27 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazar, 07 Ağustos 2016 01:15
Nazım Sinan Odabaşı

Meraklılarının bildiği bir hikayedir. Şili'de düzenlenen 1962 Dünya Kupası öncesinde, başkentte bulunan iki İtalyan gazeteci ülkedeki yoksunluklar ve sosyal sorunlarla ilgili izlenimlerini son derece kaba ve suçlayıcı biçimde gazetelerine aktarır.

Pazar, 28 Ağustos 2016 01:00
Nazım Sinan Odabaşı

Rio'da ortaya çıkan madalya tablosu ve ülkelerin bu madalyaları hangi branşlardan kazandığına ilişkin daha ayrıntılı tablolar ve istatistikler, öncelikle hangi ülkelerin çeşitli branşlarda başarılı olabildiklerini ve hangilerinin belirli branşlara odaklandıklarını gösteriyor.

Pazar, 26 Haziran 2016 01:00
Nazım Sinan Odabaşı

Avrupa Birliği'nin genişleme sürecini bir iki on yıl geriden takip eden Avrupa Kupasının genişleme süreci, turnuvanın grup aşamasının tamamlandığı ve eleme maçlarının başladığı bugünlerde, kıtadaki futbolseverlerin önemli bir kısmını memnun etmiş görünüyor. Liberalizmin projesi olan siyasi ve ekonomik genişlemenin üzerinde ise, uzunca bir süredir şüphecilik hakim.

Pazar, 01 Mayıs 2016 03:00
Nazım Sinan Odabaşı

Galatasaray Avrupa basketbolunun 2. kupası Euro Cup'ı kazanırken, biri Euroleague olmak üzere kadınlardaki 2 kupasının yanına bir yenisini eklemiş oldu. Mali sorunlar ve üst üste alınan mağlubiyetlerle geçen bir önceki sezonun ardından, bütçe neredeyse yarı yarıya azalmış ve takım büyük ölçüde yenilenmiş olmasına rağmen, sezon başında hedef olarak belirlenen kupayı kazanmak önemli bir başarı.

Pazar, 15 Mayıs 2016 01:30
Nazım Sinan Odabaşı

Geçtiğimiz hafta Kadir Has Üniversitesi'nde düzenlenen bir dizi panelde, 6222 sayılı yasanın iki yıla yayılan uygulaması idari ve hukuki boyutlarıyla ele alındı. Paneller dizisinin katılabildiğim ikinci kısmında, yasanın insan haklarına etkileri ve yasaya karşı açılan davalar üzerine yapılan sunumları dinleme fırsatı buldum.

Pazar, 24 Nisan 2016 03:00
Nazım Sinan Odabaşı

Birçok kentte yeni stadyumlar açıldı ve başka birçok kentte de stadyum inşaatları sürüyor. Bu stadyumların - devlet katkısının nispeten sınırlı olduğu Beşiktaş'ın yeni stadyumu istisnası dışında - neredeyse tamamı, TOKİ ihaleleri aracılığıyla devlet tarafından finanse ediliyor.

Pazar, 10 Nisan 2016 01:45
Nazım Sinan Odabaşı

Avrupa basketbolunun kulüpler düzeyindeki en büyük organizasyonu Euroleague, futboldaki benzeri Şampiyonlar Ligi'nin aksine, bulunduğu sektördeki en büyük organizasyon değil. Zaten NBA'e rağmen bu payeyi kazanması da mümkün değil. Bu doğal olgu, oyun ve sonuçlar üzerinde belirgin bir etkide bulunuyor.

Pazar, 06 Mart 2016 14:00
Nazım Sinan Odabaşı

Türkiye spor belgeselleri açısından pek de zengin bir ülke değil.

Cumartesi, 30 Ocak 2016 23:45
Nazım Sinan Odabaşı

Galatasaray'ın, kulübün mali dengesini düzeltmek adına UEFA'ya verdiği sözü vadesi geldiği halde yerine getirememiş olması, Avrupa şampiyonalarındaki en başarılı Türkiye temsilcisinin belirli bir süreliğine UEFA turnuvalarının dışında bırakılma ihtimalini doğurururken, bu kulüplerin borçları ne olacak sorusunu da, bir kez daha gündeme getirdi.

Pazar, 01 Kasım 2015 08:45
Nazım Sinan Odabaşı

Başlıktaki çeviri bana ait ve yaklaşık 10 gün önce, 2014 mali yılı verileri baz alınarak yayımlanan raporun orjinal ismini tam olarak yansıtmamakla birlikte, açıklayıcı olduğunu düşünüyorum. Meraklısı için orijinal başlığı da verelim: "UEFA Club Licencing Benchmarking Report".

Pazar, 15 Kasım 2015 08:45
Nazım Sinan Odabaşı

Geçtiğimiz hafta içerisinde Anayasa Mahkemesi, Ankara Tüketici Mahkemesi tarafından, 6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine dair Yasanın bazı hükümlerinin Anayasa'ya aykırılık içerdiği savıyla huzuruna taşınan dosya üzerine kararını verdi.

Pazar, 06 Eylül 2015 08:15
Nazım Sinan Odabaşı

Geçmişi 2. Dünya Savaşının öncesine uzanan ve günümüzde de varlığını sürdüren  uluslararası organizasyonların sayısı, özellikle takım sporlarında fazla değil. Eski adıyla Avrupa Uluslar Kupası olan UEFA Euro, ve eski adıyla Şampiyon Kulüpler Kupası olan Şampiyonlar Ligi, sırasıyla 55. ve 60. yıllarını kutluyorlar.

Pazar, 20 Eylül 2015 09:00
Nazım Sinan Odabaşı

Euro Basket 2015, beklenildiği gibi 5-6 takımın ön plana çıktığı, bu takım sayısından biraz daha fazlasının belirli bir iddiayı ortaya koyduğu, diğerlerinin de potansiyellerini zorlayarak ellerinden geleni yapmaya çalıştıkları bir turnuva oldu.

Pazar, 09 Ağustos 2015 08:30
Nazım Sinan Odabaşı

Başlıktaki sözler, geçtiğimiz ayın son günlerinde Rusya'da yapılan 2018 Dünya Kupası eleme grupları kura çekiminde, Türkiye'nin, Hırvatistan, Ukrayna, İzlanda ve Finlandiya'yla birlikte I grubunda yer aldığının belirlenmesinden sonra, A Milli Takım Teknik Direktörü -ya da kendisi için hususi olarak ihdas edilen makamın adıyla "Türkiye Futbol Direktörü"- Fatih Terim'in grup hakkındaki yoru

Pazar, 23 Ağustos 2015 07:15
Nazım Sinan Odabaşı

Atletizmdeki en yeni anti-doping harekatı üzerine çıkan yazımın mürekkebi kurumadan, atletlerin biyolojik pasaportları üzerinde yapılan değerlendirmelere dayanarak daha önceden verilen bir cezanın, yasal olarak kesinleştiğini okuduk.

Pages