89 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cuma, 09 Ağustos 2019 18:15
Umut Araz

Bir aydın. Bir Kürt aydını, Memduh Selim Bey. Bir düşünür, incelikler ve güzellikler aşığı. “JIN” (Yaşam) Dergisi’nin yönetmeni ve yazarı; Vanlı Memduh Selim Bey.(1)

Salı, 02 Temmuz 2019 16:33
Ayhan Çelik

Sıcak siyasetin güncelliği içerisinde hemen her gün, her saat cazibesiyle birlikte bizleri kendi içine dâhil ederek yapılan yerel seçimlerin birinci ve ikinci aşaması nihayet tamamlandı.

Pazartesi, 06 Mayıs 2019 09:00
Akif Akalın

Bilim ve Aydınlanma Akademisi’nin (BAA) bilimsel raporlarını izliyor musunuz? Geçtiğimiz aylarda şarbon, aşı karşıtlığı, kalıcı yaz saati uygulaması ve nükleer enerji gibi güncel konularda bilimsel raporlar yayınlayan BAA, bu kez Türkiye’nin en önemli sağlık sorunlarından birini, “uyuşturucu” sorununu ele aldı.

Cuma, 31 Ağustos 2018 22:15
Kurdewari

Kürt halk ezgilerini caz ve rock üslubuyla seslendiren Ruşen Alkar, yeni bir çalışma hazırlığı içerisinde... 

Rock temelli jazzy bir albüm olacak yeni çalışma... 

Ruşen Alkar'la yeni çalışmasını konuştuk... 

Önce sizi tanımakla başlayalım... Ruşen Alkar kimdir? Ne yapar? Müzikle ilişkiniz nasıl başladı?

Perşembe, 10 Mayıs 2018 08:45
Berk Ural

Demokrasi adına ne kadar parlak bir dönemden geçtiğimiz biliniyor. 24 Haziran yaklaşıyor. Çeşit çeşit aday var ve istediğinize oy verebilirsiniz. Her adayın kendine göre albenisi var. Lakin daha belirleyici olduğunu düşündüğüm bir-iki özelliği sormak isterim. Hangi aday özelleştirilen şeker fabrikalarını geri kamulaştırabilir ?

Cuma, 09 Mart 2018 12:15
Söyleşi: Zelal Özgür Durmuş

Dumanlı adamların evrimden kaçtığını görünce evrimi kendi başına öğrenmek için harekete geçen bir ayıcık biyolog Dr. Seçkin Eroğlu ve yazar Deniz Hasret'in kapısını çalışmış. Darwin kim, nerelere yolculuk etmiş, ne tür canlılar görmüş merak ediyormuş. Dinozorlar çağı ne zamandı, fosilleri mi kalmış bir tek bugüne, kuşlara bakınca dinozor görebilir miyiz diye sormuş durmuş.

Perşembe, 26 Ekim 2017 21:45
Efe Dirim

Sağlık, eğitim, çalışma koşulları, işsizlik, alım gücü… Bugün Türkiye’de aklı başında hiçbir kişi bizim bu alanlarda iyi durumda olduğumuzu iddia edemez. Ancak toplumun büyük çoğunluğu da sosyalizme karşı mesafeli. Sosyal devlet kavramı da bunun bir ürünü aslında. 

Cumartesi, 23 Eylül 2017 14:00
İsmail Sarp Aykurt

Tribünler çoğu zaman, ‘bilinmez ve riskli’ yerler, çoğu zaman ise ‘deklase konumda ve tu kaka’ alanlar olarak tanımlanabilirler. Ancak tribünlerin duygu yüklü alanlar olarak değil, sınıfsallıkların vuku bulduğu, ‘politize’ alanlar olarak görülmesinde fayda vardır.

Salı, 15 Ağustos 2017 12:45
Akif Akalın

Bugün yaşadığımız dünyanın en azından 200 yıl öncekinden çok farklı bir dünya olduğunu herkes kabul ediyor. Yeryüzünde ve atmosferde meydana gelen değişimler nedeniyle her gün bazı canlı türleri yok oluyor, dünyanın bazı bölgeleri artık insan yaşamı için elverişsiz hale geliyor ve başta hava, su, toprak olmak üzere bütün yaşam kaynaklarımız kirleniyor veya tükeniyor.

Perşembe, 03 Ağustos 2017 14:18
İsmail Sarp Aykurt

Endüstriyel futbol, sınırlarını zorlamaya devam ediyor. Özellikle son dönemde ortaya dökülen transfer ücretlerinin endüstriyel futbol çağının yeni bir aşamasına geldiğimizi gösterdiğini söylemek olanaklı. Bu ‘yeni çağ’ın en büyük farkı ise içerisinde ‘futbol’ diye bir olgunun yer almaması.

Salı, 22 Ağustos 2017 16:15
Gökçe Kaplan

İşçi avukatlığın iktisadi iş bölümündeki yeri nedir? Geçtiğimiz aylarda soL’da avukatlık mesleği açısından bu iş bölümünün toplumsal yönüne ilişkin konulara dokunan üç yazı kaleme alındı.

Salı, 07 Mart 2017 09:15
Ekin Koç

Hukuk kavramı burjuva hukukçular tarafından çok tartışıldı. Hâlâ da tartışılmaya devam ediliyor. Hukukun ne olduğu, ne işe yaradığı gibi konularda fikir birliğine varılmış değil. Oysa Marksistlerin kapsamlı bir hukuk tanımlaması ile ilgili pek bir dertleri olmadı.

Pazar, 19 Mart 2017 12:30
Gülcan Beyaz

“...Soracaksınız: Şiiri neden

düşleri anlatmıyor, yaprakları
ve büyük yanardağlarını anayurdunun?...”

Cumartesi, 25 Şubat 2017 14:59
Yasemin Özbek - Özlem Koç

İstanbul Kadıköy Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde geçtiğimiz yılın Ekim ayı başından beri iki haftada bir sürdürdürülen Ebeveyn Okulu derslerinde geçtiğimiz hafta “Ergenlikte Madde Bağımlılığı” konuşuldu. Şimdiye kadar ağırlıklı olarak okul öncesi ve ilkokul düzeyine uygun başlıklarda yapılan derslerden farklı olarak bu sefer özel olarak ergen ebeveynlerine hitap eden bir sorun ele alındı.

Pazartesi, 06 Şubat 2017 15:45
Akif Akalın

Sağlıkçılar Kazakistan dendiğinde, Dünya Sağlık Örgütü’nün 1978’de bu ülkenin o zamanki başkenti Alma-Ata’da düzenlenen Temel Sağlık Hizmetleri Konferansı’nı anımsar. Dünya Sağlık Örgütü bu konferansta temel sağlık hizmetlerini, “Herkese Sağlık” hedefine ulaşmanın anahtarı olarak tanımlamıştır.

Pages