8 sonuçtan 1 - 8 arası gösteriliyor
Salı, 08 Aralık 2015 15:30
Celil Denktaş

Kendi kendisini solun devrimci olanı olarak ilan eden solumuz, fraksiyonlarüstü bir çok kültürlülük düşkünlüğüne boğulmuştur. Bunu bireyin çok kültürlü olması durumu, yani her birşeyi bilmesi, güzel sanatlara bayılması, keman tınılarından bizlerin anlayamayacağı hazlar çıkartması falan olarak söylemiyorum.

Perşembe, 24 Aralık 2015 14:30
Ramazan Avesta

Bir alışkanlık haline geldi artık; Kürdistan'da katliam olurken Batı'yı sokağa çağırmak...
Ve Kürdistan'da sınıf mücadelesine dair tek bir kurgusu, tek bir çabası olmayanların sol adına içi boş ajitasyonlarla, demagojilerle iş yapmaya çalışması, vicdan rahatlatması ha bire oraya buraya çamur atması geleneği...
Ne oluyor misal?
Türkiye'nin Batısı yılbaşına mı hazırlanıyor?

Pazartesi, 07 Aralık 2015 15:00
Akif Akalın

İki yıl önce “Kapitalist toplumda sosyalist bir yaşam kurulabilir mi?” başlıklı bir yazı kaleme almış ve yazımızı “bu konjonktür değişebilir ve Venezuela deneyimi de Allende deneyimi gibi ezilebilir” öngörüsüyle bitirmiştik. Ne yazık ki tarih bizi bir kez daha haklı çıkarttı.

Perşembe, 03 Aralık 2015 17:30
Ümit Darıcı

Türkiye'de emekçi sorunu, islamofaşist nitelikte bir totaliter rejim kurma tehlikesi ile sınırlı kalmaz ve tek adam sorunu da değildir... Bu kadar dar bir tanımlama sistem içinde sermayedar güçlerin kendi çıkarlarının devamlılığını sağlama görevini görmezden gelme ve sınıfsal çelişkileri reddetmek anlamına gelir ki yukarda ki bakış açısı post marksist bir tespit olarak kalır.

Pazartesi, 07 Aralık 2015 16:00
Aynur Özcan Gümüş

Bizim gibi kapitalist ülkelerde ideoloji sosyal bilimlerin en kaygan kavramıdır başka bir deyişle herkesin farklı anlamlar çıkardığı bir terimdir. İnsanların ideoloji konusunda nasıl farklı anlamlar çıkardığına ve hangi ideolojiden nasıl etkilendiklerine, çeşitli ideolojik unsurlara hayatlarında ne şekilde yer verdiklerine bakarak anlayabiliriz.

Cumartesi, 05 Aralık 2015 13:00
Özenç K. Demir

Kürdistan'ın “özgünlüğü” üzerine Tezler

Cuma, 04 Aralık 2015 16:00
Bayram Uluad

Siyasette gücün önemi tartışılmaz bir gerçektir ve bu yüzden ideallerini, devrimlerini, reformlarını vs gerçekleştirebilmek için hemen her siyasi hareket belli bir güce erişme çabasındadır. Ayrıca iktidar alternatifi olabilmenin yolunun da geçtiği bir evredir güçlenmek.

Çarşamba, 16 Aralık 2015 10:45
Çağlar Yiğit

Hepimiz duyguları olan, hassasiyetleri olan insanlarız.
Hele solcuysak, komünistsek halkı ilgilendiren, emekçilere ve yoksullara değen her şeye dair olumlu veya olumsuz duygulanımlarımız vardır.
Kabil midir ki ülkenin bir yerlerinde insanlar ölürken, hayatlar kararırken, savaşın en kesif karanlığı bürümüşken her yeri biz hiçbir şey hissetmeyelim de susalım.