35 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Salı, 20 Kasım 2018 09:00
Akif Akalın

Yazı dizimizi, Alma Ata ve Astana Konferanslarının ana teması olan Birincil Sağlık Bakımı’nın (BSB) başarılı uygulamalarından örneklerle sonlandırıyoruz.

Cuma, 16 Şubat 2018 09:30
Akif Akalın

The Guardian’ın 27 Ocak 2018 tarihli nüshasında Jamie Doward, İngiliz hükumetinin yurtdışında faaliyet gösteren İngiliz tütün devleri yararına “lobi faaliyetleri” yürüttüğünü açıklıyordu.

Cuma, 27 Ekim 2017 12:00
İbrahim Can Usta

19’uncu Dünya Gençlik ve Öğrenci Festivali geçtiğimiz hafta Rusya’nın Soçi kentinde gerçekleşti. On binleri bir araya getiren festival organizasyon bakımından göz doldurucu nitelikteydi. Oysa katılımcıların önemli bölümünün beklentisi hiç de bu yönde değildi. Dünya anti-emperyalist gençliğinin festivalde ne ölçüde temsil edilebildiği tartışma konusu.

Çarşamba, 03 Mayıs 2017 13:00
Akif Akalın

Kaliforniya Üniversitesi tarafından geçtiğimiz yıllarda yayınlanan bir kitapta Amerikalı yazarlar Küba izlenimlerini anlatıyor. Yazarlardan biri olan Alissa Bernstein, genç bir akademisyen. Lisans eğitimini tıbbi antropoloji üzerine yapmış. Daha sonra halk sağlığı yüksek lisansı yapan Bernstein, doktorasını yine tıbbi antropoloji alanında almış.

Salı, 31 Mayıs 2016 14:30
Akif Akalın

Küba’nın kent tarımında elde ettiği olağanüstü başarılar dikkatleri kent tarımı üzerine yoğunlaştırdı. Kuşkusuz kent tarımını Küba icat etmedi, Küba’dan önce dünyanın farklı coğrafyalarında kent tarımı örnekleri sergilenmiş, bir kısmı oldukça başarılı ve popüler olmuştu. Bunlar arasında öne çıkanlar Kanada (Montreal), İspanya (Madrid ve Valensiya) ve Fransa’dır.

Pazartesi, 21 Mart 2016 10:00
Cüneyt Göksu

88 yıldan sonra ve 1959’daki devrimden beri, adaya ayak basan ilk ABD Başkanı Barack Obama, tarihi ziyaret için 20 Mart 2016’da Küba’ya ulaştı. Obama’nın ulaştıktan sonraki ilk mesajı, “Kübalılarla bir an önce tanışmak ve konuşmak için can atıyorum!” oldu. Obama, Devlet Başkanı Raul ile görüşecek ama Fidel ile görüşme konusunda bir plan olmadığı söylenmişti.

Salı, 08 Mart 2016 03:00
Akif Akalın

KÜBA’NIN BİLİME VE TEKNOLOJİYE YAKLAŞIMI

Küba’da bilimsel gelişmenin amacı “toplumun” acil ekonomik ve sosyal sorunlarına çözüm bulmaktır. Yalnızca tıpta değil, diğer alanlarda da amaç toplumun gereksinimlerine yanıt vermektir. Küba’nın bilime bu tarz yaklaşımı 1960’lı yıllara uzanmaktadır.

Cumartesi, 26 Mart 2016 16:30
Çeviri: Selçuk Işık

Editörün notu: ABD ile Küba arasında yeniden kurulan ilişkiler, özellikle ABD Başkanı Barack Obama'nın Küba'ya yaptığı tarihi ziyaret, tüm dünyada Küba dostlarının haklı olarak kaygılanmasına neden oldu. Bu "süreç"in dikkat çekmeyen bir boyutunu ise Küba'daki ekonomik gelişmeler oluşturuyor.

Pazar, 21 Şubat 2016 17:00
Akif Akalın

Kapitalist bir ekonomide ekonomik girişimin nihai amacı “azami kar” elde etmektir. Kapitalist ekonominin babası Adam Smith’e göre karın azamileştirilmesinden yalnızca iş adamı (sermayedar) değil, bütün toplum fayda sağlayacaktır. 1970’lerde Milton Friedman bunu iş adamının “sosyal sorumluluğu” kar etmektir şeklinde ifade etmiştir.

Cuma, 26 Şubat 2016 15:15
Akif Akalın

BİYOTEKNOLOJİNİN KÜBALILARIN SAĞLIĞINA KATKISINA ÖRNEKLER

Perşembe, 14 Ocak 2016 13:07
Özlem Ergüz Koç

Çok uzun zaman oldu içimizi ısıtan bir haber almayalı, yüzümüzü güldüren bir konuyu konuşmayalı. Biraz okur yazar, biraz da sosyal medya ilişkili biriyseniz hele, ruhunuzun daraldığı, kendiniz çıkmazda hissettiğiniz, kaçacak delik aradığınız ama bulamadığınız, çaresizlikten kıvrandığınız, vicdan azabından öldüğünüz günlerdesiniz muhtemelen. Artık sayılmıyor bile karaya vuran bedenler.

Perşembe, 21 Ocak 2016 13:30
Çeviri: Tuba Değirmenci, İnanç Demirkol

Geçtiğimiz ay Granma Internnacional'da yer alan bir inceleme yazısına göre Küba biyoteknoloji alanında kısıtlı imkanlarıyla ölçülemeyecek başarılara imza atıyor.  Ülkemizde son yıllarda kanser aşısı üzerinden artan Küba'nın sağlık hizmetlerine olan ilgiyi de besleyecek yazıyı okurlarımızla paylaşıyoruz.        

Perşembe, 28 Ocak 2016 13:15
Akif Akalın

Sağlık teknolojilerine gereksinim duyan herkesin bu hizmetlere eşit erişiminin sağlanması, herkese eşit ve ücretsiz sağlık bakımının en önemli ögelerinden biridir.

Salı, 05 Ocak 2016 09:15
Akif Akalın

Mesleğini iyi yapmaya çalışan ve sosyal sorumluluk duygusu gelişmiş birçok klinisyen uzman hekim, hastalıkları önlemenin tedavi etmekten çok daha önemli olduğunu, ağırlığın tedavi yerine önleyici ve sağlığı teşvik edici hizmetlere verilmesi gerektiğini söyler. Bunlar çok önemlidir ve birileri yapmalıdır, fakat “kendileri” değil!

Pazar, 06 Aralık 2015 15:00
Can Berk İzmirden

Dünyadaki en güvenli seçimleri yapan Venezuela hakkında genelikle spekülatif ve iki yüzlü haberler yapan Amerikan medyası, bugünkü Venezuela Ulusal Meclis seçimleri hakkında şimdiden peşin hüküm veriyor.

Pages