruz. Başımız dik bu karambolden çıkabildiğimizi söylemek durumundayız.

Ne demek istiyoruz?

Cuma, 01 Temmuz 2011 10:30
Yurdakul Er

Türkiye devrimcilerinin rahatça dost sayabileceği bir yazar, Bekir Coşkun, 29 Haziran 2011’de, gazetesi Cumhuriyet’te "Dik Duracaksın..." başlıklı bir köşe yazısı yazdı. Kendince sosyal demokratları anlatıyordu:

"Sosyal demokratsan...

İlkeli olacaksın...

Sapmaz...

Bükülmez...

Dimdik...

Pages