151 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cuma, 09 Aralık 2011 09:30
Yurdakul Er

İğneyi de çuvaldızı da kendimize batıralım. Karşı dünyanın iki besili yazıcısı, hiç farkında ve umurlarında olmadan, hepimize sıkı bir ders vermiş oldu.

Cuma, 23 Aralık 2011 09:30
Yurdakul Er

Fransa’nın "Ermeni Soykırımı"nı kendince yasalaştırması, bir yanıyla tam bir illüzyondur. Fransa’nın yaşlı kıtadaki ve dünya emperyalist sistemi içindeki yerine yönelik bir yanılsama: Paris, hiç öyle sandığı yerlerde değil. "Cirmi", sandığından çok daha küçük bir yer yakıyor. Berlin yoksa, Paris’in pek bir anlamı bulunmuyor.

Cuma, 16 Aralık 2011 11:29
Yurdakul Er

Bu yıl büyük yapıtının son cildi de çıkmıştı, herhalde görmüştür. Bir kitap delisi olduğu söylenirdi. Son yıllarında, geçirdiği bir kaza sonrasında, evinden çıkamaz olmuştu. Ama 1927 Frankfurt doğumlu bu güzel inadın son sağlıklı döneminde bir Türkiye gezisi ve konferansları olduğunu da biliyoruz.

Cuma, 02 Aralık 2011 09:30
Yurdakul Er

Bu iddialı bir başlık. Kabul. "Demokrasi faşizmi içerir ve tersi, faşizm de demokrasiyi içerir" demekle yetinebilirdik. Açıklamak kolay değil. Tamam.
Mutlaka eklemek gerek: Neden?

Cuma, 25 Kasım 2011 09:30
Yurdakul Er

Her fırsatta, artık hangi Batı merkezinde duyup akıllarına sokmuşlarsa, "resmi tarihe" veryansın edenlerin, gözlerinin önündeki "gayrıresmi tarih" belgelerine ilgi göstereceğini bekleyecek değiliz. Ama olup bitenleri farklı değerlendirdiğimiz açıktır: Türkiye artık bir ölüm-kalım savaşı içindedir ve buradan ya sosyalizmle çıkılacak ya da Türkiye denilen bu yaralı şiir yarım kalacak.

Cuma, 18 Kasım 2011 09:30
Yurdakul Er

Cümle uzun, ama soru basit aslında: Eğer iki ülkede, sosyalizme karşı açılan savaşın, Soğuk Savaş, iki cephe ülkesinde, Avrupa’yı bir dönem ayağa kaldıran NATO gizli orduları başarıyla geçiştirilmiş ve meşhur "Gladio"nun üzerine rahatça beton dökülmüşse, bunun sonsuza dek öyle kalacağına bir garanti verilebilir miydi?

Verilemezdi.

Cuma, 11 Kasım 2011 09:30
Yurdakul Er

Gerçi eski solun unuttuğu ve unutturduğunu, eh adamların başarısız kaldığını da iddia edecek değiliz ya, hatırlatmış oluyoruz belki yine ama, olsun: Emperyalizm için iyi olan, bizim için kötüdür. Tabii tersi daha doğru ve sadece sosyalist iktidara kilitlenmiş solcular için bir anlam taşıyor: Bizim için iyi olan, emperyalizm için kötüdür.

Cuma, 21 Ekim 2011 10:30
Yurdakul Er

... Ya da bitip gidecek. Zaten o yolda doludizgin ilerliyor.

Cuma, 14 Ekim 2011 10:30
Yurdakul Er

Bir taşra sıkıntısı bu: Uçurumdaki bir ülkenin halkı, hiç şaşırtıcı değil, hastalıklı bir istikrar takıntısı içinde öylece bekleşip duruyor. Olabilir. Olur. Türkiye’ye bakan, hemen görüyor zaten: Felaketimize doludizgin koşarken, bırakın orta sınıfları, sefaletin kucağındaki emekçi sınıflar bile bu istikrar deliliğinden nasiplenerek egemenlerin değirmenine su taşıyor. Bilerek ve isteyerek.

Cuma, 28 Ekim 2011 10:30
Yurdakul Er

Demek böyle oluyormuş... Batı demokrasisinin getirdiği rejimin anlamı bu kadar basit ve acıymış: Libya lideri Kaddafi’nin Batı demokrasisine gerçekten yakışan infazı, son 20 yılda insanlığın bir türlü öğrenmeye yanaşmadığı bir gerçeğin altını çizdi. Emperyalizm, siz onunla anlaşsanız bile, sizi affetmiyor.

Cuma, 07 Ekim 2011 10:30
Yurdakul Er

Sordular mı?

Cuma, 30 Eylül 2011 10:30
Yurdakul Er

Aradaki mesafenin ne kadar kısaldığının, hatta hiç kalmadığının farkında mısınız? Sosyalizmin olanaksızlığından, Türkiye’nin olanaksızlığına geçiş ve tersi, Türkiye’nin varlığını sürdürmesinin mümkün olmadığı inancıyla sosyalizmin zaten olmayacağı ("Biz göremeyiz ki, belki torunlarımız!") inancı arasında bir mesafe yok.

Sosyalizm yoksa, Türkiye de yok.

Cuma, 09 Eylül 2011 10:46
Yurdakul Er

Sözü Amberin Zaman ile açıp bir yere geleceğiz, ama önce incilerinin arkasında yatanlara değinelim..

Cuma, 02 Eylül 2011 10:30
Yurdakul Er

Deniyorlar ve hep yeni sonuçlar çıkarıyorlar. Emperyalistlerden söz ediyoruz. Hani, biz dahil, nedense bir biçimde solda kabul edilen, ama on yıllardır bu sözcüğü ve içeriğini görmek bile istemeyen demokratların sözlüklerden sildiği, çağımızın en büyük gerçeğinden: Emperyalizm ve yeni yönelimlerinden... Demokrasinin yeni katliamlarından...

Cuma, 23 Eylül 2011 10:30
Yurdakul Er

Türkiye gericiliğinin ve ilericiliğinin, dünya gericiliği ve ilericiliği ile ortak yanları var. Türkçülük ve islamcılık başta olmak üzere, Türkiye’nin tüm gericileri, kökü dışarıda bir sürü olarak tanımlanabilir. Sermayenin inanılmaz olanaklarıyla donatılarak, halkı ve onun iyi çocuklarını katlederken de dışarıdan besleniyorlardı.

Pages