8 sonuçtan 1 - 8 arası gösteriliyor
Cuma, 29 Mayıs 2015 15:15
Bora Yaman

Koca bir ülkenin bir deli, bir kaçık, bir ruh hastası tarafından yönetildiği bu uzun yıllar tarih kitaplarında şaşkınlıkla okunacak. Bu cümleyi yazarken delilere ve ruh hastalarına haksızlık ettiğimin de farkındayım. Ancak durumu daha iyi anlatacak bir metafor da bulamıyorum. Akıldışılığı vurgulamak tüm amacım.

Perşembe, 07 Mayıs 2015 14:45
Mehmet Ali Olpak

Üniversitelerle ilgili meseleler zaman zaman ülke gündeminde ön sıralara çıkıyor. Bazen devrimci öğrencilere yönelen şiddet, bazen bir yolsuzluk/usulsüzlük meselesi, bazen de ilerici bir akademisyenin hedef gösterilmesi gibi olaylarla karşılaşıyoruz. Son yıllarda bu meselelere bir de “asistan mücadelesi” eklendi.

Çarşamba, 06 Mayıs 2015 10:45
Erkan Öztürk

’Denizleri hep sevdim ben,

suları hep sevdim;

seni denizler, sular gibi sevdim;

sular ne güzelse seni öyle sevdim.”

Erdal ÖZ, Sular Ne Güzelse

Pazar, 03 Mayıs 2015 20:00
Ali Şahan Kuru

Bu yazı 1 Mayıs 2015’de Komünist Partili bir grup eylemcinin polis barikatlarını stratejik savaş hamlelerine benzer bir hamleyle aşarak kısa bir sürede olsa meydana çıkışları ve adaletsizliğe karşı müzakere ile edinilecek onursuz bir uzlaşı yerine kutsal bir başkaldıraya evet diyebilme cesaretini göstermiş olmaları üzerine yazılmıştır.

Cuma, 22 Mayıs 2015 08:30
Fatih Bilici

Ülke dörtnala seçime koşuyor. Ellerde Kur’an, dillerde dinsel söylenceler ve diyanet işleri başkanlığı dolaşmakta. Asgari ücret ve emekli maaşları açık artırma ihalesine dönüştürülmüş, dibe vuran ekonomi S.O.S vermekte ama kimseler oralı değil. İşçi sınıfı artık yeter diyerek isyan bayrağını çekip birer, birer kenetlenmekteler.

Salı, 26 Mayıs 2015 11:15
Münir Gök

Konu Kürtler olunca, akla ilk önce acı, zulüm ve gözyaşının gelmesi bir yere kadar doğaldır. Kuşkusuz Kürdistan'da yapılan onca zorbalığın, yaşanan onca acının ve çilenin derin etkisi vardır. Doğal olarak Kürt basın tarihine yansıması da buna paraleldir. Çağrışımlar her ne kadar acıya dair olsa da umutsuzluk uzak durmuştur anlatılanlardan, kaleme dökülenlerden. 

Cumartesi, 16 Mayıs 2015 19:45
Ozan Ekin

Grevdeki metal emekçilerine ve Türkiye işçi sınıfına...

Salı, 05 Mayıs 2015 09:15
Akif Akalın

İşçi sınıfının “doğal” örgütlenme ve mücadele alanı işyeridir. İşçi sınıfı tarih sahnesine çıktığından beri işyeri temelli sendikalar ve meslek örgütlerinde örgütlenmiş, mücadelesini işyerlerinde yürütmüştür. Bugün de işyeri temelli mücadele işçi sınıfı mücadelesinin omurgasını oluşturuyor, yarın da böyle olacaktır.