16 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazartesi, 06 Mayıs 2019 09:00
Akif Akalın

Bilim ve Aydınlanma Akademisi’nin (BAA) bilimsel raporlarını izliyor musunuz? Geçtiğimiz aylarda şarbon, aşı karşıtlığı, kalıcı yaz saati uygulaması ve nükleer enerji gibi güncel konularda bilimsel raporlar yayınlayan BAA, bu kez Türkiye’nin en önemli sağlık sorunlarından birini, “uyuşturucu” sorununu ele aldı.

Salı, 15 Ağustos 2017 12:45
Akif Akalın

Bugün yaşadığımız dünyanın en azından 200 yıl öncekinden çok farklı bir dünya olduğunu herkes kabul ediyor. Yeryüzünde ve atmosferde meydana gelen değişimler nedeniyle her gün bazı canlı türleri yok oluyor, dünyanın bazı bölgeleri artık insan yaşamı için elverişsiz hale geliyor ve başta hava, su, toprak olmak üzere bütün yaşam kaynaklarımız kirleniyor veya tükeniyor.

Pazartesi, 06 Şubat 2017 15:45
Akif Akalın

Sağlıkçılar Kazakistan dendiğinde, Dünya Sağlık Örgütü’nün 1978’de bu ülkenin o zamanki başkenti Alma-Ata’da düzenlenen Temel Sağlık Hizmetleri Konferansı’nı anımsar. Dünya Sağlık Örgütü bu konferansta temel sağlık hizmetlerini, “Herkese Sağlık” hedefine ulaşmanın anahtarı olarak tanımlamıştır.

Pazartesi, 05 Aralık 2016 15:45
Akif Akalın

Geçen hafta sosyal medyada sağlıkla ilgili bir haber dolaşmaya başladı: Türkiye’nin ilk büyü bozma ve cin hastanesi İstanbul’da açılmış. “Baş ağrısı, kadın hastalıkları, romatizma ve kireçlenme gibi çok sık karşılaşılan rahatsızlıkları” tedavi ettiğini iddia eden bu hastane, İkitelli’de faaliyet gösteriyormuş. Bir de fotoğraf var.

Pazartesi, 24 Ekim 2016 11:00
Akif Akalın

Dün Kemal Okuyan’ın yazısını okudunuz mu? Maceracılık ve gerçekçilikten bahseden yazı. Bence kendisini emekten yana gören herkes, ister sosyal demokrat, ister solcu, isterse sosyalist olsun, bu yazıyı iyi okumalı.

Pazar, 21 Şubat 2016 17:00
Akif Akalın

Kapitalist bir ekonomide ekonomik girişimin nihai amacı “azami kar” elde etmektir. Kapitalist ekonominin babası Adam Smith’e göre karın azamileştirilmesinden yalnızca iş adamı (sermayedar) değil, bütün toplum fayda sağlayacaktır. 1970’lerde Milton Friedman bunu iş adamının “sosyal sorumluluğu” kar etmektir şeklinde ifade etmiştir.

Salı, 29 Aralık 2015 18:15
Akif Akalın

Bir süredir ekranlarda Türk Böbrek Vakfı imzasıyla bir kamu spotu dönüyor. Spotta bir bardak çaya toz şeker dökülürken, davudi bir ses “günde 50 gramdan fazla şekerin öldürebileceğini” söylüyor. Bu sırada çaya dökülen şeker bir kuru kafa şeklini alıyor. Oldukça korkutucu bir kampanya.

Salı, 15 Aralık 2015 10:45
Akif Akalın

Sınıfın Sağlığı’nda Ağustos ayında yayınlanan “Küba’da sosyalizm yalnız sağlıkta mı?” başlıklı yazımızda “Küba’da sadece sağlıkta değil, yaşamın bütün alanlarında başarılı bir sosyalizm” olduğunu belirtmiş, “Küba’da sosyalizmin tarımdan eğitime, enerjiden mimariye kadar diğer alanlardaki başarılarından yeterince haberdar değilsek, bu yalnızca tembelliğimizden” şeklind

Pazartesi, 30 Kasım 2015 09:30
Akif Akalın

Geçen yıldan beri Kadıköy Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde sürdürdüğümüz Toplumcu Sağlık Söyleşileri’nde bu ayın konusu “şeker” oldu. Konu toplum sağlığı ve sınıf mücadelesi çerçevesinde ele alınarak çeşitli boyutlarıyla tartışıldı. Şekerin gündelik yaşantımıza girmesi ve bir sağlık sorunu olarak tartışılmaya başlaması oldukça yeni ve kapitalist üretimle çok yakından ilişkilidir.

Perşembe, 12 Kasım 2015 10:30
Akif Akalın

Geçen akşam televizyon ekranlarından kamuoyuna yansıyan bir haber, artık çanların tütün lobisinden sonra, şeker lobisi için de çalmaya başladığına işaret ediyordu.

Pazartesi, 31 Ağustos 2015 13:15
Akif Akalın

Türkiye’de Küba’ya ilişkin yayınlar genellikle sağlık üzerine yapılıyor. Sağlık dışındaki alanlarda gerçekten çok az yayın var. Bu durum kimilerinde Küba’da sosyalizmin yalnızca sağlık alanında başarılı olduğu yanılsaması yaratabilir. Oysa gerçek böyle değil.

Pazartesi, 18 Mayıs 2015 08:45
Akif Akalın

Lancet dergisinin 2 Mayıs 2015 tarihli 9979 sayılı online nüshasında derginin editörleri Richard Horton ve Zoë Mullan tarafından araştırmacılara bir çağrı yapıldı.

Pazartesi, 27 Nisan 2015 12:30
Uğur İşlek

“Adeta gizli bir silaha benziyor…” Bu sözler çalışırken iş performansını ve kapasitesini artıran ilaçlar kullanan bir kullanıcının bir başka meslektaşına “böyle bir berbat haftayı başka nasıl geçirirdin?” sorusunu sorduktan sonra kullandığı bir ifade.

Cumartesi, 25 Nisan 2015 09:15
Uğur İşlek

Beyaz yakalı ofis çalışanlarında ilaçların istismarı, uygunsuz kullanımı artıyor.

“Adeta gizli bir silaha benziyor…” Bu sözler çalışırken iş performansını ve kapasitesini artıran ilaçlar kullanan bir kullanıcının bir başka meslekdaşına  “böyle bir berbat haftayı başka nasıl geçirirdin?” sorusunu sorduktan sonra kullandığı bir ifade.

Perşembe, 20 Kasım 2014 08:45
Leigh Phillips*

* Bu makalenin özgün kaynağı: Phillips, L. (2013). Socialize Big Pharma. Jacobin Magazine, 29.06.2013.

Çeviren: Başak Dönertaş


Özel ilaç sektörünün varlığını koruması, toplum sağlığı açısından önemli bir risk oluşturmaktadır. Tek çözüm bu firmaların tamamen kamulaştırılmasıdır.

Pages