20 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cuma, 01 Mayıs 2015 08:30
Barış Derneği

Genel seçim yaklaştıkça, AKP hükümetinin Suriye’ye yönelik saldırganlığında artış görülüyor.

Cuma, 29 Mayıs 2015 13:45
Yusuf Yavuz

Antalya’nın Kaş ilçesinde yaşayan uluslararası bir koruma vakfının kurucusu İngiliz Melinda Watson, bölgedeki yıkım projeleriyle ilgili gelişmeleri İçişleri Bakanlığı ve Antalya Valiliği’ne şikayet etti.

Pazartesi, 18 Mayıs 2015 11:45
Araz Aza Öztürk

Baskılara, sömürüye, kötü yaşam koşullarına ve yok sayılmaya karşı bir başkaldırı. İnsanların düzene karşı isyanı.

Cumartesi, 16 Mayıs 2015 17:30
Hilal Ateş

“Sermaye düzeni ve gericilik kendini ne zaman başarılı sayar?” sorusu seçimlere bir aydan az bir sürenin kaldığı şu günlerde kritiktir.

Pazartesi, 11 Mayıs 2015 16:15
Cenk Öner

12 Eylül faşist darbesinin mimarı Kenan Evren öldü. Herkes bir şeyler söylüyor, yazıyor çiziyor ve bu devam edecek.

Düzen siyasetçileri, sosyal demokratından dincisine, liberalinden, ulusalcısına sözlerini söylüyorlar.

Sanırım Evren'e hiçbir aktör açıktan sahip çıkmadı ve çıkamıyor, hele bu liberal rüzgarın içinde bu iyiden iyiye mümkün değil.

Perşembe, 28 Mayıs 2015 17:45
Çağlar Ezikoğlu

Geçtiğimiz günlerde İspanya’dan Libya’ya giden Türk şirketine ait olan Tuna-1 isimli kuru yük gemisi, Tobruk açıklarında hem karadan topçu ateşi hem de havadan saldırılar sonucunda vurulduğu ve geminin Türk vatandaşı 3.kaptanının bu saldırılar sonucunda hayatını kaybettiği Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasıyla ortaya çıktı.

Perşembe, 07 Mayıs 2015 14:45
Mehmet Ali Olpak

Üniversitelerle ilgili meseleler zaman zaman ülke gündeminde ön sıralara çıkıyor. Bazen devrimci öğrencilere yönelen şiddet, bazen bir yolsuzluk/usulsüzlük meselesi, bazen de ilerici bir akademisyenin hedef gösterilmesi gibi olaylarla karşılaşıyoruz. Son yıllarda bu meselelere bir de “asistan mücadelesi” eklendi.

Perşembe, 07 Mayıs 2015 13:15
İlter Aslaner

Türkiye, sosyalist mücadele açısından tam bir tuzaklar ülkesi halinde. Örneğin; AKP gerilesin diye senelerdir karşılaştığımız "son kez CHP"cilikle, bugün ilk defa HDP'ye çağrı yapmak arasında bir fark yoktur. Öyle ki, yoldan bir kere saptınmı, bu ilk olsa bile son olmayacağının neredeyse garantisi vardır.

Pazartesi, 04 Mayıs 2015 08:30
İzge Günal

Her toplumsal etkinlik gibi, bilgi üretimi de bir anlamıyla örgütlenme sorunudur. Gerekli ve yeterli örgütlenme olmadığı sürece, yeteneğin, zekânın ya da çalışma disiplininin bir anlamı olmaz. Geri kalmış ülkelerin bilimde atılım yapamamasının sırrı da burada yatar: egemen güçler bilimsel örgütleri çalışamaz hale getirirler, hedeflerinde tek tek bilim insanları olmaz.

Cuma, 22 Mayıs 2015 13:45
Özge Demir

NATO Dış İşleri Bakanları zirvesi geçtiğimiz hafta Antalya'da toplandı. NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Ukrayna'daki faaliyetlerine işaret ederek Rusya'yı hedef aldı.

Perşembe, 21 Mayıs 2015 09:45
Mehmet Ali Olpak

Gündemde pek çok konu var. Celal Şengör'ün Kenan Evren'in cenazesine gönderdiği çelenk konuşulduysa da bir noktadan sonra gündemden düştü. Ama bu blog, soL portal, toplumsal hafızamızın bir parçası. Unutmayacak, unutturmayacak, gerektiğinde hatırlatacak olan bir düzlem.

Peki, o çelenk neden unutulmayacak?

Çarşamba, 13 Mayıs 2015 11:45
Burçak Özoğlu

Bir yıl geçti, 13 Mayıs 2014’ün genzimize dolmuş ölüm kokusu, yüreğimize oturmuş kara acısı geçmedi…

Soma’da 301 maden işçisini karanlığa gömen maden ocağındaki patlama, yarattığı derin üzüntü ve acı dalgasının yanısıra Türkiye sınıflar mücadelesinin sıcak gerçeklerini gün yüzüne çıkarıp öfkemize öfke kattı.

Cuma, 22 Mayıs 2015 15:45
Gürkan Topbaş

"Ayrı ayrı bireyler ancak bir başka sınıfa karşı ortak savaş yürüttükleri ölçüde bir sınıf oluştururlar; öbür türlü aralarındaki rekabetle birbirlerine düşman konumda yer alırlar."

Salı, 19 Mayıs 2015 13:00
Merve N. Gürbüzel

1960’larden önce, Londra’nın Islington mahallesi eski, bakımsız Viktoryan üsluplu evlerin birden çok işçi ailesine kiralandığı, harap bir bölgeydi. 1960’lara gelindiğinde gitgide artan sayıda orta ve orta-üst gelir grubundan insan, evler alıp buraları yenileyerek mahalleye yerleştiler. Bu akım sonra Londra’nın kent içindeki başka eski  mahallelerine de yayıldı.

Pazartesi, 18 Mayıs 2015 11:45
Görüşme: Ezgi Karataş

Büyüteç ne büyülü oyuncaktır... Minicik dünyaları kocaman oldurur. İğne Deliğinden Dünya projesi de çocuklar için bir anlamda büyüteç , zira küçücük bir iğne deliğinden dünyanın kapılarını çocuklara açacak bir hayal... 

Pages