26 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Salı, 20 Kasım 2018 09:00
Akif Akalın

Yazı dizimizi, Alma Ata ve Astana Konferanslarının ana teması olan Birincil Sağlık Bakımı’nın (BSB) başarılı uygulamalarından örneklerle sonlandırıyoruz.

Cuma, 16 Şubat 2018 09:30
Akif Akalın

The Guardian’ın 27 Ocak 2018 tarihli nüshasında Jamie Doward, İngiliz hükumetinin yurtdışında faaliyet gösteren İngiliz tütün devleri yararına “lobi faaliyetleri” yürüttüğünü açıklıyordu.

Çarşamba, 03 Mayıs 2017 13:00
Akif Akalın

Kaliforniya Üniversitesi tarafından geçtiğimiz yıllarda yayınlanan bir kitapta Amerikalı yazarlar Küba izlenimlerini anlatıyor. Yazarlardan biri olan Alissa Bernstein, genç bir akademisyen. Lisans eğitimini tıbbi antropoloji üzerine yapmış. Daha sonra halk sağlığı yüksek lisansı yapan Bernstein, doktorasını yine tıbbi antropoloji alanında almış.

Salı, 31 Mayıs 2016 14:30
Akif Akalın

Küba’nın kent tarımında elde ettiği olağanüstü başarılar dikkatleri kent tarımı üzerine yoğunlaştırdı. Kuşkusuz kent tarımını Küba icat etmedi, Küba’dan önce dünyanın farklı coğrafyalarında kent tarımı örnekleri sergilenmiş, bir kısmı oldukça başarılı ve popüler olmuştu. Bunlar arasında öne çıkanlar Kanada (Montreal), İspanya (Madrid ve Valensiya) ve Fransa’dır.

Salı, 08 Mart 2016 03:00
Akif Akalın

KÜBA’NIN BİLİME VE TEKNOLOJİYE YAKLAŞIMI

Küba’da bilimsel gelişmenin amacı “toplumun” acil ekonomik ve sosyal sorunlarına çözüm bulmaktır. Yalnızca tıpta değil, diğer alanlarda da amaç toplumun gereksinimlerine yanıt vermektir. Küba’nın bilime bu tarz yaklaşımı 1960’lı yıllara uzanmaktadır.

Pazar, 21 Şubat 2016 17:00
Akif Akalın

Kapitalist bir ekonomide ekonomik girişimin nihai amacı “azami kar” elde etmektir. Kapitalist ekonominin babası Adam Smith’e göre karın azamileştirilmesinden yalnızca iş adamı (sermayedar) değil, bütün toplum fayda sağlayacaktır. 1970’lerde Milton Friedman bunu iş adamının “sosyal sorumluluğu” kar etmektir şeklinde ifade etmiştir.

Cuma, 26 Şubat 2016 15:15
Akif Akalın

BİYOTEKNOLOJİNİN KÜBALILARIN SAĞLIĞINA KATKISINA ÖRNEKLER

Perşembe, 21 Ocak 2016 13:30
Çeviri: Tuba Değirmenci, İnanç Demirkol

Geçtiğimiz ay Granma Internnacional'da yer alan bir inceleme yazısına göre Küba biyoteknoloji alanında kısıtlı imkanlarıyla ölçülemeyecek başarılara imza atıyor.  Ülkemizde son yıllarda kanser aşısı üzerinden artan Küba'nın sağlık hizmetlerine olan ilgiyi de besleyecek yazıyı okurlarımızla paylaşıyoruz.        

Perşembe, 28 Ocak 2016 13:15
Akif Akalın

Sağlık teknolojilerine gereksinim duyan herkesin bu hizmetlere eşit erişiminin sağlanması, herkese eşit ve ücretsiz sağlık bakımının en önemli ögelerinden biridir.

Salı, 05 Ocak 2016 09:15
Akif Akalın

Mesleğini iyi yapmaya çalışan ve sosyal sorumluluk duygusu gelişmiş birçok klinisyen uzman hekim, hastalıkları önlemenin tedavi etmekten çok daha önemli olduğunu, ağırlığın tedavi yerine önleyici ve sağlığı teşvik edici hizmetlere verilmesi gerektiğini söyler. Bunlar çok önemlidir ve birileri yapmalıdır, fakat “kendileri” değil!

Pazartesi, 07 Aralık 2015 15:00
Akif Akalın

İki yıl önce “Kapitalist toplumda sosyalist bir yaşam kurulabilir mi?” başlıklı bir yazı kaleme almış ve yazımızı “bu konjonktür değişebilir ve Venezuela deneyimi de Allende deneyimi gibi ezilebilir” öngörüsüyle bitirmiştik. Ne yazık ki tarih bizi bir kez daha haklı çıkarttı.

Perşembe, 09 Temmuz 2015 14:00
Akif Akalın

Yakın zamanlara kadar toplumcu tıbbın sosyalist ülkelere özgü bir yaklaşım olduğu düşünülmüştür. Sermayenin egemen olduğu coğrafyalarda zaman zaman toplumcu tıbbın kimi uygulamaları benimsenmiş olsa da, ya sosyalist ülkelerde elde edilen başarılı sonuçlar alınamamış, ya da uygulamaların kalıcılığı sağlanamamıştır.

Salı, 28 Temmuz 2015 12:15
Akif Akalın

Kübalı bilim insanları geçen hafta prostat kanserine karşı aşı geliştirme çalışmalarının üçüncü evreye ulaştığını açıkladı. Çalışmaların ilk iki evresinde elde edilen yüreklendirici sonuçlar, çalışmaların geleceğine ilişkin umut veriyor. İlk iki evrede hastalığın ilerlemesinin durdurulması ve hatta geriletilmesi gibi sonuçlar elde edilmişti.

Pazartesi, 06 Temmuz 2015 10:15
Akif Akalın

Tıp fakültesini bitiren bir hekimin önünde nasıl bir yol vardır? Aslında seçenekleri sanıldığı kadar çok değildir. Hemen devlette veya özel bir sağlık kuruluşunda işe girip hekimlik yapmaya başlayabilir veya tıbbın belli bir disiplininde uzmanlaşmak isterse, eğitimine bir süre daha devam etmesi gerekecektir.

Pazar, 05 Temmuz 2015 16:15
Akif Akalın

Tıp fakültesini bitiren bir hekimin önünde nasıl bir yol vardır? Aslında seçenekleri sanıldığı kadar çok değildir. Hemen devlette veya özel bir sağlık kuruluşunda işe girip hekimlik yapmaya başlayabilir veya tıbbın belli bir disiplininde uzmanlaşmak isterse, eğitimine bir süre daha devam etmesi gerekecektir.

Pages