8 sonuçtan 1 - 8 arası gösteriliyor
Cumartesi, 23 Eylül 2017 14:00
İsmail Sarp Aykurt

Tribünler çoğu zaman, ‘bilinmez ve riskli’ yerler, çoğu zaman ise ‘deklase konumda ve tu kaka’ alanlar olarak tanımlanabilirler. Ancak tribünlerin duygu yüklü alanlar olarak değil, sınıfsallıkların vuku bulduğu, ‘politize’ alanlar olarak görülmesinde fayda vardır.

Cuma, 11 Ağustos 2017 10:30
İsmail Sarp Aykurt

20. yüzyıl başlarında Türkiye’ye yabancı unsurlar tarafından giren modern futbol, Türkiye siyasi hayatıyla organik bir ilişki içerisine girdi. Futbol, her dönemde "siyaset bulaştırmayalım" kaygıları ile dillendirilen bir alan olsa da, politikanın kayıtsız kalamadığı bir olgu.

Pazar, 26 Mart 2017 15:45
İsmail Sarp Aykurt

Her şeyin birbiri içerisine geçtiği ‘girift' bir dönemden geçiyoruz. Siyasi baskının dozajının arttığı ve yanlış ile doğrunun benzer düzlemlerde aksettirilmeye çalışıldığı dönemler bunlar.

Cumartesi, 07 Ocak 2017 10:45
İsmail Sarp Aykurt

Satranç oynamanın ‘günah’ olduğunu söyledi, Cübbelilerden Ahmet.  Ve ekledi, satranç oyununun, ateşi tutmaktan bile hayırsız ve lanetlenmişlerin bir oyunu olduğunu…

Cumartesi, 01 Ekim 2016 15:00
İsmail Sarp Aykurt

İlk zamanlarda ‘biz bitti demeden bitmez’ süreci ile başlayan ve İrlanda’nın golü ile kısa kesilen Türkiye’nin Avrupa Şampiyonası deneyimi, iddialı lafların yerini hazin bir sona terk etmişti. ‘Bitti mi’ sorusunun cevabını kimseye sormaya yeltenmemişti belki Milli Takım mağrurları, fakat kimsenin bunu Fatih Terim ve kliğine sorma gibi bir inisiyatifi de yoktu. Herhangi bir önemi de…

Pazartesi, 30 Mayıs 2016 11:31
İsmail Sarp Aykurt

Halk arasında söylenen ismi ile, Doğu Alman menşei otomobil Trabi içerisinde sınır kapısından Batı’ya geçen insanlar, ‘vitrin kültürüne ve kapitalist dünyaya’ adımlarını atıyorlardı.

Pazartesi, 02 Mayıs 2016 15:45
İsmail Sarp Aykurt

“İktisat öğrenmenin amacı, iktisadi sorunların hazır cevaplarını elde etmek değildir; iktisatçılar tarafından kandırılmamayı öğrenmektir” der Britanyalı İktisatçı Joan Robinson…

Pazartesi, 25 Nisan 2016 13:00
İsmail Sarp Aykurt

Her yerde ve çoğu zaman tartışılmıştır futbol ve işçi sınıfının ilişkisi. Kimilerinin hiçbir bağlantı kuramadığı ya da buna yeltenmediği, kimilerinin de hala dimağlarında ‘hayaller’ üretmeye devam ettiği bir çağda yaşamayı sürdürüyoruz.