21 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazartesi, 29 Haziran 2015 08:45
Tezcan Eralp Abay

7 Haziran seçimlerinin üzerinden yakşalık üç hafta geçtikten sonra, ancak henüz bir hükümet kurulmamışken bir ara değerlendirme yapmanın yararı bulunuyor. Her ne kadar, senaryoların havada uçuştuğu bu dinamik süreç trübülanstan ancak hükümet kurulması ile çıkacak olsa da, kartların karılmaya devam ettiği bugünler siyaset üretimi için de önem taşıyor.

Çarşamba, 17 Haziran 2015 17:30
Hilal Ataş

Türkiye, meydanlarda dinsel söylemlerin yarıştırıldığı, laiklik vurgusunun her alanda tarumar edildiği, oy dağılımı ve seçim barajı meselesinin neredeyse tek önemli siyasi gündem olarak sunulduğu, bir partiyi var edenin o partinin programı olduğu gerçeğinin yadsındığı bir “sandık sürecini” daha geride bıraktı.

Perşembe, 11 Haziran 2015 15:30
Çağrı Kınıkoğlu

Nâzım Hikmet Kültür Merkezi bu yıl Nâzım Hikmet’in 52. ölüm yıldönümünde bir ilke imza attı: Nâzım Hikmet’in senaryosundan filme çekilen “Aynı Mahalleden İki Delikanlı” filmini Türkiye izleyicisi ile buluşturdu.

Filmin senaryosu, Türkiye’de bugünkü sinema üzerine düşünmek açısından kışkırtıcı bir değer taşıyor. Bu yazıda bu değeri çerçevelendirmeye çalışacağım.

Salı, 09 Haziran 2015 17:45
Ufuk Terzi

Seçim öncesi “Sıfırla” çalışmalarından birinde bir ara önümden CHP'nin seçim minibüsü geçti. Düzen partilerinin seçim minibüslerine bu dönemde çok rastlardık ancak bu sefer üzerindeki sloganı okuyunca bir an farklı şeyler geldi aklıma. Sloganda “Yaşanacak Bir Türkiye” yazıyordu. Yaşanacak bir Türkiye... Sloganın iki boyutu var kanımca.

Pazartesi, 15 Haziran 2015 09:00
Özgür Akış

Türkiye’de 3 Kasım 2002 seçimlerinden bugüne AKP ile başımız dertte, siyaset kulvarında düzenin içerisinde veya dışarısında olsun başının belası durumunda.

Perşembe, 04 Haziran 2015 10:00
Emrah Kazanır

Bir demdir bu böyle gelen, ama böyle gitmeyecek olan!

Küçük yaşta tanıştı düzenin acımasızlığıyla ve 12 yaşından beri dik duruşundan asla ödün vermeyerek yaşayan bir çocuk işçi!

Günümüz Türkiye'sinde çok duyar olduğumuz “sol partiler halkçıdır” cümlesinin asla gerçekliğiyle tanışmamıştı. (Gerçi kime ve neye göre soldu bu “düzen” partileri!)

Salı, 23 Haziran 2015 16:30
Galip Munzam

Kaldığımız yerden devam edelim:

Son olarak, Yalçın Küçük'ün Çıkış kitabını kendisinin çöpe atmasına gönlümüz razı olmamış ve 7 Haziran'ı açıklamak için kullandığı "yarı-devrim" kavramına itiraz etmiştik.

Cumartesi, 06 Haziran 2015 22:15
Ozan Gülhan (*)

Ön Bilgi: Bu yazı, 2 Haziran 2015 tarihinde #DirenTerazi blogunda yayınlanan “Kahrolsun Sekreter Diktatörlüğü, Yaşasın Bağzı Şeyler!” isimli yazıya ek açıklama olarak yazılmıştır.

Salı, 30 Haziran 2015 15:15
Yusuf Yavuz

Doğanın talanına karşı sanat siperi oluşturmayı amaçlayan Üç Beş Ağaç Kervanı 23 Ağustos'ta ikinci kez yola çıkıyor. Praksis Müzik Kolektifi, Merhaba Sanat Tiyatrosu ve Derme Tiyatro'nun öncülüğünde bir araya gelen sanatçılardan oluşan Üç Beş Ağaç Kervanı'nın durakları arasında yıkım projelerine karşı yaşam alanlarını koruma mücadelesi veren bölgeler yer alıyor.

Salı, 30 Haziran 2015 11:30
Birol Korkmaz

Toplamda resmi rakamlara göre 650 bin kişi gözaltına alındı, 1,5 milyonun üstünde yurttaş fişlendi, 210 bin dava açıldı ve bu davalarda 230 bin kişi yargılandı, 7 bin kişi için idam cezası istendi, 517 kişiye idam cezası verildi, 50 kişinin idam cezası infaz edildi.

Çarşamba, 03 Haziran 2015 16:45
İlter Aslaner

Her şeyin bir sınırı var mıdır gerçekten? Memleketimin soluna baktığımızda bu sorunun cevabını bulmak öylesine zorlaşıyor ki…  “Türkiye’den önce solu çöküyor” demişti Osman Çutsay(1).  Gerçekten de memleketimizin kimi solcuları için garip ama gerçek, solculaşmanın bir sınırı var gibi, ama sağa açılmanın sınırı neredeyse kalmadı.

Cuma, 19 Haziran 2015 10:30
Dünyayı Verelim Çocuklara

Sonunda zil çaldı veee..

Taatatatam, tatil başladı!

Yaz aylarının bir keyfi güneşli havalarsa elbet bir diğer güzelliği de dar vakitlere sıkıştırılmadan kitap okuyabilmek.  Elbet miniklerin listesi şimdiden hazırdır ama ‘hani bir liste olsa hiç fena olmaz’  diyenlere okuma listesi hazırladık.

Rüzgarın Üzerindeki Şehir-  Behiç Ak

Perşembe, 18 Haziran 2015 15:15
Celil Denktaş

Hiç utanmıyorlar. Zaten utanmalarını beklemek safisalaklık olur. Ümit Boyner’in Diyarbakır’a, “Kürt halayı”na koştuğu ve orada, yöre önde gelenleriyle coştuğu hatırlardadır. Ümit Boyner oraya Ümit Boyner olarak gitmemişti elbette. TÜSİAD Başkanıydı. Oyunu kime verdi acaba? Tabii sandığa gitme zahmetine katlanmışsa.

Salı, 02 Haziran 2015 17:30
Onur Küçükarslan

Bir Taktik Olarak Dayanışma

Pazar, 21 Haziran 2015 16:15
Onur Küçükarslan

"Sarkazm" kavramını Türkçeleştimek mümkün, pek de aşina olmadığımız anlamıyla istihza, daha tanıdık kavramlarla ifade etmek gerekirse kinaye, alaycılık anlamına geliyor. 

Pages