6 sonuçtan 1 - 6 arası gösteriliyor
Perşembe, 19 Şubat 2015 09:15
Kemal Okuyan

Dünkü yazım kara, karla mücadeleye yenik düştü. Düşmeseydi ne yazacaktım? AKP zorbalığına, onun yürek ve akıllara düşürdüğü karanlığa rağmen direnmeyi ve gülmeyi becerebildiği için öldürülen hiç tanımadığım ama bir yandan da bayağı tanıdık Nuh kardeşimizi?

Cuma, 27 Şubat 2015 09:45
Kemal Okuyan

Geçenlerde Tunç Sipahi yazdı, ittifaklar az-çok eşit güçler arasında hayata geçebilir. Birbirinin kaderini belirleme, birbirine etki edebilme, birbirine mahkum olma ve birbiriyle hegemonya mücadelesine girme…

Marksist anlamıyla ittifak budur ve hegemonik unsur olma şansı bulunmayan bir müttefiklik ilişkisine girmek devrimci hareketlerin siciline ancak trajik sonuçlarla yazılmıştır.

Cuma, 20 Şubat 2015 10:00
Kemal Okuyan

Hatırlayanlar vardır, Haziran Direnişi sırasında diktatör, lobilerden mobilerden söz ettiği sırada, direnişin azmettiricisinin de, liderinin de bizzat kendisi olduğunu ironik bir dille yazmıştık. Şimdilerde kendi adamlarının bile kabullendiği gibi, öyle bir nefret yaratıyordu ki, o ana kadar direniştir, barikattır, mücadeledir pek ilgilenmeyen kesimleri bile sokağa çekiyordu.

Cuma, 13 Şubat 2015 20:15
Kemal Okuyan

Geçmişte laiklik lafını duyduğunda tüyleri diken diken olanlardan “hata yaptık, önemsemedik” noktasına gelenler olduğunu biliyorum. Hayat öğretir, bu herkes için geçerlidir.

Bir de hep öğretenler var. Bir öyle bir böyle yapar, yeri geldiğinde her renkten bayrak sallar ve her durumda haklı çıkarlar.

Bunlar içinse, laiklik şimdinin modasıdır.  

Perşembe, 05 Şubat 2015 09:30
Kemal Okuyan

Türkiye solundan ruhunu teslim etmesi isteniyor. 

Salı, 17 Şubat 2015 09:30
Kemal Okuyan

1900’lerin başıydı, kapitalizm adı verilen sömürü sistemi, özellikle Avrupa’da hızla gelişiyordu ama sorun bakalım yeterince gelişiyor muydu? Patronların düzeni biraz daha serpilmeli, demokrasi güçlenmeli, işçiler hem sayıca artmalı hem de bilinçlenmeliydi ki, sosyalizmi düşünecek koşullar olgunlaşsın. Kanaat böyleydi çoklukla. Sosyalizmin zamanı değildi.