27 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Çarşamba, 07 Ağustos 2019 11:00
Akif Akalın

Sonunda beklenen gün geldi, İstanbul – İzmir otoyolu açıldı. Bugün soL Portal, bir gazetecinin yolu denediğini ve yolun 3,5 saat değil, 5 saat sürdüğünü yazıyor. Muhtemelen bu hafta binlerce insan aynı deneyimi yaşayacak ve iki il arasını kimse 3,5 saatte kat edemeyecek.

Pazartesi, 04 Mart 2019 09:30
Akif Akalın

Fidel Castro, 8 Ocak 1969’da Mayabeque eyaletine bağlı Jaruco kasabasında, Valle del Peru Polikliniği’nin açılışında bir konuşma yaptı. Castro konuşmasında Sağlık Bakanlığı’nın yönetim ilkesini şöyle tanımlıyordu: “No curar enfermos, sino cuidar la salud de los hombres” (Hastayı iyileştirmek değil, insanların sağlığını korumak.)

Cuma, 18 Ocak 2019 11:30
Akif Akalın

Sizce bugün dünyada ve Türkiye’de insanlar en çok hangi konuda konuşuyor?

Çarşamba, 07 Kasım 2018 10:45
Akif Akalın

Bugün 7 Kasım. Ekim Devrimi’nin 101. yıldönümü. 101 yıl önce bugün, tarihin ilk işçi devleti kuruldu.

Çarşamba, 09 Mayıs 2018 10:30
Akif Akalın

Sınıfın Sağlığı okurları üniversitelerin bölünmesi konusunda 22 Nisan’da yazdıklarımızı anımsayacaklar:

“Bugün bu gidişi durdurabilecek ve tersine çevirebilecek biricik güç Türkiye İşçi Sınıfı’dır. Ancak sınıf bilincine sahip, örgütlü emekçiler aydınlanma bayrağını düştüğü yerden kaldırabilir ve yeniden ülkemizin gönderine çekebilir.” (*)

Cumartesi, 17 Mart 2018 09:45
Akif Akalın

Son yıllarda dünyada “halk sağlığı” disiplinine yönelik eleştiriler giderek artıyor ve şiddetleniyor. Halk sağlığının “varlık nedenini” (raison d'étre) inkar ettiğinden (1), “topluma zararlı” (public nuisance) hale geldiğine (2) kadar uzanan sert eleştiriler karşısında halk sağlığı suskunluğunu koruyor ve “işine” devam ediyor.

Çarşamba, 06 Aralık 2017 09:00
Akif Akalın

Latin Amerika’da militan toplumcu tıp yazı dizimize Arjantin’den sonra Brezilya ile devam ediyoruz.

BREZİLYA

Perşembe, 05 Ocak 2017 09:00
Akif Akalın

Amerikalıların “there ain't no such thing as a free lunch” (beleş öğle yemeği diye bir şey yok) gibi bir deyişi vardır. Söylentiye göre bu deyiş, on dokuzuncu yüzyılda Amerika’da barların bedava öğle yemeği ile müşteri çekip, sattıkları içkiden para kazanmalarından türemiş. Bugün de “biri sana karşılıksız bir şey verirse, bunu senden bir şekilde çıkartır” anlamında kullanılıyor.

Pazartesi, 19 Aralık 2016 09:15
Akif Akalın

Sınıfın Sağlığı 2016 içinde “terör” konusunu ikinci kez gündemine almak zorunda kaldı. Bu konuda ilk yazımızı Mart ayında kaleme almış ve Türkiye’nin terör olaylarında yaşamını yitirenler bakımından dünyada “ikinci” sıraya yerleştiğini (birinci Irak), Türkiye’de terörün daha da tırmanabileceğinden endişe duyduğumuzu belirtmiştik (*).

Pazartesi, 10 Ekim 2016 11:45
Akif Akalın

Tarihte egemen sınıfların tıbbı ve sağlığı kendi hizmetine koşmasıyla birlikte sağlık hizmetleri emekçiler için giderek erişilemez hale geldi. Emekçiler ve yoksullar binlerce yıl sağlık hizmetlerine erişebilmek için geleneksel iyileştiricilere, din kurumlarına mahkum edildi, çoğu kez şarlatanların eline düştü.

Çarşamba, 08 Haziran 2016 09:15
Akif Akalın

Aslında “teşhis tedavinin yarısıdır” deyişi yalnızca tıbba özgü olmayıp, yaşamın bütün alanlarında sorunlara yaklaşım için geçerlidir. Herhangi bir sorunun çözümünde sorunun kaynağının doğru teşhis edilmesi, çözümün kilididir. Sorunun kaynağı yanlış belirlendiğinde, çözüme yönelik bütün çabalar, ne kadar iyi niyetli olursa olsun, boşa gidecektir.

Perşembe, 16 Haziran 2016 10:30
Ebru Basa

AKP’nin sağlık piyasasında temel güdüleyicinin tam boy piyasalaşma hedefi olduğunu her daim belirtiyoruz. Her ne kadar AKP ezelden beridir iktidardaymış gibi hissetsek de aslında sağlık hakkının hak olmaktan ve devletin bir toplumsal yükümlülüğü olmaktan çıkması AKP’yi önceliyor.

Pazartesi, 02 Mayıs 2016 11:00
Akif Akalın

İngiliz hekimler, İngiltere tarihinde bugüne kadar görülmedik yaygınlıkta bir grev dalgası başlattılar. İngiliz Tabipler Birliği (British Medical Association) ve Genç Hekimler (Junior Doctors) tarafından örgütlenen grev, aynı zamanda İngiltere’de bir işkolunda, bu işkolunun “tamamını” kapsayan ilk grevdir.

BU GREV BİZİM BİLDİĞİMİZ “GREVLERDEN” DEĞİL

Çarşamba, 17 Şubat 2016 13:15
Akif Akalın

Önümüzdeki hafta Dünya Tabipler Birliği Başkanı Sir Michael Marmot, Türk Tabipleri Birliği’nin davetlisi olarak bir konferans vermek üzere İstanbul’a geliyor. 25 Şubat Perşembe günü Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde verilecek konferans öncesinde fırsattan yararlanarak kendisine birkaç soru sormak ve konferansa katılacaklar için kısa bir dinleme kılavuzu hazırlamak istedik.

Salı, 15 Aralık 2015 10:45
Akif Akalın

Sınıfın Sağlığı’nda Ağustos ayında yayınlanan “Küba’da sosyalizm yalnız sağlıkta mı?” başlıklı yazımızda “Küba’da sadece sağlıkta değil, yaşamın bütün alanlarında başarılı bir sosyalizm” olduğunu belirtmiş, “Küba’da sosyalizmin tarımdan eğitime, enerjiden mimariye kadar diğer alanlardaki başarılarından yeterince haberdar değilsek, bu yalnızca tembelliğimizden” şeklind

Pages